Átalakította a Vatikánváros eddigi gazdasági-pénzügyi működését Ferenc pápa, aki hétfőn úgynevezett Gazdasági Titkárságot hozott létre. Ferenc pápa saját kezdeményezésére (motu proprio) döntött az új vatikáni intézmény létrehozásáról. Az erről szóló pápai dokumentumot a L\'Osservatore Romano szentszéki napilap közli – jelentette be hétfőn Federico Lombardi szentszéki szóvivő.
Az olasz sajtóban azonnal „vatikáni szuperminisztériumnak” elnevezett intézmény felügyeli a Szentszék és Vatikánváros összes gazdasági és adminisztratív tevékenységét. A titkárság élére az egyházfő prefektusként George Pell bíborost, az ausztráliai Sydney érsekét nevezte ki. Munkáját egy főrevizor, valamint egy 15 fős bizottság segíti.
Az első elemzések szerint Ferenc pápa a titkárság létrehozásával egységesítette az eddig egyszerre több vatikáni intézmény által végzett feladatokat. A titkárság átveszi a Gazdasági Ügyek Prefektúrájának és az eddig szintén gazdasági-adminisztrációs kérdésekkel foglalkozó 15 fős bíborosi tanácsnak (Cosea) a funkcióit. Az új intézmény ezenkívül Vatikánváros Kormányzóságát és a Népek Evangelizációjának Kongregációját – az egykori Propaganda Fidét – is mentesíti eddigi gazdasági teendőiktől.
A gazdasági titkárság konkrét feladatairól egyelőre annyit tudni, hogy az új intézmény fogja kidolgozni a Vatikán éves költségvetését és gazdasági irányelveit. A Vatikáni Rádió kommentárja szerint a titkárság „új koordinációs struktúra” lesz a gazdasági ügyek összefogására. Federico Lombardi hangsúlyozta, hogy megmarad az Apostoli Szék Vagyonkezelősége (APSA), mely a szóvivő megfogalmazása szerint továbbra is a Vatikán központi bankjaként működik a nemzetközi pénzintézetekre vonatkozó kötelezettségek tiszteletben tartásával. Nem módosul a vatikáni Pénzügyi Információs Felügyelet (AIF) szerepköre sem. Ami az IOR vatikáni bank sorsát illeti, Lombardi azt mondta, hogy erről még nem született döntés.
A gazdasági titkárság a Ferenc pápa által megválasztása után elindított reformok jegyében született. Az intézmény alig egy héttel követi a reformokkal megbízott nyolcfős bíborosi tanács vatikáni üléseit. Ezeken bemutatták a Vatikán gazdasági-igazgatási átalakításával megbízott világi bizottság és a Cosea jelentését is, melyek a pápai állam gazdasági tevékenységének egységesítését javasolták.