Szijjártó: Az uniónak komolyan kell vennie a menekültkérdést

Európai uniós rendezést sürget a szerb és a magyar külügyminiszter a menekültkérdésben. Budapesten ma is több tucat bevándorlót kellett leszállítani az Ausztriába és Németországba induló vonatokról.

NT
2015. 02. 11. 17:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szerdán is készenléti rendőrök álltak a Keleti pályaudvaron, a Németországba tartó vonat peronjának kapujában. Mindenkitől elkérték az útlevelet vagy igazolványt. A pályaudvar előtti téren is sok család üldögélt kisgyerekekkel. Angolul a fiatalok is csak néhány szót beszéltek, németül még annyit sem.

A Baptista Szeretetszolgálat munkatársainak elmondták, hogy már egy hete itt vannak Magyarországon. Sokan közülük a pályaudvar csomagmegőrzőjében és mellékhelyiségeiben töltötték az éjszakákat. Segítségképpen meleg ételt és ruhát kértek a baptistáktól. „Nagyobbrészt visszamennének Koszovóba, mert ott szeretnének élni. Ezzel az utazással szerették volna demonstrálni a hazájuknak azt, hogy egy élhetőbb országot szeretnének, fizetéssel, munkahellyel, iskolával, amire nincs most lehetőségük. Nagyon kis rész az, amely Németország felé szeretne menni azok közül, akikkel tudtunk beszélgetni” – mondta Rostás Irén, a Baptista Integrációs Központ vezetője.

Közben európai uniós rendezést sürget a menekültkérdésben a szerb és a magyar külügyminiszter. A Budapesten tárgyaló Ivica Dacic azt mondta, hogy a pristinai kormány nem tartotta be a Belgráddal kötött, mozgásszabadságról szóló megállapodást, ez az egyik oka annak, hogy Koszovóból menekülthullám indult Nyugat-Európába. A magyar külügyminiszter hangsúlyozta: a bevándorlásügy határokon átívelő, európai kérdés. „Magyarország a saját gazdasági és társadalmi érdekeinek megfelelően, a magyar és az európai jogszabályokat betartva jár el minden migrációs kérdésben. A joggal való visszaélést szankcionáljuk és szankcionálni fogjuk. Ez európai kérdés, az uniónak komolyan kell vennie” – szögezte le Szijjártó Péter.

A kormány támogatja a Fidesz nemzeti konzultációra vonatkozó tervét a gazdasági bevándorlással kapcsolatban – jelentette be a kormányszóvivő. Kovács Zoltán azt mondta: a konkrét kérdéseket Rogán Antal frakcióvezető felvetései alapján fogalmazzák majd meg. „Az illegális bevándorlás számai csak idén, az elmúlt másfél hónapban bekövetkezett események kapcsán mellbevágóan magasak. Az elmúlt év végére 42-43 ezer határsértőt, illetve menedékkérőt regisztráltak Magyarországon. Ez idén eddig, másfél hónap alatt már elérte a tavalyinak több mint felét, tehát 23 ezernél is többen folyamodtak ilyen kérelemmel a magyar hatóságokhoz” – mondta a szóvivő.

A Fidesz frakcióvezetője kedden a Keleti pályaudvaron olyan jogszabályváltozást sürgetett, amellyel a hozzánk érkező bevándorlókat menekültkérelmük elbírálásáig idegenrendészeti őrizetben tarthatnák a magyar hatóságok.

Több mint 600 határsértőt tartóztattak fel tegnap óta a rendőrök Csongrád megye déli részén. Ezúttal is főleg koszovói, valamint afgán és szír menekülteket állítottak meg a szerb–magyar határon. A rendőrség létszámát az utóbbi hónapokban már 136 fővel emelték a nagyszámú illegális határátlépő miatt. A szerb és a magyar rendőri vezetők röszkei találkozóján most megegyeztek abban, hogy a közös járőrözés mellett a jövőben a magyar rendőrség mobil hőkamerákkal is segíti a szerbeket.

Kisebb-nagyobb csoportokban, folyamatosan érkeznek a menekültek a Csongrád megyei Ásotthalom és Mórahalom melletti határszakaszon át. Bár hétfő óta némileg csökkent a számuk, de így is naponta 600-700 menekült érkezik. Egész családok jönnek, a határon átkelők 40 százaléka gyermek. A rendőrség létszámát már több mint 130 fővel emelték a déli határszakaszon, de szükség esetén további alakulatokat is ide tudnak vezényelni.

„Órák alatt több száz rendőrt tudok a térségbe vezényelni, hogyha ezt a helyzet indokolttá tenné. Bács-Kiskun megyében van Kiskunhalason a Készenléti Rendőrségnek egy bevetési osztálya, ez egy 130 fős bevetési osztály, órák alatt mozdítható, és órák alatt a magyar–szerb határterületre vezényelhető, amennyiben rendőrszakmailag szükséges és indokolt. De én azt gondolom, hogy azok a komplex intézkedések, amit a magyar rendőrség, amit a magyar–szerb rendőrség közösen megtett az elmúlt időszakban, amiben támogatják a munkánkat a német és az osztrák és más uniós tagállamok szakértői, jelen pillanatban megfelelő módon kezeli a helyzetet” – közölte Papp Károly országos rendőrfőkapitány.

A Csongrád és Bács-Kiskun megyei rendőrkapitányságokat technikai eszközökkel is megerősítették, például ujjlenyomat-olvasókat és szállítójárműveket is kaptak.

„Szerbiának nem áll érdekében a menekülteket ellenőrzés nélkül átengedni, de eközben a Koszovó és Bulgária felől érkező hullámot is meg kell állítanunk” – jelentette ki Milorad Veljovic. A szerb rendőrség igazgatója a Röszkén tartott sajtótájékoztatóján elmondta, a koszovói albánokat Szerbia saját állampolgárának tekinti, így át kell, hogy engedjék őket az országukon.

„Megpróbáljuk arra ösztönözni őket, hogy ne hagyják el hazájukat, emellett vizsgáljuk azt is, hogy a gazdasági okok mellett mi lehet az oka ennek a nagyméretű migrációnak. A magyar hatóságokkal együttműködve lépünk fel az embercsempészek ellen, tavaly például négy nagy bűnszervezetet is felszámoltunk” – tette hozzá Veljovic.

Az illegális határátlépők közel 95 százalékát elfogják a hatóságok. Sokan szinte keresik is a rendőröket, hogy minél hamarabb benyújthassák menedékkérelmüket.

Visszaállítaná az ellenőrzést a szerb–magyar határon Ásotthalom független polgármestere. Toroczkai László a Hír TV Magyarország élőben című műsorában azt mondta: a menekültáradatot csak így lehet megfékezni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.