Elakadt Brüsszelben a jobbikos kémügy

Új helyzetet teremthet az ügyészség szerint kémkedéssel gyanúsítható Kovács Béla ügye az Európai Parlamentben.

Győr Ágnes
2014. 09. 10. 3:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fazekas Géza, a Legfőbb Ügyészség szóvivője lapunknak megerősítette, hogy a Legfőbb Ügyészség ebben az ügyben folyamatos kapcsolatban áll az Európai Parlament illetékeseivel.

Ismeretes, a főügyészség által folytatott eljárásban Polt Péter legfőbb ügyész az európai közösség intézményei ellen folytatott kémkedés gyanúja miatt kérte Kovács mentelmi jogának felfüggesztését Martin Schulztól, az EP elnökétől. A politikussal szemben az Alkotmányvédelmi Hivatal (AH) április elején tett feljelentést, miután a polgári elhárítás figyelmét felkeltette, hogy a képviselő rendszeresen találkozik konspiratív módon orosz diplomatákkal, és havi rendszerességgel Moszkvába látogat.

Kovács egy jelenleg is aktív, egykor a KGB-nek dolgozó ügynökkel kapcsolatos nyomozás során került a magyar szolgálatok látókörébe, amikor külföldi jelzést kaptak az orosz férfiról. A minden részletében államtitkot képező nyomozásról a főügyészség csak azt közölte, hogy eljárásuk tárgya egy olyan bűncselekmény, amelynek büntetési tétele kettőtől nyolc évig terjedő szabadságvesztés. Az előző ciklusban is Brüsszelbe delegált Kovács a májusi uniós parlamenti választáson a Jobbik listáján harmadikként jutott ismét mandátumhoz.

Az EP elnöke júliusban jelentette be, hogy a magyar hatóságok kérték Kovács Béla jobbikos EP-képviselő mentelmi jogának felfüggesztését, majd az ügy az EP jogi ügyekkel foglalkozó bizottságához került. A bizottság jelentéstevőjeként Tadeusz Zwiefka lengyel néppárti európai parlamenti képviselőt nevezték meg. Ha a raportőr megteszi jelentését a bizottságnak, a bizottság javaslatot készít az ügyben, amelyet a teljes EP elé tár, s végül a képviselők szavaznak róla.

Úgy tudjuk, hogy eddig a Kovácshoz hasonló, államtitkokat érintő ügyben még nem kérték EP-képviselő mentelmi jogának a felfüggesztését. Szájer József, a Fidesz európai parlamenti képviselője szerint a jelenlegi helyzet rámutat arra, hogy az Európai Unió milyen védtelen bizonyos, a Kovács Béla-ügyben felmerülő, háborús időkben pedig még inkább előtérbe kerülő kockázatokkal szemben.

A kémbotrányba keveredett Kovács Bélát párttársai kiterjedt orosz kapcsolatai miatt csak Kágébélaként tartják számon. Vele kapcsolatban egyre több olyan információ lát napvilágot, hogy tulajdonképpen bevásárolta magát a pártba. Hézagos önéletrajza egyébként sok kérdést kellett volna, hogy felvessen korábban a Jobbik vezetőségében.

 

Osztrák lapinformációk szerint Ukrajna kitiltotta Kovács Bélát, Kijev ugyanis szankciókat akar bevezetni az eredetileg Ukrajnához tartozó Krím félsziget függetlenségéről és Oroszországhoz csatolásáról szóló márciusi népszavazás nemzetközi megfigyelői ellen

 

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.