A Facebook nevű közösségi oldalon elhelyezett közlemény szerint Petro Porosenko ukrán elnök kezdeményezésére fegyvernyugvást léptettek életbe a „terrorellenes erők” minden állásán.
Az Interfax-Ukraina hírügynökség felidézte, hogy december 4-én Porosenko tanácskozott a fegyveres testületek vezetőivel a minszki megállapodások teljesülése érdekében teendő lépésekről. Azon a találkozón született döntés újabb tűzszünet meghirdetéséről, amelynek december 9-én kell elkezdődnie.
Az oroszbarát szakadárok egyelőre nem adtak konkrét választ arra, hogy csatlakoznak-e a fegyvernyugváshoz. A parancsnokság ugyanakkor közölte, hogy az elmúlt órákban a szakadárok sem sértették meg a tűzszünetet.
Korábban Kijev, Moszkva, az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet és a szakadárok képviselői szeptember 5-én Minszkben már megállapodtak a fegyverszünetben, ám az azóta sem valósult meg. Kijevi jelentések szerint a szakadárok nem hagytak fel az ukrán katonák állásai és civil célpontok elleni tüzérségi támadásokkal, Oroszországból pedig azóta is többször érkezett utánpótlás a szeparatista erőknek fegyveresek, katonai járművek, fegyverek és lőszerek formájában.
Múlt csütörtök óta, azaz az újabb tűzszüneti megállapodás bejelentése után még inkább felerősödtek a szeparatista támadások Kelet-Ukrajnában, hétfőn súlyos harcok folytak a Donecktől északra lévő Horlivka és Debalceve térségében.
Kijev bejelentése ellenére sokáig nem csökken még a feszültség a térségben – vélekedett Szergej Lavrov orosz külügyminiszter. A politikus a RIA Novosztyi orosz hírszolgálatnak nyilatkozott. Kifejtette, még nem tűzték ki azoknak a tárgyalásoknak a határidejét, amelyeknek követniük kellene az ukrán hatóságok által meghirdetett, a „csend napjának” nevezett egyoldalú tűzszünetet. „Teljesen nyilvánvaló, hogy messze járunk még ettől a céltól” – tette hozzá.
Kedden magyar idő szerint reggel nyolckor az orosz Gazprom vállalat saját bejelentése szerint újraindította a gázszállítást Ukrajnába. A hírt az ukrán Ukrtransgaz gázforgalmazó is megerősítette. Az orosz gázszállítás hat hónapos kihagyás után indult be – ismert, Oroszország júniusban állította le a gázszállítást Ukrajnának, mert a két ország nem tudott megállapodni az energiahordozó árában. Az ukrán Naftohaz vállalat múlt héten fizetett 378 millió dollárt a Gazpromnak, amiért 1 milliárd köbméter földgázt vásárolt.