Jobboldali párttal köt kormánykoalíciót a Sziriza

A feleket az EU és az IMF által nyújtott mentőcsomag iránti ellenszenv köti össze.

MNO
2015. 01. 26. 10:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Bejelentem, hogy e pillanattól van kormánya az országnak. A Független Görögök bizalmat fog szavazni Alekszisz Ciprasz miniszterelnöknek” – mondta újságíróknak Pánosz Kammenosz, miután Ciprasszal tárgyalt a Sziriza athéni székházában, és megállapodtak az együttműködésről. „A miniszterelnök ma elmegy az elnökhöz, hogy letegye az esküt, és bejelenti az új kormány összetételét, amelyben részt vesznek a Független Görögök” – hangoztatta.

A politikai paletta két ellenkező oldalán elhelyezkedő két párt szövetsége olyan erők szokatlan frigye, amelyeket az országnak az Európai Unió és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) által nyújtott mentőcsomag iránti ellenszenv köt össze. Megfigyelők szerint ez föléleszti a félelmeket újabb pénzügyi bajoktól abban az országban, amely 2009-ben kirobbantotta a regionális válságot. Eddig példátlan az is, hogy a 19 tagú euróövezet egyik országát olyan párt vezesse, amely elveti a németek támogatta megszorítási politikát, ezzel másutt is bátorítva a megszorításellenes mozgalmakat.

Jorgosz Sztatakisz, a Sziriza pénzügyi tervezési felelőse, a fejlesztési miniszteri poszt várományosa megerősítette hétfőn, hogy az új kormány nem tervez találkozót a 240 milliárd eurós mentőcsomagot felügyelő trojka – az Európai Központi Bank, az Európai Bizottság és a Nemzetközi Valutaalap – képviselőivel, inkább közvetlenül kormányokkal tárgyal majd.

A görögországi választáson a szavazatok több mint 99 százalékának összeszámlálása alapján a Radikális Baloldal Koalíciója (Sziriza) a voksok 36,3 százalékát szerezte meg, amivel köszönhetően 149 parlamenti képviselői helyhez jut a 300-ból. Ez azt jelenti, hogy mivel a pártnak nem sikerült megszereznie az abszolút parlamenti többséget, a kormányalakításhoz koalíciót kellett kötnie egy másik párttal. Ez az alakulat lett a Független Görögök pártja, amely a voksok mintegy 4,7 százalékát, és ezzel 13 mandátumot szerezett meg.

Alexisz Ciprasz az egyeztetések megkezdése előtt találkozni akart még az Európa-barát, balközép A Folyó (To Potami) párt vezetőjével, valamint a Görögország Kommunista Pártja (KKE) tisztségviselőivel is. A Folyó a voksok 5,9 százalékát szerezte meg, és a KKE is hasonló eredményt ért el. Kérdés, hogy a Független Görögökkel kötött megállapodás után szükség lesz-e a találkozóra, illetve a két baloldali párt egyáltalán tárgyalóasztalhoz akar-e ülni az „érdekes párossal”.

Fokasz Nikosz, az ELTE egyetemi tanára a Hír TV-nek arról beszélt, hogy a görög sajtóban a furcsa házasságot sokan már korábban is biztosra vették, sőt a minisztériumot is megnevezték, melyet ezért Kammenoszék megkapnak majd. A két párt csak a megszorítások elutasításában ért egyet, ráadásul a függetlenek néha még radikálisabb álláspontot képviselnek a hitelegyezmények ügyében, mint Cipraszék.

A Folyó nevű párttal való megegyezés rugalmasságot és megegyezést nyújtana a Szirizának, míg a jobboldali párttal való egyezségnél nagyobb a valószínűsége a bel- és külpolitikai összetűzéseknek, például a szociálpolitikát, a menekültek ügyét vagy éppen a szomszédos országokkal való kapcsolatot illetően – mondta Nikosz. De a Sziriza szavazói szerint ezek a kérdések mellékesek a hitelegyezményekkel kapcsolatosakhoz képest – fűzte hozzá.

Az LMP, az Együtt és a PM is gratulált a görög radikális baloldali Sziriza pártnak, amely a legtöbb szavazatot nyerte a vasárnapi választáson. Az LMP két társelnöke, Schiffer András és Szél Bernadett hétfői közleményükben az eredményt úgy értékelték: a görög választópolgárok határozottan kijelentették, hogy jövőjüket nem a megszorítások politikájában látják. Az LMP szerint a Sziriza pártszövetség győzelme azt is meg fogja mutatni, hogy a rendszerkritikus pártok képesek kiharcolni a valódi nemzeti szuverenitást, ellentétben a neoliberális gazdaságpolitika fogságában lévő kormányokkal.

 

Az Együtt - A Korszakváltók Pártja képviseletében Hajdu Nóra elnökségi tag az MTI-nek azt mondta, hogy Görögország várhatóan nehezen kormányozható lesz, hiszen a győztes koalíciós partnere az a jobboldali Független Görögök (ANEL) nevű párt lesz, amellyel csak az EU-kritikusságuk közös.

 

A PM vasárnap küldött közleményt az MTI-hez, amelyben az új baloldal – melyet barátaiknak neveztek – történelmi sikereként értékelte az eredményt. „A Sziriza hordozza milliók reményét, hogy van kiút az érzéketlen megszorítások politikájából, és hogy nem a szegényeket eltaposva lábal ki az ország a véget nem érő válságból” – olvasható a kommünikében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.