Doneck: Putyin aggódik

Az orosz államfő az ukrajnai harcok beszüntetésére szólított fel – közölte az elnök szóvivője hétfőn.

MNO
2015. 02. 02. 20:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Vlagyimir Putyin rendkívül aggódik a szűnni nem akaró összecsapások nyomán a Donyec-medencében kialakult helyzet miatt, és a konfliktusban érintett minden felet arra szólít fel, hogy késedelem nélkül hagyjanak fel a harci cselekményekkel és az erőszak bármely megnyilvánulásával” – fejtette ki Dmitrij Peszkov az ukrán válság rendezésére létrehozott összekötő csoport múlt hét végén, Minszkben kudarccal végződött tárgyalásaival kapcsolatban. Az úgynevezett donecki és luhanszki népköztársaságok, valamint az ukrán hatalom képviselői között Moszkva és az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet közvetítésével szervezett egyeztetés résztvevői nem jutottak megállapodásra szombaton a fehérorosz fővárosban.

Az orosz elnöki hivatal név nélkül nyilatkozó képviselője a TASZSZ-nak ugyanakkor azt mondta, hogy egyetért a délkelet-ukrajnai „felkelők” rendkívül kemény minszki álláspontjával, valamint legutóbbi kijelentéseikkel. Szerinte a kiterjedt harcok alapján nehéz lenne nem egyetérteni a szakadárokkal.

Az orosz elnöki hivatal illetékese azt mondta, Mihail Zurabov kijevi orosz nagykövet sokat tett azért, hogy rávegye a „felkelőket” a tárgyalások folytatására. „Mindazonáltal ebben a helyzetben bármely befolyási lehetőségnek vannak korlátai” – tette hozzá a Kreml képviselője.

Vasárnap azonnali tűzszünetet sürgetett Délkelet-Ukrajnában Francois Hollande francia, Angela Merkel német és Petro Porosenko ukrán államfő. Az állami vezetők telefonon egyeztettek. Az ukrán hatalmat a csoportban képviselő Leonyid Kucsma volt ukrán elnök állítása szerint a szakadárok képviselői ultimátumokat támasztottak Kijevvel szemben, és nem voltak hajlandók fegyvernyugvásról tárgyalni. Denisz Pusilin, a donecki szakadárok képviselője viszont azt vetette Kijev szemére, hogy a szeptemberi minszki megállapodásban foglalt frontvonalak mentén akar tűzszünetet kötni. Az elvileg életben lévő tűzszünet ellenére ugyanakkor a szeparatisták újabb területeket szereztek, amelyeket nem hajlandók feladni.

Zbigniew Brzezinski szerint Oroszország Ukrajnával együtt nagyhatalom, Ukrajna nélkül semmi. A kiváló amerikai stratéga megállapítását az idő vagy igazolja, vagy cáfolja, de az eddig történteket mindenesetre megmagyarázza.

 

Történelmi ismereteink alapján rendkívül rossz jel, hogy az ukrán kormány eltörölte az ország semlegességéről szóló, négy évvel ezelőtti döntést, és lényegében napirendre tűzte a NATO-hoz való csatlakozást. Petro Porosenko elnök és a mögötte álló erők rendkívül kockázatos lépésre vállalkoztak. Nyilvánvaló, hogy Oroszország nem engedheti meg, hogy a vele szomszédos Ukrajnába – ahol ráadásul tizenkétmillió orosz él – az Egyesült Államok adott esetben atomfegyvereket telepítsen.

 

A kijevi deklaráció nyilvánvaló provokáció. Vajon Obama eltűrné, hogy Kína vagy Pakisztán atomfegyvereket telepítsen Kanadába? Már a kérdésfeltevés is abszurd. De akkor miért gondolja az Amerika-barát Porosenko, hogy az orosz birodalomnak tudomásul kellene vennie egy ilyen fenyegető lépést? Ki veszélyezteti itt a világbékét? Ki a valódi provokátor? Oroszország? Aligha.

 

Tóth Gy. László jegyzetét ide kattintva olvashatja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.