A hétfőn megjelent interjúban az orosz kormányfő kijelentette: „Ha lesznek az energiaágazatunkat sújtó vagy a pénzügyi ágazatunkat tovább korlátozó szankciók, akkor kénytelenek leszünk aszimmetrikusan válaszolni... Például a közlekedés terén.”
Dmitrij Medvegyev figyelmeztetett: ha a nyugati légitársaságoknak ki kell kerülniük az orosz légteret, akkor többen közülük csődbe juthatnak – az Interfax szerint csak a szibériai útvonal használatával 30 ezer dollárt takarít meg minden repülőgép. A politikus közölte: a büntetőintézkedések nem járulnak hozzá ahhoz, hogy Ukrajnában béke legyen. „A szankciók nem érik el céljukat, és ezt a politikusok nagy többsége tudja.” Az EU pénteken közölte, hogy további büntetőintézkedéseket foganatosítanak Oroszországgal szemben az ukrajnai válságban játszott szerepe miatt, és ezek hétfőn léphetnek hatályba.
Az orosz kormány nevében Medvegyev egyébként jelentős pénzügyi segítséget ajánlott fel az amerikai szankciók miatt több mint 30 milliárd eurós adósságát törleszteni képtelen Rosznyefty (Rosneft) vezető orosz olajvállalatnak.
Az Európai Unió gazdasági bővülésének egynegyedét, a német növekedésnek pedig több mint a felét elvihetik az Oroszország ellen életbe léptetett szankciók, illetve ellenszankciók, melyek hosszú távon egész Európát recesszióba dönthetik – derül ki a HSBC brit óriásbank elemzéséből. Az orosz gazdaság már az idén visszaeshet, ráadásul Moszkvának a magas inflációval és akár 160 milliárd dollárnyi tőkekimentéssel is meg kell birkóznia.
Az orosz importtilalom következtében kialakult piaci helyzet kezelésére az EU megnyitotta előbb a soványtejpor- és a vaj-, majd a sajt-magántárolási támogatás igénybevételének lehetőségét – közölte a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal. A kompenzációt Magyarország augusztus közepe óta sürgeti.
Több európai országban visszavetheti a gazdasági növekedést a mezőgazdasági termékek behozatalára elrendelt orosz tilalom – közölte hétfőn az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD).
Szerintük az orosz importtilalomnak valószínűleg csak átmeneti hatása lesz, de „érezhető nyomot hagyhat majd a három balti állam, Norvégia, Lengyelország és Magyarország exportján és GDP-növekedésén, mivel ezeknek az országoknak a bruttó hazai termékéhez nagyban hozzájárul az oroszországi élelmiszerexport”.
Ismert, Navracsics Tibor külgazdasági és külügyminiszter korábban közölte, hogy a magyar mezőgazdasági exportnak nagyjából napi 70 millió forint veszteséget jelent az orosz intézkedés.
Az embargó kapcsán egyébként Moszkvában tárgyal Fazekas Sándor földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter, aki orosz kollégájával, Nyikolaj Fjodorovval tekinti át a helyzetet; a tárcavezető az embargóval nem sújtott élelmiszerek exportnövelését szeretné elérni.