Ma eljöhet Nagy-Britannia vége

Szavaznak a skótok arról, hogy elszakadnak-e a több mint háromszáz éves Egyesült Királyságtól. Csütörtök reggel megkezdődött a voksolás.

VZ
2014. 09. 18. 2:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Anglia és Skócia történelme az elmúlt 1200 év során együttműködésben és konfliktusban is bővelkedett; a skót királyok sűrűn szálltak harcba az angolokkal függetlenségük megőrzéséért, ám végül az angol dominancia legyűrte a kisebb királyságot, 1707-ben pedig a skóciai és az angol parlamentek megalkották az egyesülési törvényeket, amelyek létrehozták a ma ismert Egyesült Királyságot.

Skócia később az ipari forradalmak egyik motorja volt, a nehézipar leáldozása után pedig a pénzügyi szolgáltatások és az elektronikai szektor, valamint a skót partvidéken talált gáz és olaj bevételei – illetve annak a londoni kormány által meghagyott része – segített kievickélni a válságból.

Ugyanakkor a nyolcvanas években a nehézipar leépítése miatt Margaret Thatcher angol miniszterelnök, a konzervatív párt és Anglia maga is rendkívül népszerűtlen lett Skóciában; a skótok mellett a brit államkincstár is jelentős bevételeket szerzett a skót olajkészletekből, amit a Skót Nemzeti Párt már akkor a „skótok olajának” nevezett; ekkor erősödött fel az a vágy, hogy Skóciában ne az angol érdekek érvényesüljenek.

Megkezdődött csütörtök reggel a skóciai népszavazás. A referendumon a 16. életévüket betöltött, életvitelszerűen Skóciában élő brit, illetve európai uniós és nemzetközösségi állampolgárok vehetnek részt.

 

Az érdeklődés példátlan arányú: a 4,4 millió szavazásra jogosult skóciai lakosból a szeptember 2-i határidőig 4,29 millió, vagyis hozzávetőleg 97 százalék regisztráltatta voksolási szándékát. Szakértők 80 százalék feletti tényleges részvételre számítanak, ami szintén példa nélküli lenne a skóciai választások történetében.

 

A megállapodás alapján a népszavazáson egyetlen, egyszerű választást lehetővé tévő kérdésre kell válaszolni, amely úgy szól, hogy Skócia független ország legyen-e. A szavazólapon az „igen” vagy a „nem” válaszlehetőséget lehet bejelölni.

 

A szavazóhelyiségek brit idő szerint 22 óráig – közép-európai idő szerint 23 óráig – tartanak nyitva; a népszavazás végeredményét a skót választási hatóságok péntek reggelre ígérik. Újraszámlálást az egyes körzetekben kizárólag valamely szabálytalanság gyanúja esetén lehet elrendelni, szoros szavazatarányra hivatkozva nem.

 

A szavazás végén várhatóan nem közölnek exit poll-eredményeket.

Az 1998-as Skócia törvény (Scotland Act) a skót nép akaratának megfelelően visszaállította a független skót parlamentet; ebből pedig az elszakadáspárti Skót Nemzeti Párt profitált a legtöbbet, az, amely 2011-ben abszolút többséggel alakíthatott kormányt – mondta el korábban David Torrance történész, a The Herald újságírója; a pártelnök-miniszter, Alex Salmond pedig London engedélyével a közhangulatot meglovagolva kiíratta a függetlenségi népszavazást 2014. szeptember 18-ára, azaz a mai napra.

Ennek kiírásában a nemzeti érzelem mellett természetesen az olaj- és gázkészlet és azok bevétele volt a függetlenedési vágy egyik kulcskérdése. A Salmond által közölt becslések szerint a következő 35 évben még mintegy 1000 milliárd fontnyi nyersolaj termelhető ki a skót olajmezőkből, ami mintegy hét-nyolcévnyi skót GDP-nek felel meg – bár a kitermelés már bőven túljutott a csúcson, mint ahogy egy tévévitában Salmond ellenlábasa érvelt. Az „unionisták”, a királyságban hatalmon lévő Cameron-féle (és korábban Thatcher-féle) Konzervatív Párt és annak skóciai tagozata ugyanakkor hevesen ellenzi a skót függetlenséget.

