Az al-Azhar által kedd este közzétett közlemény szerint a prófétát sértő karikatúrák megjelenése nem szolgálja az emberek közti békés együttélést és a muszlimok integrációját az európai és nyugati társadalmakba. Az al-Azhar leszögezi, hogy elítéli az erőszakot és elutasítja a terrorizmust, de meggyőződése szerint a gúnyrajzok megjelentetése provokáció. „Ez a muzulmánok érzelmeinek valóságos provokációja” – szögezte le Abbász Soman, az al-Azhar képviselője.
Néhány órával korábban Egyiptom központi vallásjogi intézménye, a Dár al-Iftá is óva intette a Charlie Hebdo című francia szatirikus hetilapot attól, hogy bejelentésének megfelelően a szerdai számát egy Mohamed prófétát ábrázoló karikatúrával a címlapján jelentesse meg.
A Dár al-Iftá közleményében úgy vélte, hogy a szerdára tervezett lapszám „a gyűlölet újabb hullámát fogja kiváltani francia és egyéb nyugati társadalmakban (...), és nem segíti a muzulmánok azon erőfeszítéseit, amelyeket a civilizációk közti párbeszédért, illetve az együttélésért tesznek".
A vallási rendeletekért (fatva) felelős legfelsőbb hatóság a az al-Azharral, illetve a vallásügyi minisztériummal együtt alkotja Egyiptomban az iszlám intézményes alapját.
A szerdán hárommillió példányban megjelenő Charlie Hebdo címlapján látható a Mohamed prófétát ábrázoló karikatúra. A fehér turbánt viselő Mohamed próféta a „Je suis Charlie” (Én vagyok Charlie) feliratú táblát tart a kezében. A rajzon az iszlám vallásalapító arca szomorú, és egy könnycsepp csordul ki a szeméből.
A prófétát zöld alapon ábrázoló karikatúra felett a „Minden megbocsátva” felirat látható. A zöld egyébként az iszlám színe. Számos európai lap már kedden leközölte a Charlie Hebdo új számának címlapjára kerülő karikatúrát a terrortámadás célpontjává vált szatirikus lap melletti szolidaritásból.
Az európai nemzetekben mélyen gyökerező „nyugati fölény" megnyilvánulásaként értékelte a Global Times című kínai lap szakértője a Charlie Hebdo friss lapszámát. Csao Lej, a központi pártiskola nemzetközi kapcsolatokért felelős professzora a véres párizsi támadást követő folyamatokból arra következtetett, hogy az öreg kontinensen meg fog nőni a jobboldali erők támogatottsága, az európai kormányok pedig szigoríthatnak bevándorlási politikájukon.
A professzor szerint annak ellenére, hogy a francia fővárosban a halálos áldozatok száma nem volt olyan magas, mint a 2001. szeptember 11-ei amerikai terrortámadáskor, a párizsi történéseknek hasonló súlyú következményei lehetnek. Vang Csing-lie Közel-Kelettel és Afrikával foglalkozó kutató úgy vélte, az új címlap elégedetlenséget, felháborodást fog kiváltani a világ muszlimjaiból.
„A magazin egyes közel-keleti országokban további Nyugat-ellenességre fog ingerelni. A nyugati államoknak be kellene fejezniük a vallási ügyek átpolitizálását, amivel táplálják a kultúrák közti ellentéteket és a vallási szélsőségességet" – jegyezte meg Vang.
Tovább szigorították az utasok biztonsági ellenőrzését az amerikai reptereken, miután az al-Kaida egy kiadványában minden eddiginél részletesebb leírás jelent meg arról, hogyan lehet összeállítani egy fémdetektorok által nem kimutatható robbanószerkezet – közölte hétfőn híroldalán terrorelhárítási szakértőkre hivatkozva az ABC amerikai televízió.
Jeh Johson amerikai belbiztonsági miniszter szerint az amerikai biztonsági szerveknek nincs tudomásuk a párizsihoz hasonló „konkrét és hitelt érdemlő fenyegetésről", ám az incidens, valamint a Kanadában és Ausztráliában nemrégiben elkövetett terrorcselekmények, és terrorszervezetek fenyegetőzései után „magától értetődő", hogy fokozni kell a biztonsági készültséget az amerikai repülőtereken, és máshol is.