Fazekas Géza, a Legfőbb Ügyészség szóvivője lapunknak megerősítette, hogy a Legfőbb Ügyészség ebben az ügyben folyamatos kapcsolatban áll az Európai Parlament illetékeseivel.
Ismeretes, a főügyészség által folytatott eljárásban Polt Péter legfőbb ügyész az európai közösség intézményei ellen folytatott kémkedés gyanúja miatt kérte Kovács mentelmi jogának felfüggesztését Martin Schulztól, az EP elnökétől. A politikussal szemben az Alkotmányvédelmi Hivatal (AH) április elején tett feljelentést, miután a polgári elhárítás figyelmét felkeltette, hogy a képviselő rendszeresen találkozik konspiratív módon orosz diplomatákkal, és havi rendszerességgel Moszkvába látogat.
Kovács egy jelenleg is aktív, egykor a KGB-nek dolgozó ügynökkel kapcsolatos nyomozás során került a magyar szolgálatok látókörébe, amikor külföldi jelzést kaptak az orosz férfiról. A minden részletében államtitkot képező nyomozásról a főügyészség csak azt közölte, hogy eljárásuk tárgya egy olyan bűncselekmény, amelynek büntetési tétele kettőtől nyolc évig terjedő szabadságvesztés. Az előző ciklusban is Brüsszelbe delegált Kovács a májusi uniós parlamenti választáson a Jobbik listáján harmadikként jutott ismét mandátumhoz.
Az EP elnöke júliusban jelentette be, hogy a magyar hatóságok kérték Kovács Béla jobbikos EP-képviselő mentelmi jogának felfüggesztését, majd az ügy az EP jogi ügyekkel foglalkozó bizottságához került. A bizottság jelentéstevőjeként Tadeusz Zwiefka lengyel néppárti európai parlamenti képviselőt nevezték meg. Ha a raportőr megteszi jelentését a bizottságnak, a bizottság javaslatot készít az ügyben, amelyet a teljes EP elé tár, s végül a képviselők szavaznak róla.
Úgy tudjuk, hogy eddig a Kovácshoz hasonló, államtitkokat érintő ügyben még nem kérték EP-képviselő mentelmi jogának a felfüggesztését. Szájer József, a Fidesz európai parlamenti képviselője szerint a jelenlegi helyzet rámutat arra, hogy az Európai Unió milyen védtelen bizonyos, a Kovács Béla-ügyben felmerülő, háborús időkben pedig még inkább előtérbe kerülő kockázatokkal szemben.
A kémbotrányba keveredett Kovács Bélát párttársai kiterjedt orosz kapcsolatai miatt csak Kágébélaként tartják számon. Vele kapcsolatban egyre több olyan információ lát napvilágot, hogy tulajdonképpen bevásárolta magát a pártba. Hézagos önéletrajza egyébként sok kérdést kellett volna, hogy felvessen korábban a Jobbik vezetőségében.
Osztrák lapinformációk szerint Ukrajna kitiltotta Kovács Bélát, Kijev ugyanis szankciókat akar bevezetni az eredetileg Ukrajnához tartozó Krím félsziget függetlenségéről és Oroszországhoz csatolásáról szóló márciusi népszavazás nemzetközi megfigyelői ellen