Hashim Thaci elmondta, hogy januárban a helyi sajtóban olyan koszovóiakról is megjelentek történetek, akik állítólag még lakást is kaptak Németországban, egyes komoly hírmagyarázók pedig azt állítják, hogy a nyugat-európai országok a negatív születési ráta miatt egyenesen hívják a koszovóiakat, hogy költözzenek hozzájuk. Mindez „ugyan nem igaz, de még több embert ösztönöz arra, hogy útnak induljon” – mondta a koszovói külügyminiszter.
Mintegy 300 ezer menedékjogi kérelemre számít az idén a német bevándorlási és menekültügyi hivatal. A bajor kormányfő ugyanakkor közölte: nincs lehetőség a szegénység elől menekülő külföldiek befogadására.
Magyar, osztrák és német rendőrök közösen próbálják kiszűrni az illegális bevándorlókat a Nyugat-Európába tartó vonatokon, valamint azokon a pályaudvarokon, amelyeken fel lehet szállni ezekre a szerelvényekre.
Az illegális migráció, a terrorizmus és a szélsőségek megfékezése nem az egyes országok feladata, hanem mindenkinek együtt kell dolgoznia azok kezelésén – hangzott el csütörtökön Belgrádban a magyar, a szerb és az osztrák belügyminiszter találkozója utáni sajtótájékoztatón.
Hozzátette, hogy korábban is voltak kivándorlási hullámok a téli hónapokban, de eddig főleg hátrányos helyzetű rétegek tagjai, romák vagy nagyon szegény emberek hagyták el az országot, most viszont a híresztelések középosztálybeli, „rendes jövedelemmel rendelkező” koszovóiakat is kivándorlásra csábítanak. A kivándorlók egészét tekintve nagyjából egyharmad és 40 százalék között lehet mindazok aránya, akik nem először próbálnak menedékjogot szerezni.
Arra a kérdésre, hogy embercsempészeknek van-e szerepük a folyamatban, azt mondta, hogy egész biztosan van. Szerbiából „korrupt rendőrök vagy határőrök” segítségével jutnak át az emberek Magyarországra. Ez „korábban 4000 és 8000 euró közötti összegbe került, most pedig 400 eurónál is kisebb összegbe” – mondta Hashim Thaci.
Azzal kapcsolatban, hogy Németországban vita indult arról, hogy Szerbia, Macedónia és Bosznia-Hercegovina után Koszovót is úgynevezett biztonságos származási országnak kellene minősíteni a menedékjog iránti kérelmek elbírálásának gyorsítása céljából, a koszovói külügyminiszter azt mondta, hogy országa igen biztonságos, és a fővárosban, Pristinában „alacsonyabb a bűnözési ráta, mint a legtöbb német városban”.