Szükség van a NATO-ra

Az ukrán válság állt a NATO-ról tartott nemzetközi konferencia középpontjában.

MA
2014. 12. 02. 16:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Egy új hidegháború megelőzése, a NATO szerepe a XXI. században – Az ukrán krízis mint a NATO–orosz kapcsolatok változásának oka című tanácskozáson Siklósi Péter, a Honvédelmi Minisztérium védelempolitikáért és védelmi tervezésért felelős helyettes államtitkára kiemelte: az észak-atlanti szervezet erős szövetsége Észak-Amerikának és Európának, és ez nem változik. Ami változik, az a NATO-t körülvevő világ, a kihívások, amelyekkel szembe kell néznie.

Elmondta, hogy szerinte a szövetségnek korábban hosszú időn át egy nagy problémával, a hidegháborúval kellett megbirkóznia, majd megváltozott a világ, és sokan feltették a kérdést: ha már nincs Szovjetunió, akkor mi szükség van a NATO-ra? A történelem megválaszolta ezt a kérdést: a szervezet a Balkánon találta meg az új szerepét, majd a terrorizmus elleni küzdelem vált fontos céljává – idézte fel.

Siklósi Péter hangsúlyozta: Vlagyimir Putyin orosz elnök tevékenysége megmutatta, hogy a NATO-ra nagyon is szükség van, hiszen újfajta fenyegetés jelent meg. „Nem egy második hidegháború felé tartunk, most egyértelműen más a helyzet”, de a NATO-nak két nagy kihívással kell egyidejűleg szembenéznie: az Iszlám Állam jelentette veszéllyel és Oroszország „agresszív viselkedésével”, ahogyan nyilvánvalóan próbálja visszaszerezni az elveszített befolyást és területeket – magyarázta. A helyettes államtitkár arra is felhívta a figyelmet, hogy többet kell fordítani a védelemre, különösen Európának.

Imants Viesturs Liegis, Lettország budapesti nagykövete arról beszélt, mennyire ironikus, hogy az ukrajnai események éppen akkor zajlanak, amikor a kelet- és közép-európai rendszerváltozás huszonötödik évfordulóját ünnepeljük. A NATO szeptemberi walesi csúcstalálkozóján a tagállamok egyetértettek abban, hogy radikálisan megváltozott a biztonsági környezet. A diplomata szerint Európának felelősséget kell vállalnia Ukrajnáért – gyors és rugalmas válaszra van szükség a jelenlegi helyzetben.

Kiemelte, hogy januárban országa veszi át az EU elnökségét, és ebben az időszakban a keleti partnerség kezdeményezés újabb csúcstalálkozóját is megrendezik.

A Biztonságpolitikai és Honvédelmi Kutatások Központja által szervezett eseményen Gyarmati István, a Demokratikus Átalakulásért Intézet elnöke kifejtette: az ukrajnai események egyik legnagyobb haszonélvezője a NATO, amely – sok más szervezethez hasonlóan – nemcsak változáson, de válságon is átment az elmúlt években, ám már kevesebb a kérdőjel körülötte. Ma nem az a kérdés, hogy szükség van-e a szövetségre, hanem az, hogy miként lehet használni, hogyan lehet megreformálni – vélekedett.

Kifejtette, hogy szerinte az ukrajnai eseményekért többen felelősek. Vlagyimir Putyint azért tartja felelősnek, mert néhány éve eldöntötte, hogy a posztszovjet térségben megerősíti a pozícióját, az ukrán politikai elitet pedig abban, hogy az elmúlt huszonöt évben nem erősödött meg kellően az ukrán állam.

Az ICDT vezetője fontosnak tartja, hogy a NATO az Ukrajnával határos országoknak ugyanolyan védelmet biztosítson, mint minden más tagállamának. Gyarmati István hangsúlyozta, hogy a NATO rendkívül erős szövetség, amelynek most két nagy kihívást kell hatékonyan kezelnie: az Iszlám Állam és Oroszország kérdését.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.