Cameronék még azt is megértették, hogy a Konzervatív Párt Thatcher óta töretlen népszerűtlensége sokakat elriaszt az uniótól, ezért Cameron skót párttársa érvként még azt is bedobta, hogy a kormány úgyis bukik előbb vagy utóbb, kár lenne ezért Skóciának elszakadnia; a brit pénzügyminiszter több fiskális autonómiát adna a skótoknak, ha az Egyesült Királyság mellett voksolnak – erre mondta azt Nicola Sturgeon skót miniszterelnök-helyettes, hogy „a válasz egyszerű: csütörtökön igennel szavazunk, és mi döntjük el, hogy milyen hatalmat adunk Skóciának”.

Eközben a legnagyobb brit pártok vezetői Skóciában turnéznak, Cameron pedig a „haza megszűnését” vizionálta, és a királynő szavaiból is arra lehetett következtetni, hogy az unió fenntartását támogatja.

A heves kampány ellenére a közvélemény-kutatások szerint az elszakadáspártiak – bár korábban igencsak kisebbségben voltak az unionistákhoz képest – rohamléptekben dolgozzák le hátrányukat, sőt volt, hogy már meg is előzték az egységpártiakat; a legutolsó felmérések szerint jelenleg fej fej mellett áll a két tábor.

Az esetlegesen elszakadó Skócia önálló léte ugyanakkor számos más kérdést is felvetett már az olajmezők sorsán kívül; ezeket mindkét fél a maga szája íze szerint alakítaná. Az hagyján, hogy elemzők szerint Skócia elszakadása esetén csorbulna Nagy-Britannia nemzetközi megítélése és jönne a másfél évnyi bonyolult szétválási tárgyalássorozat.

Barack Obama azt reméli, hogy Nagy-Britannia a csütörtökön rendezendő skót függetlenségi népszavazást követően is egységes és erős marad.

 

Az amerikai elnök a Twitter közösségi oldalon küldött rövid üzenetében leszögezte, hogy „az Egyesült Királyság kivételes partnernek számít az Egyesült Államok számára, és olyan erőnek, amely a jóért küzd egy instabil világban”. Egyben reményének adott hangot, hogy az ország „erős, szilárd és egységes” marad.

 

Skóciában arról szavaz a lakosság, hogy szűkebb hazája a 307 éves Nagy-Britannia tagja maradjon-e, vagy független országgá váljék. Az eredmény péntekre várható, az utolsó közvélemény-kutatások szűk különbséget mutatnak a függetlenséget elutasítók javára.

 

Obama a népszavazás kapcsán már korábban is állást foglalt a brit egység megőrzése mellett.

A skót tervekben az szerepel ráadásul, hogy a brit királynő mint államfő megtartása mellett a fonttól sem szeretnének megválni; ellenkező esetben – ahogy Salmond is kijelentette – nem vállalják át az Egyesült Királyság államadósságának Skóciára eső részét, amely mintegy 100 milliárd fontot tehet ki.

Skócia kiválása a britek gazdaságát is sokkolhatja, hiszen a brit GDP egytizenketted része eltűnne, ez például a védelmi költségvetést is megroppantaná, valamint – elemzők szerint – London évekig a saját problémái felé, befelé lenne kénytelen fordulni, és így vesztene a nagypolitikában elfoglalt pozíciójából is.

Ugyanakkor az ország felbomlásával, ahogy Anglia, úgy Skócia sem válna automatikusan az Európai Unió tagjává; a brit EU-ügyi államtitkár világossá tette, hogy évekig előszobáztathatja az unió a skótokat, és nemcsak azért, mert az önálló gazdaságukat a maastrichti követelményekhez kell igazítania, hanem azért is, mert a saját szakadár mozgalmaikkal küszködő EU-tagállamok – elsősorban Spanyolország, Franciaország, Olaszország és Ciprus – aligha látnák szívesen Skóciát a klubban.

A katalánok, a baszkok, a hollandiai flamandok és vallonok szakadása miatt érthetően berzenkedő nyugat-európai országok mellett ugyanakkor ott van Románia is, ahol igencsak tartanak a függetlenedő Skócia által kiváltott dominóeffektustól. Az amúgy is lángoló székelyautonómia-vitának valóban újabb szempontokat adhat a skótok sikeres elszakadása, nem véletlen, hogy – bár Románia alkotmányának első paragrafusa tilt mindenféle önállósodást – több román hírtelevízióban is párhuzamot vontak a két folyamat között, a székelyek pedig több városban szimpátiatüntetéseket tartottak a skótok mellett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.