Terrortámadás: azonosították az elkövetőket

Hajtóvadászat folyik a terroristák ellen. Eközben Franciaország-szerte több mint százezren vonultak utcára az áldozatok emléke előtt tisztelegve. Cikkünk folyamatosan frissül.

MNO
2015. 01. 07. 21:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ardennes-i l’Union című regionális lap birtokába jutott értesülések szerint a három elkövető jelenleg a Párizs melletti Pantene-ben, illetve Reims-ben tartózkodik. Reims-be már elindult a francia rendőrség terrorelhárító részlegének (RAID) különleges egysége. Mindkét városba kiszálltak a bűnügyi rendőrség különleges egységei is. Internetes oldalán a Le Monde című napilap is megerősítette, hogy azonosították a három gyanúsítottat.

A Metronews értesülései szerint a három férfi 18, 32 és 34 éves. A két idősebb, Said és Chérif K. fivérek, Párizsban született francia állampolgárok. A The Telegraph helyszíni tudósítója szerint a 32 és a 34 éves férfiak algériai származásúak és ezen a nyáron tértek vissza Szíriából. Chérif korábban tagja volt egy iraki dzsihadista hálózatnak, cinkostársaival együtt tucatnyi fiatalt buzdított arra, hogy 2003 és 2005 között Irakba menjen harcolni. 2005-ben állították elő, amikor maga is Irakba készült. 2008-ban felfüggesztett börtönbüntetést kapott, akkor is terrorcselekményekkel vádolták. A harmadik férfi, a 18 éves Hamyd M. hajléktalan, róla nincs közelebbi információ, a l’Union szerint egy Charlesville-Mézieres-i gimnázium tanulói névjegyzékében szerepel. Az AP amerikai hírügynökség nevük elhallgatását kérő illetékesekre hivatkozva azt jelentette, hogy a három férfi egy jemeni terrorhálózattal állt kapcsolatban.

Franciaország-szerte több mint százezren vonultak az utcára szerdán, hogy kifejezzék szolidaritásukat a Charlie Hebdo című szatirikus hetilappal, amelynek székházát napközben tizenkét halálos áldozatot követelő terrortámadás érte.

Párizs központjában, nem messze a vérengzés színhelyétől, a République téren a rendőrség becslései szerint mintegy 35 ezren gyűltek össze a kora esti órákban, hogy kiálljanak a szólásszabadság mellett. A tömegben egyesek a lap karikatúráit ábrázoló transzparensekkel jelentek meg, mások ceruzákat és tollakat emeltek a magasba, a sajtószabadságot jelképezendő. A megmozduláson számos politikus is részt vett, és a pártok mellett szakszervezetek és médiumok is a szolidaritásra szólították fel az embereket.

A kormányzó szocialisták és más baloldali pártok szombat délutánra „köztársasági menetet” hirdettek meg Párizsba a vérengzés elleni tiltakozásul, amelyre Manuel Valls kormányfő meghívta Nicolas Sarkozy konzervatív exelnököt is. Anne Hidalgo, Párizs szocialista polgármestere pedig azt mondta, a francia főváros „tiszteletbeli polgárává” akarja avatni a Charlie Hebdót. Marine le Pen, a szélsőjobboldali Nemzeti Front elnöke a párt honlapján közzétett videofelvételen kijelentette: a merénylet nyomán „szabad utat kell adni az iszlám fundamentalizmussal szembeni beszédnek”.

Franciaország több más nagyvárosában is nagy tömegeket mozgatott meg a vérengzés elleni tiltakozás. A hatóságok becslései szerint Rennes-ben 13-15 ezren, Lyonban és Toulouse-ban több mint tízezren, Marseille-ben nagyjából hétezren, Nantes-ban és Bordeaux-ban pedig mintegy ötezren lepték el az utcákat, tiltakozva a terrorcselekmény ellen és kiállva a szólásszabadság jelképévé vált lap mellett.

Hasonló megmozdulásokat tartottak Európa számos nagyvárosában is. Berlinben a Brandenburgi kapunál mintegy ötszázan gyűltek össze, és „Je suis Charlie” (Charlie vagyok) feliratú papírlapokat feltartva fejezték ki szolidaritásukat a magazinnal, a francia nagykövetség elé pedig virágokat vittek. A londoni Trafalgar téren, az Európai Parlament brüsszeli épületénél és a madridi francia nagykövetség előtt is sokan tüntettek a terrortámadás ellen és a szólásszabadság mellett.

Nemzeti gyásznapot hirdetett csütörtökre és összefogásra kérte Franciaországot Francois Hollande francia államfő. „Az egység a legjobb fegyverünk. Semmi nem oszthat meg minket, semmi nem választhat szét minket” – mondta szerda este a köztársasági elnök a francia közszolgálati televízióban élőben közvetített rövid beszédében. Azt is jelezte, hogy a közintézményeken a nemzeti lobogót három napra félárbocra eresztik.

Az államfő csütörtökre összehívta a nemzetgyűlés és a szenátus elnökét, valamint valamennyi parlamenti párt vezetőjét, hogy „a közös eltökéltségünkről tegyünk tanúbizonyságot”. „Szeretném itt az önök nevében részvétemet nyilvánítani a családoknak, a sérülteknek, a hozzájuk közel állóknak és azoknak, akiket ma közvetlenül sújt ez a gyáva gyilkosság” – fogalmazott az elnök.

