Vádaskodások közepette viszonylagos nyugalom

Sajtóértesülések szerint tüzérségi tűz nem hallatszott sem Doneck, sem Mariupol, sem Debalceve térségében.

TK
2015. 02. 15. 7:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hírügynökségi értesülések szerint tüzérségi tűz nem hallatszott sem Doneck, sem Mariupol, sem Debalceve – a legfőbb fegyveres konfliktusövezetek – térségében. Kézifegyverekből mindazonáltal egy-egy lövést lehetett hallani Doneckben a tűzszünet kezdetét követően. Luhanszk körzete egybehangzó jelentések szerint nyugodt volt.

A két fél egyes illetékesei éjfél után azzal vádolták a velük szemben állókat, hogy egyes helyeken megsértik a tűzszünetet, de független forrásokból ezt egyelőre nem erősítették meg. Orosz hírforrások által közölt szakadár nyilatkozatok szerint az ukrán katonák nehézfegyvereket mozgattak Debalcevénél, Gorlovkánál és a donecki repülőtérnél. Ukrán közlés szerint a szeparatisták legalább egy ízben tüzérséggel sértették meg a tűzszünetet.

A közép-európai idő szerint szombaton 23 órakor kezdődött fegyvernyugvás része annak a megállapodásnak, amelyet a héten dolgozott ki Petro Porosenko ukrán elnök, Vlagyimir Putyin orosz államfő, Angela Merkel német kancellár és Francois Hollande francia köztársasági elnök, és aláírták az érintett felek. A 13 pontos intézkedéscsomag – a továbbiakat a tűzszünet betartásához kötve – rendelkezik a nehézfegyverek visszavonásáról és a fogolycseréről is.

Az említett négy vezető (a „normandiai négyek”) szombaton is konzultáltak egymással, és mind Porosenko, mind Putyin megerősítette elkötelezettségét a tűzszünet tiszteletben tartása mellett. Bejelentették azt is, hogy vasárnap ismét megbeszélik a tűzszünet első tapasztalatait.

A fegyvernyugvás kezdetét követően John Kerry amerikai külügyminiszter bejelentette, hogy telefonon beszélt orosz kollégájával, Szergej Lavrovval, akitől a minszki megállapodás teljes tiszteletben tartását kérte. Kerry különösen a debalcevei helyzet miatt fejezte ki aggodalmát, ahol az oroszbarát szeparatisták még közvetlenül a fegyvernyugvás kezdete előtt is szorongatták az enklávét védő ukrán katonákat.

A kelet-ukrajnai oroszbarát lázadók tüzérsége tízszer lőtt az ukrán hadsereg valamelyik állására a tűzszünet éjféli életbe lépése óta, de a megállapodást egyelőre alapvetően tiszteletben tartják – közölte vasárnap délelőtt Szvjatoszlav Ceholko, az államfő sajtószolgálatának vezetője hadműveleti jelentésekre hivatkozva.

Gennagyij Moszkal, az ukrán elnök által kinevezett Luhanszk megyei kormányzó közölte, hogy éjfél után nem sokkal Grad típusú rakéták csapódtak be Popaszna város központjába, és két civil halálát okozták, de azóta gyakorlatilag tűzszünet van.

Dmitro Timcsuk katonai szakértő, a kelet-ukrajnai harcok övezetében adatokat gyűjtő Információs Ellenállás nevű szervezet vezetője szintén megerősítette, hogy a tűzszüneti megállapodás életbe lépése óta jelentősen csökkent a feszültség a térségben. Elszórtan, legfeljebb tíz alkalommal lőttek a szakadárok, főként a két megyeszékhely között félúton lévő Debalceve településnél és Luhanszk városa környékén – írta Facebook-oldalán, hozzátéve, hogy „aktív támadótevékenységet sem a szakadárok, sem az orosz csapatok jelenleg nem folytatnak”.

Kitért ugyanakkor arra, hogy a tűzszünet életbe lépése előtt, szombaton rekordmennyiségű támadás érte az ukrán állásokat – összesen 170-ről érkezett jelentés, valamint a szakadárok aktív erő- és fegyverzetátcsoportosításokat hajtottak végre az övezetben. Kiemelte, hogy Debalceve közelébe csoportosítottak át például húsz harckocsit, 10 egyéb páncélozott harcjárművet és kétszáz főnyi legénységet.

A kijevi hadműveleti parancsnokság közleményében ugyanakkor azt írta, hogy hírszerzési információik szerint a szakadárok provokációkat készítenek elő. Támadásokat készülnek végrehajtani, hogy utána az ukrán csapatokat vádolják meg a tűzszünet megsértésével.

A szakadárok hírszolgálata egyébként idézte egyik parancsnokukat, aki azt állította, hogy Debalcevénél vasárnap önvédelemből lőttek, mert „az ukrán kormányerők megsértették a tűzszünetet”.

Két konvojjal több mint 1800 tonna újabb segélyszállítmányt vittek Oroszországból a délkelet-ukrajnai Doneckbe és Luhanszkba – tájékoztatott vasárnap az orosz rendkívüli helyzetek minisztériumának képviselője. Oleg Voronov, az orosz katasztrófavédelem országos válsághelyzeti irányító központjának parancsnokhelyettese a Ria Novosztyi orosz állami hírügynökségnek arról számolt be, hogy a több mint 90 gépjárműből álló egyik gépkocsioszlop megérkezett Doneckbe és megkezdték a teherautók kipakolását.

A Humanitárius segélyszállítmány az Oroszországi Föderációtól feliratú, fehér ponyvás teherautók több mint 900 tonnányi segélyt, főképpen élelmiszert szállítottak a fegyveres összecsapások sújtotta régiónak. Ugyanennyit vittek Luhanszkba is több mint 80 teherautóval.

A sorrendben már a 14. orosz segélyszállítmánnyal gyógyszereket, építőanyagokat és „a létfenntartáshoz szükséges eszközöket” juttattak el az úgynevezett donecki és luhanszki népköztársaságok lakosságának. Ezúttal ugyanakkor tankönyveket, kézikönyveket és oktatási módszertani kiadványokat is vittek a szakadárok által ellenőrzött területekre.

Az orosz válsághelyzeti irányító központ parancsnokhelyettese hangsúlyozta, a délnyugat-oroszországi Rosztovi területről indított szállítmányokat a Matvejev Kurgan és Doneck nevű határátkelőkön az ukrán határőrség és vámhatóság munkatársaival együtt vizsgálták át.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.