Ismeretes, a Napi Gazdaság internetes oldalának csütörtöki értesülései szerint több amerikai érdekeltségű intézménnyel és céggel szemben is adóhatósági vizsgálat folyik Magyarországon, amire válaszul az amerikai fél arra készül, hogy megnehezítse a vizsgálatokban érintett hatóságok vezetőinek beutazását az Egyesült Államokba. André Goodfriend, az Egyesült Államok budapesti ügyvivője az M1 Híradójának azt mondta: „kevesebb mint tíz” magánszemélytől vonták meg az amerikai beutazási engedélyt, mivel korrupciós cselekményekben vettek részt. Azt állította: hiteles bizonyítékaik is vannak ellenük, és korrupt kormánytagokról is említést tett, ám neveket nem árult el. Az ügyvivőt pénteken bekérették a Külgazdasági és Külügyminisztériumba, ám ott semmilyen bizonyítékkal, konkrétummal nem állt elő.
Szijjártó Péter ennek kapcsán még pénteken azt mondta: ha az amerikai kormány nem bocsátja rendelkezésre a kért információkat, magára vonja annak a gyanúját, hogy csak befolyást akar gyakorolni bizonyos ügyekben.
Arra, hogy Goodfriend kormánytagok érintettségét is meglebegtette, Szijjártó Péter szombaton úgy reagált: az amerikaiak nem tájékoztattak magyar kormánytagokat arról, hogy ne utazhatnának az Egyesült Államokba. A külügyminiszter szerint nagyon komoly ügyről van szó, amelyben találgatásoknak, feltételezéseknek, „homályosításnak” nincs helyük. Hozzátette: Magyarország továbbra is várja, hogy minél előbb bocsássák rendelkezésére azokat a – budapesti amerikai nagykövetség közleménye által – hitelesnek nevezett információkat, amelyek alapján az Egyesült Államok kormánya korrupció vádját fogalmazta meg magyar állampolgárokkal szemben. Szijjártó jelezte: holnap Washingtonban találkozik Victoria Nulanddel, az Egyesült Államok európai és eurázsiai ügyekért felelős államtitkár-helyettesével, és reményei szerint ezt a kérdést is meg tudják majd vitatni.
Rogán Antal kezdeményezése nyomán az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának szocialista elnöke mára összehívta a testület ülését, amelyet a parlamenti honlapon elérhető meghívó szerint zártnak hirdettek meg. Molnár Zsolt szombati közleményében elengedhetetlennek nevezte, hogy a felelős állami vezetők és miniszterek (a belügyminiszter, a Miniszterelnökséget vezető miniszter, valamint az Alkotmányvédelmi Hivatal és az Információs Hivatal főigazgatója) tájékoztatót adjanak a kialakult helyzetről. Eközben Demeter Márta és Mesterházy Attila, a külügyi bizottság szocialista tagjai saját testületükben kezdeményezték Szijjártó Péter külügyminiszter holnapi meghallgatását. Miután a tárcavezető sem ma, sem holnap nem lesz Magyarországon, ezért várhatóan Magyar Levente, a tárca gazdaságdiplomáciáért felelős államtitkára vesz majd részt a meghallgatáson.
Mirkóczki Ádám, a Jobbik szóvivője úgy nyilatkozott: nem lepné meg, ha igazak lennének a vádak, ugyanakkor az Egyesült Államoknak – még ha igaza van is ebben az esetben – mielőbb tisztáznia kellene magát a kémvádak kapcsán.
Az MSZP-s Harangozó Tamás tegnap arra szólította föl Orbán Viktort: soron kívüli vizsgálattal derítse ki, az Egyesült Államok mely kormányzati szereplők beutazását tiltotta meg korrupció gyanúja miatt – s amíg a kormányfő ezt nem tisztázza, a „korrupciós bélyeg” az egész kormányon ragad.
Schiffer András, az LMP társelnöke szintén tegnap arról beszélt, Orbán Viktornak egy napon belül intézkednie kell, hogy a kormányzatban helyettes államtitkári szinttől felfelé, illetve a központi államigazgatási szervek vezetőitől megtudja, kiket sújt a beutazási tilalom és milyen indokkal, s a kapott információkat meg kell osztania az Országgyűléssel. A DK pedig azt szeretné tudni, milyen korábbi jelzéseket kapott a kormány a kitiltásokkal kapcsolatban.
Lapzártánk után: Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője arra kérte az amerikai hatóságokat, hogy ismertessék bizonyítékaikat a korrupciógyanúra hivatkozva meghozott beutazási tilalommal kapcsolatban, ellenkező esetben szerinte nyilvánvalóan provokációra kell gondolni az ügyben. A kormánypárti politikus erről az ATV Szabad szemmel című vasárnapi műsorában beszélt. (MTI)