A Ferenc pápa által a világ minden részéből a Vatikánba szólított bíborosok részletes képet kaptak arról, hogy az egyházfő megválasztása, vagyis 2013 márciusa óta milyen gazdasági-szerkezeti átalakítás indult el a Vatikánban. A zárt ajtók mögött tartott beszámolókon többek között George Pell bíboros, az egy évvel ezelőtt megalakított gazdasági titkárság elnöke, valamint Reinhard Marx bíboros, a szintén tavaly létrehozott gazdasági tanács elnöke szólalt fel, összefoglaló ábrákkal illusztrálva az eddigi reformokat, az IOR vatikáni bank átalakítását, a nemrég bevezetett új vatikáni könyvelési és mérlegrendszert, amely minden nemzetközi pénzügyi követelménynek megfelel – mondta el az újságíróknak Federico Lombardi.
Az egyház és a Vatikán működésének átláthatóbbá és egyszerűbbé tételét a 2013-as konklávét megelőző bíborosi tanácskozás szorgalmazta. Ferenc pápa ezért kilencfős bíborosi tanácsot (C9) alakított a vatikáni reformok kidolgozására, valamint vatikáni csúcs-pénzügyminisztériumnak megfelelő gazdasági titkárságot hozott létre a pápai állam korábban szerteágazó gazdasági-pénzügyi tevékenységének tüzetesebb ellenőrzésére.
vatikáni pénzügyi rendrakásáról bővebben itt olvashat.
Korábbi lépések:
– Szupertárca a Vatikánban.
– Ferenc pápa elküldte elődje bizalmasát.
– A vatikáni bank lapjait októberre fordulva teregette ki Róma.
– Ferenc pápa kivont kardú küzdelméről az ügyben itt olvashat, csakúgy mint az átláthatóság felé tett első lépésekről.
A pénteken véget érő kétnapos bíborosi tanácskozáson (konzisztórium) szó volt az eddig túlzottan Vatikán-központúnak tartott egyház decentralizációjáról, a római egyház és a helyi egyházak kapcsolatáról, valamint a nőknek az egyházban való szerepéről is.
A tanácskozáson részt vevő Gerald Cyprien Lacroix, a kanadai Québec érseke a Vatikáni Rádiónak így nyilatkozott: Ferenc pápa a kúria reformjával azt szeretné, ha az egyház visszanyerné hitelességét.
Ferenc pápa szombaton húsz új bíborost nevez ki (kreál) a Szent Péter-bazilikában. Tizenöten nyolcvan év alatti pápaválasztó bíborosok, tehát részt vehetnek egy esetleges konklávén. Az új tagokkal a teljes bíborosi kollégium létszáma 228-ra emelkedik, a pápaválasztóké 125-re. A következő hónapokban azonban több pápaválasztó bíboros is betölti nyolcvanadik életévét, tehát elesik a pápaválasztás jogától.