Soros-pénzek a 444-ben

Bajnaiék után a balliberális médiát is támogatja a milliárdos.

Győr Ágnes
2014. 05. 26. 3:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Mandiner.hu értesülései szerint az MDIF egyébként nem számít teljesen új szereplőnek a magyar médiapiacon. 2012-ben a Magyar Narancsot kiadó kft.-be is bevásárolta magát, de már 2010-ben is 250 ezer, míg 2007-ben 67 ezer dollárral támogatta a balliberális hetilapot.

A New York-i központú MDIF – amely 2012 decemberéig Media Development Loan Fund néven futott – egy nonprofit alap. Olyan országokban fektet be, amelyekben a „szabad és független médiához való hozzáférést veszély fenyegeti”. Jellemzően hiteleket és más pénzbeli juttatásokat ad, főleg orosz, ukrán, szerb, de kis részben afrikai vagy latin-amerikai médiumoknak. Támogatói és befektetői között megtalálható többek közt a Soros György-féle Open Society Foundation. A lap információi szerint a befektetőalap munkatársai korábban több országban is Soros alapítványánál dolgoztak.

Ismert, a múlt héten jelentették be, hogy húszszázalékos tulajdonrészt vásárolt a 444-et kiadó Magyar Jeti Zrt.-ben egy amerikai befektetési alap, a Digital News Ventures. Az értesülést pénteken megerősítette a hírportál főszerkesztője. Uj Péter csak azt követően számolt be saját oldalán erről, hogy a Kreativ.hu nyomán már több internetes portál is megírta a hírt. A főszerkesztő szerint az MDIF-nek egyetlen ismert médiabefektetése volt a térségben: a SME című szlovák napilap. Úgy látszik, arról nem tud, hogy érdekeltségük van a Magyar Narancsot kiadó cégben is.

A 444.hu és Soros György kapcsolatáról május elején beszámolt a Magyar Nemzet.

A Magyar Nemzet 2013 áprilisában számolt be arról, hogy több mint kétszázmillió forint adományt kapott 2011–2012-ben a Haza és Haladás Alapítvány. Bajnai Gordonékat Amerikából támogatták a legbőkezűbben, a Soros Györgyhöz köthető Center for American Progress az adományok több mint felét adta. A bőkezű adakozók közé tartozott Hillary Clinton volt amerikai külügyminiszter is.

 

Amerikai segítséget kapott a kormányellenes fellépéseiről hírhedtté vált Hallgatói Hálózat (HaHa) is. Az Egyesült Államokból érkezett közösségszervezők a Civil Kollégium Alapítvány szervezésében érkeztek Magyarországra, azonban a háttérben Soros György magyar származású üzletemberhez vezetnek a szálak. A lap leleplező cikkében nyilvánosságra került „amerikai segítséget” a szervezet korábban a Klubrádiónak adott nyilatkozatában elismerte, ugyanakkor megszólaló aktivistájuk akkor azt hangsúlyozta: a segítség elfogadása ellenére szó sincs politikai befolyásról. Ennek ellenére a Hír Televízió Célpont című műsora kiderítette, hogy a szélsőbalos gondolkodó radikális módszereit alkalmazó amerikai szakemberek által felkészített aktivisták igenis politikai megállapodás végett ültek asztalhoz a Bajnai Gordon nevével fémjelzett Együtt 2014-gyel.

 

A teljes cikk a hétfői lapszámban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.