„Bejelentem, hogy e pillanattól van kormánya az országnak. A Független Görögök bizalmat fog szavazni Alekszisz Ciprasz miniszterelnöknek” – mondta újságíróknak Pánosz Kammenosz, miután Ciprasszal tárgyalt a Sziriza athéni székházában, és megállapodtak az együttműködésről. „A miniszterelnök ma elmegy az elnökhöz, hogy letegye az esküt, és bejelenti az új kormány összetételét, amelyben részt vesznek a Független Görögök” – hangoztatta.
A politikai paletta két ellenkező oldalán elhelyezkedő két párt szövetsége olyan erők szokatlan frigye, amelyeket az országnak az Európai Unió és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) által nyújtott mentőcsomag iránti ellenszenv köt össze. Megfigyelők szerint ez föléleszti a félelmeket újabb pénzügyi bajoktól abban az országban, amely 2009-ben kirobbantotta a regionális válságot. Eddig példátlan az is, hogy a 19 tagú euróövezet egyik országát olyan párt vezesse, amely elveti a németek támogatta megszorítási politikát, ezzel másutt is bátorítva a megszorításellenes mozgalmakat.
Jorgosz Sztatakisz, a Sziriza pénzügyi tervezési felelőse, a fejlesztési miniszteri poszt várományosa megerősítette hétfőn, hogy az új kormány nem tervez találkozót a 240 milliárd eurós mentőcsomagot felügyelő trojka – az Európai Központi Bank, az Európai Bizottság és a Nemzetközi Valutaalap – képviselőivel, inkább közvetlenül kormányokkal tárgyal majd.
A görögországi választáson a szavazatok több mint 99 százalékának összeszámlálása alapján a Radikális Baloldal Koalíciója (Sziriza) a voksok 36,3 százalékát szerezte meg, amivel köszönhetően 149 parlamenti képviselői helyhez jut a 300-ból. Ez azt jelenti, hogy mivel a pártnak nem sikerült megszereznie az abszolút parlamenti többséget, a kormányalakításhoz koalíciót kellett kötnie egy másik párttal. Ez az alakulat lett a Független Görögök pártja, amely a voksok mintegy 4,7 százalékát, és ezzel 13 mandátumot szerezett meg.
Alexisz Ciprasz az egyeztetések megkezdése előtt találkozni akart még az Európa-barát, balközép A Folyó (To Potami) párt vezetőjével, valamint a Görögország Kommunista Pártja (KKE) tisztségviselőivel is. A Folyó a voksok 5,9 százalékát szerezte meg, és a KKE is hasonló eredményt ért el. Kérdés, hogy a Független Görögökkel kötött megállapodás után szükség lesz-e a találkozóra, illetve a két baloldali párt egyáltalán tárgyalóasztalhoz akar-e ülni az „érdekes párossal”.
Fokasz Nikosz, az ELTE egyetemi tanára a Hír TV-nek arról beszélt, hogy a görög sajtóban a furcsa házasságot sokan már korábban is biztosra vették, sőt a minisztériumot is megnevezték, melyet ezért Kammenoszék megkapnak majd. A két párt csak a megszorítások elutasításában ért egyet, ráadásul a függetlenek néha még radikálisabb álláspontot képviselnek a hitelegyezmények ügyében, mint Cipraszék.
A Folyó nevű párttal való megegyezés rugalmasságot és megegyezést nyújtana a Szirizának, míg a jobboldali párttal való egyezségnél nagyobb a valószínűsége a bel- és külpolitikai összetűzéseknek, például a szociálpolitikát, a menekültek ügyét vagy éppen a szomszédos országokkal való kapcsolatot illetően – mondta Nikosz. De a Sziriza szavazói szerint ezek a kérdések mellékesek a hitelegyezményekkel kapcsolatosakhoz képest – fűzte hozzá.
Az LMP, az Együtt és a PM is gratulált a görög radikális baloldali Sziriza pártnak, amely a legtöbb szavazatot nyerte a vasárnapi választáson. Az LMP két társelnöke, Schiffer András és Szél Bernadett hétfői közleményükben az eredményt úgy értékelték: a görög választópolgárok határozottan kijelentették, hogy jövőjüket nem a megszorítások politikájában látják. Az LMP szerint a Sziriza pártszövetség győzelme azt is meg fogja mutatni, hogy a rendszerkritikus pártok képesek kiharcolni a valódi nemzeti szuverenitást, ellentétben a neoliberális gazdaságpolitika fogságában lévő kormányokkal.
Az Együtt - A Korszakváltók Pártja képviseletében Hajdu Nóra elnökségi tag az MTI-nek azt mondta, hogy Görögország várhatóan nehezen kormányozható lesz, hiszen a győztes koalíciós partnere az a jobboldali Független Görögök (ANEL) nevű párt lesz, amellyel csak az EU-kritikusságuk közös.
A PM vasárnap küldött közleményt az MTI-hez, amelyben az új baloldal – melyet barátaiknak neveztek – történelmi sikereként értékelte az eredményt. „A Sziriza hordozza milliók reményét, hogy van kiút az érzéketlen megszorítások politikájából, és hogy nem a szegényeket eltaposva lábal ki az ország a véget nem érő válságból” – olvasható a kommünikében.