Cameron válasza a skótoknak: legyen külön angol parlament!

A brit miniszterelnök szerint ilyen szavazás többé nem lesz. Az EP-elnöke megkönnyebbült.

GB
2014. 09. 19. 7:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Skóciát a jövőben még nagyobb önrendelkezési jogok illetik meg, de ebből az is következik, hogy az Egyesült Királyság többi nemzetének, köztük Angliának is nagyobb beleszólást kell adni saját ügyeibe – mondta pénteken, a skóciai népszavazás eredményét kommentálva David Cameron brit miniszterelnök.

Cameron a Downing Street-i kormányfői hivatal előtt felolvasott nyilatkozatában nem mondta ki, hogy külön angol parlament létrehozását tervezné, kijelentette ugyanakkor, hogy „határozott választ” igényel „az angol törvényekre angol szavazatok” kérdése.

Ez az úgynevezett „West Lothian” kérdés, amelyet Tam Dalyell, a jelenleg ellenzékben politizáló Munkáspárt egy legtekintélyesebb veteránja, a skóciai West Lothian választókörzet volt parlamenti képviselője vetett fel csaknem negyven éve. A probléma lényege az, hogy a londoni – vagyis a brit – parlamentben ülő skót képviselők szavazhatnak olyan sarkalatos kérdésekben is, amelyek csak Angliát érintik, ám a hatalmi decentralizációs folyamat alapján, az önálló skót parlament létrehozása nyomán az angol parlamenti képviselők nem voksolhatnak skóciai érdekű, az edinburgh-i törvényhozás hatáskörébe tartozó ügyekben.

David Cameron ennek a problémának a közeli feloldására tett egyenes utalást pénteki nyilatkozatában, egyelőre részletek nélkül. Kijelentette ugyanakkor, hogy a legnagyobb brit politikai pártok korábbi ígéretének megfelelően már novemberre elkészülnek azok a törvényjavaslatok, amelyek a jelenleginél is nagyobb döntési hatáskört adnak a skóciai parlamentnek, elsősorban az adózási, költségvetési és szociális ügyekben. Cameron szerint a törvényjavaslat januárban kerülhet a brit parlament elé.

A kormányfő egyenes utalást tett arra is, hogy nincs lehetőség a skóciai függetlenségi népszavazás belátható időn belüli megismétlésére. Kijelentette: a referendum ezt a kérdést „egy nemzedéknyi, talán egy egész életnyi időre rendezte”.

Bár David Cameron brit miniszterelnök gyors átalakulást ígért London és Edinburgh viszonyában a csütörtöki skót népszavazás után, nem várható gyors változás, mert ahhoz túl nagy átalakításról van szó – mondta Gálik Zoltán, a Budapesti Corvinus Egyetem docense egy pénteki beszélgetésen Budapesten. A három nagy párt egységesen kiállt a devolúció folytatása mellett, amely egy sajátos brit folyamat: a központ a hatáskörök átadása mellett fenntartja a jogot, hogy elméletileg visszaveheti az átadott jogokat. Ekkor jöttek fel ismét a nemmel szavazók, és viszonylag nagy fölénnyel győztek az unionisták – emlékeztetett.

Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke megkönnyebbüléssel fogadta a skóciai népszavazás eredményét. A politikus a Deutschlandfunk német rádiónak nyilatkozott péntek reggel. „Bevallom, az eredmény megkönnyebbülést okozott” – mondta egy kérdésre válaszolva. A német szociáldemokrata politikus hangsúlyozta: a népszavazás mintaszerű demokratikus eljárás volt, az Európai Uniónak pedig nem feladata beleszólni tagállamai belső ügyeibe, így abba sem, hogy milyen helyzetben legyen Skócia Nagy-Britanniában. Az EU-nak éppen elég gond a 28 tagország közösségének egyben tartása, és nem lehet elvárni, hogy még az autonómiatörekvések ügyét is Brüsszel, vagyis az uniós intézmények oldják meg.

Azt viszont végig kell gondolni, hogy milyen eljárásokat alkalmazhat az EU, ha területén létrejön egy új állam – mondta az EP elnöke. A belépés és a kilépés folyamatának irányítására vannak szabályai a közösségnek, a következő időszakban pedig olyan eljárásokat kell kidolgozni, amelyek az autonómiatörekvéseknek is teret nyitnak. „Ezen még kell egy kicsit törni a fejünket” – mondta Martin Schulz.

Kiemelte: Katalónia, Flandria, vagy éppen Dél-Tirol számára iránymutató lehet, hogy milyen megoldást dolgoznak ki Skócia jogállására. Amennyiben Skócia az Egyesült Királyság keretén belül mindenki számára megfelelő önállóságot kap, akkor a skót megoldás „modell lehet (az EU-n belül) más régiókban felmerülő igények kielégítésére is” – mondta Martin Schulz.

Azzal kapcsolatban, hogy Nagy-Britanniában napirendre kerülhet a népszavazás az ország uniós tagságáról, az EP elnöke azt mondta, hogy amikor legközelebb találkozik majd David Cameron brit miniszterelnökkel, elmondja neki, hogy „az Egyesült Királyság az egyesült Európában jó dolog”.

Üdvözölte Anders Fogh Rasmussen NATO-főtitkár David Cameron népszavazást követően tett kijelentését. „Üdvözlöm Cameron miniszterelnök kijelentését, mely szerint az Egyesült Királyság a jövőben is egységes marad” – idézi Ramsussent a kommüniké.

