Nincs szó Ukrajna csatlakozásáról – hangsúlyozta Angela Merkel. A német kormányfő a NATO szolidaritásáról biztosította Kijevet a kelet-ukrajnai konfliktussal kapcsolatban, és jelezte, hogy a maga részéről kész további büntetőintézkedésekre Oroszországgal szemben. Megerősítette viszont azt is, hogy nyitott a tárgyalásokra Moszkvával. Mint fogalmazott, Oroszországgal szemben határozottan, de párbeszédre készen kell fellépni. „Véleményem szerint ez a kettős stratégia a siker záloga” – tette hozzá.
Angela Merkel szerint a NATO-ban széles körű konszenzus alakult ki arról, hogy az ukrán válságot nem lehet katonai úton rendezni. Az egyeztetések során nagy volt az egyetértés abban, hogy békés megoldást kell találni.
A kilátásba helyezett tűzszünetről és – az Európai Biztonsági Együttműködési Szervezet, Oroszország és Ukrajna képviselőiből álló – úgynevezett kontaktcsoport pénteki minszki üléséről szólva azt mondta: „Egy-két napon belül meglátjuk, hogy a szavakat tettek is követik-e majd”.
Ukrajna mindig a NATO mellett állt, és a jelenlegi nehéz időszakban a NATO is kiáll Ukrajna mellett – mondta csütörtök este a szövetség főtitkára.
Anders Fogh Rasmussen, aki Petro Porosenko ukrán elnökkel tartott kétoldalú megbeszélést a walesi Newport kisvárosban folyó NATO-csúcsértekezleten, a tárgyalások utáni közös sajtóértekezleten segítséget ígért ahhoz, hogy Ukrajna gondoskodni tudjon biztonságáról. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a nemzetközi közösségen belül „senki nem akarja háborúval megoldani” az ukrajnai válságot.
A NATO–Ukrajna Bizottság közös nyilatkozatot fogadott el, amiben felszólítják Oroszországot, hogy semmisítse meg a Krím önhatalmú elcsatolását, hagyjon fel a kelet-ukrajnai szakadárok támogatásával, az Ukrajna területén végrehajtott mindenfajta egyoldalú katonai akció vagy felforgató cselekmény a nemzetközi jog kirívó megsértésének tekintendő.