Hiába bombázzák, terjeszkedik az Iszlám Állam

A lap szerint a fejlemények újabb aggályokat keltenek Barack Obama elnök közel-keleti stratégiájával kapcsolatban.

MD
2015. 01. 15. 22:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A lap szerint a fejlemények újabb aggályokat keltenek Barack Obama elnök közel-keleti stratégiájával kapcsolatban.

Amíg a légi és rakétacsapások Irakban védekezésre kényszerítették az IÁ erőit, addig Szíriában a szélsőséges milícia újabb területek hódított meg, és ellenőrzését kiterjesztette nyugati irányba is. Ez részben annak köszönhető, hogy az Egyesült Államok katonai erőfeszítésit elsősorban Irakra összpontosítja. Szíria ugyanakkor – hasonlóan ahhoz, ahogy Pakisztán Afganisztán esetében – még mindig az Irakban harcoló iszlamista fegyvereseinek hátországa is, ahol azok könnyebben tudnak szervezkedni, tervezni és fedezéket találni.

A The Wall Street Journal úgy értesült, hogy Washingtonban mérlegelni kezdték az IÁ elleni határozottabb szíriai fellépés lehetőségét is. A téma február elején mindenképpen terítékre kerül, amikor a szenátus John McCain vezette katonai bizottsága meghallgatja az elnök által a Pentagon élére jelölt Ashton Cartert.

Az amerikai kormányzatban többen is vannak, akik megkérdőjelezik az Irakot prioritásként kezelő irányvonal bölcsességét, és nagyobb hangsúlyt helyeznének Szíriára, egyebek között harcosok ezreinek kiképzésével. A javaslatok között szerepel az amerikai légierő védelme alá vont ütközőövezet létrehozása a szíriai-török határon, a légicsapások koordinálása a Szíriában jelenleg is harcoló ellenzéki erőkkel, valamint a szíriai kurdok felszerelése hatékonyabb fegyverekkel.

Washingtonban ugyanakkor erős az ellenállás azzal szemben, hogy az Egyesült Államok komolyabb szerepet játsszon a polgárháborús Szíriában. Az amerikai stratégia mozgásterét ebben az országban erősen leszűkíti az Obama-kormány attól való ódzkodása, hogy az Aszad-rezsim javára módosítsa az erőegyensúlyt.

Az amerikai stratégia most alapvetően az IÁ Irakból való kiszorítására összpontosít, ahol a terrorszervezet ellenőrzése alatt tarja Moszult, az ország második legnagyobb városát és Fallúdzsát, az Amerikával szembeni ellenállás hagyományos központját. A Szíriában végrehajtott amerikai légitámadások háromnegyede a török határon lévő Kobani kurd városra összpontosult, és Patrick Ryder ezredes, a Pentagon szóvivője szerint azok célja nem az IÁ területi terjeszkedésének megállítása volt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.