Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter és Ursula von der Leyen védelmi miniszter közös berlini sajtótájékoztatójukon elmondták, hogy a német kormány az IÁ által elüldözött menekültek humanitárius segélyezése mellett az iraki Kurdisztán autonóm tartomány vezetésének kérésére katonai felszerelést is szállít, és arra is hajlandó, hogy fegyverrel és lőszerrel támogassa a kurdokat.
Nagy-Britannia, Franciaország és Olaszország is a fegyverszállítások mellett döntött, Németország pedig partnereivel „szorosan egyeztetve” támogatja majd a kurdokat – mondta Steinmeier. Hangsúlyozta: az IÁ-t fel kell tartóztatni, mert a terroristák előrenyomulása azzal fenyeget, hogy „futótűzként terjed szét a háborús konfliktus az egész Közel-Keleten”. Arról a jövő héten döntenek, hogy pontosan milyen fegyvereket, fegyverrendszereket érdemes Irakba szállítani – tette hozzá Ursula von der Leyen.
Nem sokkal a berlini sajtótájékoztató után Rómában Roberta Pinotti olasz védelmi miniszter a parlament szakbizottságának ülésén megerősítette, hogy Olaszország is csatlakozik a kurdokat fegyverrel támogatni kívánó nyugati államokhoz. Elmondta, hogy az olasz hadseregnél használatos könnyű fegyvereket és lőszert, valamint szovjet gyártmányú – a balkáni háborúk idején begyűjtött – fegyvereket juttatnak el Kurdisztánba. A nyugati országok összehangolják a fegyverszállításokat, hogy ésszerűen, hatékonyan növeljék a kurd erők hadi képességeit – mondta Roberta Pinotti. A támogatás fő alapelve, hogy fegyvert csak a tartományi vezetés fennhatósága alá tartozó csapatok kaphatnak, és kizárólag önvédelemre használhatják őket – tette hozzá.
Az iraki biztonságról és a lázadó Iszlám Állam (IÁ) elleni harcról szóló értekezletet javasol Francois Hollande francia államfő a Le Monde című lapban szerdán megjelent interjújában, úgy ítélve meg a nemzetközi helyzetet, hogy az 2001 óta most a legsúlyosabb. „Globális stratégiát kell előirányoznunk e csoport (az IÁ) ellen, amely jól strukturált, jelentős pénzeszközökkel és korszerű fegyverekkel rendelkezik, és fenyeget olyan országokat mint Irak, Szíria és Libanon” – mondta az elnök. „Nem (pusztán) egy terroristamozgalommal állunk szemben, amilyen az al-Kaida, hanem egy kvázi terroristaállammal, az Iszlám Állammal” – tette hozzá. Mint mondta, ez irányban „már szeptemberben” kellene tenni egy kezdeményezést.
Németországban az IÁ előretörésével az utóbbi hetekben az egyik legfontosabb politikai kérdéssé vált, hogy szabad-e fegyverrel támogatni a dzsihadisták ellen küzdő erőket, tekintettel arra a kül- és biztonságpolitikai alapelvre, hogy Németország nem szállít fegyvert háborús övezetbe, mert nem lehet kiszámítani, hogy kinek a kezébe kerül fegyver és mire használja azt.
Elemzők rámutattak: előfordulhat, hogy a nyugati segítséggel megerősített kurd csapatok legyőzik az IÁ-t, de a következő lépésben a kurd államiság megteremtése céljával használják a fegyvereket, súlyosan veszélyeztetve Irak egységét és a térség stabilitását.Ugyanakkor a szerdai kormányülés után világossá vált, hogy a berlini vezetés veszélyesebbnek tartja az Iszlám Állam jelentette konkrét fenyegetést, mint a fegyverszállításokból fakadó lehetséges kockázatokat. Magyarország humanitárius segélyszállítmánnyal segít a kurdoknak.
Az Iszlám Állam június óta jelentős területeket vont ellenőrzése alá Irak szunniták lakta északi és nyugati részén, és ott, illetve a szíriai polgárháború alatt korábban hatalmába kerített területeken „kalifátust” kiáltott ki. Az utóbbi hetekben számos vallási kisebbség több tízezer tagját üldözték el lakhelyükről az Iszlám Állam harcosai, és az évek óta vallási erőszak sújtotta Irakban eddig viszonylag a béke és stabilitás szigetének számító autonóm kurd tartomány ellen is harcot indítottak.