Holokauszt: nem hagy fel az észosztással az FBI-vezér

Nem kér elnézést azokért az állításokért, amelyeket a holokauszt elkövetőiről és általa vélt cinkosaikról mondott.

BuL
2015. 04. 23. 7:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ABC televíziós hálózathoz tartozó WATE 6 csatorna híroldala szerint James Comey kérdésre válaszolva a Tennessee állambeli Knoxville-ben beszélt erről, amikor felkereste az FBI helyi kirendeltségét.

„Nem mondtam, hogy Lengyelország felelős volt a holokausztért. Valahogy nagyon is azt kívánom, hogy bárcsak nem említettem volna meg egyetlen országot sem, mert ez többek figyelmét elterelte a lényegről” – nyilatkozott Comey.

„Kissé aggaszt, hogy egyes országokban ez a lényeg elsikkadt. Nem kétséges, hogy Lengyelország hősiesen ellenállt a náciknak, és hogy néhányan hősiesen oltalmazták a zsidókat, de afelől sincsen kétely, hogy minden nácik által megszállt országban voltak emberek, akik kollaboráltak a nácikkal” – tette hozzá.

Az FBI főnöke az Egyesült Államok holokauszt-emlékmúzeumában múlt szerdán tartott megemlékezésen arról beszélt, a Szövetségi Nyomozóiroda minden új ügynöke számára kötelezővé teszi a múzeum látogatását, hogy lássák: „jó emberek, alárendelve magukat a náci eszméknek, milliók meggyilkolásában segítettek”. Beszédében, amelyet szerkesztett formában közölt a The Washington Post című napilap is, Comey a holokauszt legszörnyűbb tanulságának mondta azt, hogy az emberek „képesek lemondani az egyéni erkölcsükről, és – egy csoport hatalmának alárendelve magukat – szinte mindenbe beleegyezhetnek”. Hozzátette, ezek az emberek „úgy gondolják, hogy a gyilkosok és cinkosaik Németországban, Lengyelországban, Magyarországon és olyan sok más helyen nem tettek semmi rosszat”.

Comey kijelentései felzúdulást okoztak Lengyelországban
, ahol a lengyel külügyi tárca képviselője vasárnap diplomáciai tiltakozó jegyzéket adott át a varsói amerikai nagykövetnek, amelyben bocsánatkérést követelt az Egyesült Államoktól. Szijjártó Péter külügyminiszter kedden úgy fogalmazott: az FBI igazgatója olyan kijelentést engedett meg magának, amely „Magyarországra nézve és a magyar emberekre nézve rágalmazásnak tekinthető, kifejezetten sértő, történelmietlen, durva és bántó általánosítást és felületességet” tartalmaz. Hétfőn Marie Harf, az amerikai külügyminisztérium szóvivője a holokauszt idején az üldözötteket mentő lengyel, magyar és más európai hazafiak tetteinek méltatásával reagált az FBI főnökének állításaira.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.