A közlemény arra is kitér, hogy az Egyesült Királyság a NATO egyik alapító tagállama, amely Rasmussen reményei szerint a jövőben is vezető szerepet játszik majd abban, hogy a szövetség erős maradjon. „Teljes mértékben tiszteletben tartom azt a döntést, amelyet a skót nép a tegnapi népszavazáson meghozott” – áll a NATO-főtitkár közleményében.

A skót „nem” katonai jelentőségét az adja, hogy a brit nukleáris csapásmérő erő, a ballisztikus rakétákat hordozó tengeralattjáró-flotta Skóciában állomásozik, az ország északi részének elszakadását követően pedig ki kellett volna vonni onnan. Ezzel összefüggésben több szövetséges, köztük az Egyesült Államok is aggodalmának adott hangot, attól tartva, hogy az ország szétválása meggyengítette volna az észak-atlanti szövetség egyik legfontosabb tagját.

Az Európai Parlament (EP) két legnagyobb frakciójának – a jobbközép, kereszténydemokrata irányzatú néppárti, illetve a balközép szociáldemokrata képviselőcsoportnak – a vezetője egyaránt melegen üdvözölte pénteken a Skócia függetlenségének elutasítását hozó népszavazás eredményét. Manfred Weber német európai parlamenti (EP-) képviselő, a néppárti EP-frakció elnöke szerint a skót szavazók kinyilvánították elkötelezettségüket az Egyesült Királyság és az EU stabilitása mellett, ami rendkívül fontos a gazdasági növekedés és a munkahelyteremtés szempontjából.

Weber ugyanakkor figyelmeztetett arra, hogy nem szabad figyelmen kívül hagyni azoknak a szavazó polgároknak az akaratát, akik most Skócia függetlenségére voksoltak. Egyúttal arra kérte a brit kormányt, hogy tartsa tiszteletben a skótok többségének Európa-párti nézeteit, és ennek megfelelő érzékenységgel képviselje az ő álláspontjukat is.

Gianni Pittella, a szociáldemokrata frakció elnöke üdvözlő nyilatkozatában azt hangsúlyozta, hogy Skócia a jövő és a haladás mellett döntött. „Üdvözöljük a skót nép demokratikus döntését, hogy része marad annak a nagy és történelmi családnak, amelyet Egyesült Királyságnak neveznek” – fogalmazott. Szerinte az Európai Unió nyújtja a legjobb kereteket ahhoz, hogy védelmezze és tovább fejlessze az európai népek valódi erejét és gazdagságát jelentő regionális érdekeket. Felhívta a figyelmet arra is, hogy Skócia jobban érvényesítheti nemzeti érdekeit az EU kebelén belül, mint ha kicsi, önálló államként kellene szembenéznie a globális kihívásokkal.

A skóciai népszavazás tapasztalatai azt bizonyítják, hogy az egyes emberek, nemzetek és kormányok egységesek tudnak maradni a különbözőségeik tiszteletben tartása mellett is – hangsúlyozta végezetül Gianni Pittella.

José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke is üdvözölte az eredményt. „Ez az eredmény kedvező az egységes, nyitott és erősebb Európa számára, amelyért a bizottság is kiáll” – mutat rá közleményében a portugál politikus.

Külön üdvözli Barroso, hogy az elmúlt években folytatott vita során a skót kormány és a skót emberek is világossá tették, hogy elkötelezett európaiak. A bizottság hamarosan távozó elnöke egyúttal ígéretet tesz, hogy a brüsszeli testület a hatáskörébe tartozó területeken továbbra is konstruktív párbeszédet óhajt folytatni Skócia vezetésével.

Üdvözölte Mariano Rajoy spanyol kormányfő, hogy a skót nép a függetlenséget elutasítva az Egyesült Királyság egységének megőrzésére szavazott, ami szerinte Európa számára a legjobb eredmény. „A skótok elkerülték a súlyos gazdasági, társadalmi, intézményi és politikai következményeket” – mondta Rajoy a kormány honlapján megjelent videoüzenetében, hozzátéve, hogy Skócia nemcsak saját maga és Nagy-Britannia, hanem Európa többi része szempontjából is a legkedvezőbbet választotta a csütörtöki referendumon.

A spanyol miniszterelnök – aki határozottan ellenzi a katalán önállóság hívei által november 9-re előirányzott függetlenségi népszavazást – gratulált Skóciának. A skót népszavazás kimenetelének hírére erősödött a spanyol részvény- és kötvénypiac.

Bohuslav Sobotka cseh miniszterelnök örömmel fogadta, hogy Nagy-Britannia a skóciai függetlenségi népszavazás után is egységes állam marad, mert a voksoláson résztvevők többsége nemet mondott az elszakadásra. „Nagy-Britannia szétesése nacionalista hullámot váltott volna ki, amely a következő években egy sor további európai államot destabilizált volna” – nyilatkozta Sobotka pénteken Prágában újságíróknak.

A cseh miniszterelnöknek meggyőződése, hogy Európa jövője nem a további osztódásban, hanem az egyesülésben van. A skót népszavazás után „Európa Oroszországgal és az ukrán válsággal szemben is erősebb” – fogalmazott Sobotka.

A cseh külügyminisztérium úgy vélte, hogy a skót népszavazás eredménye hozzájárul Nagy-Britannia fontos nemzetközi pozíciójának megtartásához. „Meggyőződésünk, hogy az Egyesült Királyság egysége hozzájárul jelentős európai és nemzetközi pozíciójának a fenntartásához. Ez annál is inkább fontos, mert Európa jelenleg lényeges biztonsági kihívásokkal néz szembe” – olvasható a cseh külügyminisztérium nyilatkozatában.

Prága szerint a népszavazás bebizonyította a brit demokrácia fejlettségét, a kampány méltóságteljesen zajlott le, s a felek tiszteletben tartották egymás véleményét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.