Francois Hollande Franciaország „hőseinek” nevezte a terrortámadásban megölt embereket, akik a „szabadságért” haltak meg. „Ők ma a mi hőseink és ezért holnap nemzeti gyásznap lesz, ezt hirdettem ki” – mondta. „A közhivatalokban 12 órakor megemlékezünk róluk, és arra kérem a lakosságot, hogy vegyen részt benne” – tette hozzá.

„Az egész köztársaságot érte ma támadás. A köztársaság a véleménynyilvánítás szabadsága, a kultúra, az alkotás, a pluralizmus, a demokrácia. Ezt vették célba” – fogalmazott az államfő. „A szabadság erősebb marad, mint a barbarizmus” – tette hozzá, és összefogásra kért mindenkit, „mindenfajta formában”.

Hollande elmondta, hogy „a világ minden tájáról a szolidaritás és a testvériség üzeneteit kapta Franciaország”, s jelezte, hogy a nyomozás megkezdődött az elkövetők megtalálására.

Ferenc pápa határozottan elítélte a „rettenetes merényletet”. Az erről szóló közleményben, amelyet Federico Lombardi szentszéki szóvivő hozott nyilvánosságra, a katolikus egyházfő mélységesen elítéli a terrorcselekményt, amely – mint fogalmazott – megdöbbenést váltott ki a francia társadalom egészében, és Franciaország határain túl is felháborította a békeszerető embereket.

Az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT) nyilatkozatban ítélte el a „barbár terrorcselekményt”. A francia kezdeményezésre mind a tizenöt tagállam által egyhangúlag elfogadott dokumentumban a testület kifejezte rokonszenvét és részvétét az áldozatok családjaival és a francia kormánnyal, sürgetve, hogy a tetteseket mielőbb állítsák bíróság elé. A BT tizenöt tagállama szerint minden eszközzel – az ENSZ alapokmányának tiszteletben tartásával – küzdeni kell a terrorcselekmények ellen, amelyek a világ békéjét és biztonságát fenyegetik.

Az olasz miniszterelnök szerdán felkereste Franciaország római nagykövetségét. Matteo Renzi francia nyelven mondta a nagykövetnek: „Mindannyian franciák vagyunk.” „Ma sír egész Európa, a szabad világ egésze, minden nő és férfi, aki hisz a szabadságban” – mondta. Renzi szerint Franciaország a szabadság szimbóluma, és nem szabad megengedni, hogy a terrorizmus győzedelmeskedjen a szabadság és a józan ész fölött. „Csak a szabadság adja az egyetlen értelmét annak, hogy európai állampolgárok vagyunk” – állapította meg Renzi.

Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök Jeruzsálemben a terrortámadással kapcsolatban kijelentette: „ha az iszlám terrort nem állítják meg ezen a ponton, akkor mindenhová ki fog terjedni az egész világon”. A terror célja a szabadságnak és a modern társadalmak alapját jelentő szabadság kultúrájának a megsemmisítése, akárcsak az, hogy a tekintélyelvű iszlám uralkodjék az egész világon – tette hozzá Netanjahu.

Vlagyimir Putyin orosz elnök telefonon felhívta Francois Hollande francia államfőt, és legőszintébb részvétét fejezte ki a Charlie Hebdo szatirikus hetilap szerkesztősége ellen elkövetett terrortámadás miatt – közölte szerda este a Kreml sajtószolgálata „Az orosz vezető elítélte a barbár tettet, és reményét fejezte ki, hogy megtalálják az elkövetőket, és megkapják méltó büntetésüket” – áll az elnöki sajtószolgálat közleményében. Vlagyimir Putyin kérte Francois Hollande-ot, tolmácsolja mély részvétét a halottak hozzátartozóinak és kívánjon nevében mielőbbi gyógyulást a sebesülteknek. Francois Hollande köszönetet mondott Putyinnak a baráti érzésekért.

A vélhetően iszlamista szélsőségesek által elkövetett párizsi terrortámadásban 12 ember meghalt, négy sebesült állapota pedig válságos. A lövöldözésben életét vesztette négy híres karikaturista, köztük a Charlie Hebdo igazgató-főszerkesztője is. Évtizedek óta ez volt a legsúlyosabb terrorcselekmény Franciaországban.

A szerdánként megjelenő magazin senkit sem kímélő, nonkonformista, a katolicizmust, az iszlámot, a zsidóságot, valamint a szélsőjobb- és szélsőbaloldalt egyaránt kifigurázó hangvételéről ismert. A Charlie Hebdo szerkesztőségére 2011 novemberében gyújtóbombát dobtak, miután a lap Mohamed prófétát ábrázoló rajzokat közölt. Iszlamista honlapokon nemrégiben az újság főszerkesztőjének lefejezésére buzdítottak.

A Charlie Hebdo ellen elkövetett merényletről dr. Bilkei Pál kriminálpszichológus azt mondta az MNO-nak, hogy az Európai Unióba érkező muszlimokat nem ellenőrzik eléggé, ezért történhetnek a szerdaihoz hasonló esetek. Úgy véli, 2015-ben kibontakozik az iszlám térhódítás, ezért további terrorcselekmények várhatók Európa-szerte.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.