„Magyarország és Magyarország kormánya a nyitottság és az átláthatóság pártján áll, ezért továbbra is várjuk az Amerikai Egyesült Államok kormányától azokat a hiteles információkat, amelyek alapján korrupció gyanúját fogalmazta meg magyar állampolgárokkal szemben” – jelentette ki rendkívüli sajtótájékoztatóján Szijjártó Péter külügyminiszter, azt is követelve, az USA kormánya bocsássa rendelkezésre a hiteles információkat.
A korábban is ismert tényeket sorolta: reggel telefon értesítette a frakcióvezetőket – a Jobbik esetében a helyettest –, tájékoztatva őket, hogy a hiteles információközlés az USA kormánya és a budapesti ügyvivő, André Goodfriend részéről nem történt meg. Azzal kapcsolatban, hogy az ügyvivő egy nyilatkozatában kormánytagok érintettségéről ejtett szót a beutazási tilalommal összefüggésben, Szijjártó Péter kijelentette: az amerikaiak kormánytagokat nem tájékoztattak arról, hogy ne utazhatnának az Egyesült Államokba.
„Teljes mértékben egyetértek az ellenzéki pártokkal: a teljes nyilvánosságot szorgalmazzuk az ügyben” – nyomatékosította a külügyminiszter, aki kedden Brüsszelből egyenesen Washingtonba megy, ahol találkozik az ottani külügyi államtitkárral. Mivel Washington után Kanadába utazik, előre jelezte, hogy hazai fronton Magyar Levente fogja őt helyettesíteni.
Rogán Antal Fidesz-frakcióvezetővel egyetértve a nemzetbiztonsági bizottságnak nyílt ülést javasolt, és amennyiben a külügyi grémium is összeül a kérdésben, ott is ugyanezt javasolja majd a külügyi tárca.
Szijjártó Péter az ügyet nagyon komolynak nevezte, amelyben „nincs helye homályosításnak”. Az USA ügyvivője minapi egyeztetésükön arról nem tett említést, hogy egyes sajtóinformációkkal összhangban kormánytagok volnának érintettek a „tíznél is kevesebb személy” között.
„Az Egyesült Államok és Magyarország közötti gazdasági és védelmi együttműködést jelenleg leginkább a kiváló jelzővel lehetne leírni, ezekben az időkben ráadásul Magyarország a NATO szempontjából kiemelt jelentőségű ország” – fogalmazott tájékoztatóján a miniszter.
A HVG szerint nem véletlen az amerikai lépések időzítése: a beutazási tilalom elrendelése beleillik abba a láncolatba, amelynek egyik korábbi eleme Viktoria Nuland, az amerikai külügy-minisztérium európai és eurázsiai ügyekért felelős államtitkár-helyettesének térségünkben a nyugati értékekért aggódó felszólalása tekinthető, nyitánya pedig Barack Obama hazai civil társadalom elleni hatósági támadásokról szóló beszéde volt.
Az a tény is kérdéseket vethet fel, hogy a 444 citálta először címlapra a magyar miniszterelnök környezetéhez tartozó személyek neveit; az a 444, amelyet ugyanannak a Soros Györgynek az alapítványa pénzel, aki anyagilag Clintonék alapítványát is támogatja; ahogy az sem mellékes, hogy ennek a Clinton Foundationnek a rendezvényén hangzott el a fent már említett, hazánkat bíráló Obama-beszéd.
Hogy az amerikai lépés figyelmeztetés-e nyomásgyakorlásra vagy valós történések következménye? A figyelmeztetésjelleget erősíti az a „fokozás”, amelyre a köztévé híradója hívta fel a figyelmet péntek este: első levelükben az amerikai illetékesek levelükben még magyar magánszemélyekről (Hungarian individuals) írtak a beutazási tilalom kapcsán, a velük kapcsolatban használt kifejezés azonban menet közben többször megváltozott: André Goodfriend, pénteken már a kormányzati tisztviselők (government officials) kifejezést használta, a Híradónak adott különinterjúban viszont egyenesen közszereplőknek és kormánytagoknak (members of government) nevezte azokat a személyeket, akikkel kapcsolatban „nem tartják kívánatosnak”, hogy belépjenek az USA-ba.
Az időzítés sem véletlen: köze lehet a norvég pénzek fölötti magyar ellenőrzés átalakításához. Erről bővebben keretes írásunkban és ITT olvashat.