„Az amerikai hírszerzés elemezte az amerikai illetőségű Steven Sotloffról a minap közzétett felvételt, és arra a megállapításra jutott, hogy az hiteles” – közölte Caitlin Hayden, az amerikai nemzetbiztonsági tanács szóvivője.
A világhálón kedden jelent meg a 31 éves szabadúszó újságíró kivégzéséről készült videó. A Második üzenet Amerikának címet viselő felvételen Sotloff narancssárga öltözékben, térden állva látható egy álarcos, késsel felfegyverzett, fekete ruhát viselő férfi oldalán, aki magát James Foley gyilkosaként azonosítja. Sotloffot 2013 augusztusában rabolták el Szíriában, a török határ közelében.
Jen Psaki, az amerikai külügyminisztérium szóvivője kedden a videóra reagálva közölte: ha a hír megerősítést nyer, akkor az Egyesült Államok terrorcselekménynek fogja tekinteni a történteket.
A jeruzsálemi külügyminisztérium szerdán bejelentette: Steven Sotloff izraeli állampolgár is volt. A Reuters brit hírügynökség megjegyzi: Izrael nyilvánvalóan azért nem hozta ezt korábban nyilvánosságra, hogy ne kerüljön még veszélyesebb helyzetbe a fogoly. Az újságírónak – egy volt rabtársának az elmondása szerint – fogvatartói előtt sikerült titokban tartania, hogy a zsidó vallás követője, és böjt idején betegnek tettette magát, hogy hite ne kelthessen gyanút.
A szíriai és iraki területeket is ellenőrzése alatt tartó szélsőséges szunnita csoport két héttel ezelőtt egy másik amerikai újságíró, James Foley lefejezéséről készült felvételt tett közzé. Az IÁ már akkor Sotloff megölésével fenyegetőzött arra az esetre, ha Washington nem szünteti be az IÁ észak-iraki állásai ellen augusztusban indított támadásokat. A legutóbbi felvétel szerint a szervezet következő áldozata egy brit túsz lehet.
David Cameron brit miniszterelnök úgy reagált, hogy Nagy-Britannia nem hagyja magát megfélemlíteni az Iszlám Állam nevű szélsőséges szervezettől. „Ha azt gondolják, hogy fenyegetéseik megtörnek bennünket, tévednek” – mondta szerdán Cameron a londoni parlamentben. Leszögezte, hogy az ország még elszántabban védelmezi a jövőben a szabadságot és a demokráciát és mindent meg fog tenni a brit túsz kiszabadításáért.
Philip Hammond brit külügyminiszter szerdán ugyancsak hangsúlyozta, hogy a kormány nem változtatja meg az iszlám szélsőségességgel szembeni stratégiáját a fenyegetések miatt. A külügyi tárca vezetője azt sem zárta ki, hogy a brit hadsereg részt vegyen az IÁ elleni amerikai légicsapásokban. Hammond azt mondta, a brit kormány célja, hogy segítse az iraki kormányt a terroristák elleni harcban és hogy megvédje a brit túszokat.
Cameron azt is kifejtette, hogy a szigetország fokozni fogja diplomáciai erőfeszítéseit azért, hogy a G8-országok is tartsák be azt a megállapodást, miszerint nem fizetnek váltságdíjat terrorszervezeteknek túszaik kiszabadításáért cserébe. „Nagy-Britannia tartja magát ehhez a politikához, Washington ugyancsak ragaszkodik hozzá, meg kell kettőznünk azonban a törekvéseinket, hogy biztosak lehessünk benne, más országok is tartják a szavukat” – mondta a brit kormányfő.
Korábban amerikai és európai tisztségviselők úgy nyilatkoztak, hogy Franciaország, Spanyolország és Olaszország belement a váltságdíjak kifizetésébe Szíriában fogva tartott állampolgáraik elengedéséért cserébe. Cameron leszögezte, semmi kétsége afelől, hogy több tíz millió font értékű váltságdíj ütötte az IÁ terroristáinak markát, és ezt arra használták, hogy Nagy-Britanniát is érintő támadásokat pénzeljenek.