Káosz Katmanduban – ezrével menekülnek a városból

A nepáli belügyi tárca szerda déli közlése szerint reggel óta újabb háromszáz holttestre bukkantak.

2015. 04. 29. 8:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szerda reggel már a rendőrségnek kellett beavatkoznia a központi buszpályaudvaron, amely a parlament mellett van. A távozni akarók zöme nem katmandui, csupán a fővárosban dolgozik, és vidéki otthonába szeretne visszatérni, már csak azért is, mert nincs híre a családjáról. Akadnak azonban olyanok is, akik – részben rémhírterjesztők miatt – újabb rengésektől rettegnek, és nem akarnak a szombati katasztrófa központjában maradni. Az emberek hajnal óta gyülekeztek, hogy sikerüljön felférniük valamelyik különjáratra. A várakozók tudomása szerint a kormány 250 buszt ígért, de órákig egyetlenegy sem érkezett. A nyugalmat a rendőröknek csak nehezen sikerül biztosítaniuk.

A The Guardian szerdán azt írta, ez idáig több mint százezren hagyták el a nepáli fővárost, szakértők szerint a szám elérheti akár a háromszázezret is. A lap hivatalos forrásokra hivatkozva közölte, kedd hajnal óta több mint háromszáz megpakolt busz hagyta el Katmandut a városból kivezető főúton, ez az átlagos forgalom tízszerese.

A hatóságnak van dolga a fosztogatókkal is. Eddig 27 embert vettek őrizetbe azzal a gyanúval, hogy olyan házakból loptak, amelyeket tulajdonosaik elhagytak a szombati földrengés miatt.

Négy embert a rendőrök rémhírterjesztésért vettek őrizetbe: az illetők mobiltelefonos üzenetekben és az interneten azzal riogatták alaptalanul a lakosságot, hogy újabb pusztító erejű földrengés közeleg. Ezzel tovább duzzasztották a Katmanduból mielőbb távozni akarók tömegét.

A nepáli belügyi tárca szerda déli közlése szerint reggel óta újabb 300 holttestre bukkantak, és így a szombati, 7,9-es erősségű földrengés Nepálban fellelt halálos áldozatainak száma már 5006-ra emelkedett. Az ország miniszterelnöke kedden azt mondta: félő, hogy akár tízezer ember halálát is okozhatta a természeti csapás.

Jóval kisebb számban ugyan, de a földrengésnek a szomszédos Indiában és Tibetben is vannak halálos áldozatai.

Sok faluba még mindig nem jutottak el a mentőcsoportok, elsősorban azért, mert a földrengés használhatatlanná tette az utakat. Katmanduban ugyanakkor az élet a normalizálódás jeleit is mutatja a tömeges távozás ellenére. Szerdán megkezdődött az utcák megtisztítása, kinyitott a kalimati bazár, a zöldségpiac, ahova több teherautónyi friss áru érkezett még pirkadat előtt.

Ami a hegymászást illeti, a túravezető cégek közlése szerint a világ legmagasabb csúcsa, a Csomolungma nepáli oldalán már nincs a hegyeken senki. Már korábban bejelentették, hogy a földrengés miatt vége a tavaszi hegymászóidénynek.

A nepáli földrengés egyébként oly heves volt, hogy még a Föld túloldalán, Argentínában és az Antarktiszon is jelezték a szeizmikus mozgásokat figyelő műszerek, amelyek alapfeladata alattomban végrehajtott föld alatti atomrobbantások figyelése.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.