A Mandiner.hu értesülései szerint az MDIF egyébként nem számít teljesen új szereplőnek a magyar médiapiacon. 2012-ben a Magyar Narancsot kiadó kft.-be is bevásárolta magát, de már 2010-ben is 250 ezer, míg 2007-ben 67 ezer dollárral támogatta a balliberális hetilapot.
A New York-i központú MDIF – amely 2012 decemberéig Media Development Loan Fund néven futott – egy nonprofit alap. Olyan országokban fektet be, amelyekben a „szabad és független médiához való hozzáférést veszély fenyegeti”. Jellemzően hiteleket és más pénzbeli juttatásokat ad, főleg orosz, ukrán, szerb, de kis részben afrikai vagy latin-amerikai médiumoknak. Támogatói és befektetői között megtalálható többek közt a Soros György-féle Open Society Foundation. A lap információi szerint a befektetőalap munkatársai korábban több országban is Soros alapítványánál dolgoztak.
Ismert, a múlt héten jelentették be, hogy húszszázalékos tulajdonrészt vásárolt a 444-et kiadó Magyar Jeti Zrt.-ben egy amerikai befektetési alap, a Digital News Ventures. Az értesülést pénteken megerősítette a hírportál főszerkesztője. Uj Péter csak azt követően számolt be saját oldalán erről, hogy a Kreativ.hu nyomán már több internetes portál is megírta a hírt. A főszerkesztő szerint az MDIF-nek egyetlen ismert médiabefektetése volt a térségben: a SME című szlovák napilap. Úgy látszik, arról nem tud, hogy érdekeltségük van a Magyar Narancsot kiadó cégben is.
A 444.hu és Soros György kapcsolatáról május elején beszámolt a Magyar Nemzet.
A Magyar Nemzet 2013 áprilisában számolt be arról, hogy több mint kétszázmillió forint adományt kapott 2011–2012-ben a Haza és Haladás Alapítvány. Bajnai Gordonékat Amerikából támogatták a legbőkezűbben, a Soros Györgyhöz köthető Center for American Progress az adományok több mint felét adta. A bőkezű adakozók közé tartozott Hillary Clinton volt amerikai külügyminiszter is.
Amerikai segítséget kapott a kormányellenes fellépéseiről hírhedtté vált Hallgatói Hálózat (HaHa) is. Az Egyesült Államokból érkezett közösségszervezők a Civil Kollégium Alapítvány szervezésében érkeztek Magyarországra, azonban a háttérben Soros György magyar származású üzletemberhez vezetnek a szálak. A lap leleplező cikkében nyilvánosságra került „amerikai segítséget” a szervezet korábban a Klubrádiónak adott nyilatkozatában elismerte, ugyanakkor megszólaló aktivistájuk akkor azt hangsúlyozta: a segítség elfogadása ellenére szó sincs politikai befolyásról. Ennek ellenére a Hír Televízió Célpont című műsora kiderítette, hogy a szélsőbalos gondolkodó radikális módszereit alkalmazó amerikai szakemberek által felkészített aktivisták igenis politikai megállapodás végett ültek asztalhoz a Bajnai Gordon nevével fémjelzett Együtt 2014-gyel.
A teljes cikk a hétfői lapszámban.