Kína és Japán másképp értelmezik a történelmet

„A tényeket sosem szabad meghamisítani” – jelentette ki a kínai külügyminisztérium szóvivője.

HZS
2015. 04. 08. 19:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kínai külügyi szóvivő szerdai sajtójelentések szerint azt is nehezményezte, hogy ezekben az újrafogalmazott könyvekben Japán „második világháborús rémtettei” a korábbiakhoz képest árnyaltabb megfogalmazást kaptak. Hua Csun-jing a kormány komoly aggodalmának adott hangot amiatt, hogy a történelem, földrajz és állampolgári ismeretek tantárgyak könyveiben a vitatott hovatartozású szigeteket japán területként tüntetik fel. Mint mondta, a szigetek és a hozzájuk tartozó szigetecskék Kína elválaszthatatlan részei, s Peking erre vonatkozóan kétségbevonhatatlan történelmi és jogi bizonyítékokkal rendelkezik. „Mindegy, hogy Japán miként próbálja meg propagálni a szigetekkel kapcsolatos álláspontját, ez sosem fogja megváltoztatni az objektív tényt, miszerint Kína szuverenitással rendelkezik felettük” – hangoztatta Hua.

A tankönyvek egy részének történelmi vonatkozású fejezetei szerint a „nankingi mészárlásként” ismertté vált, a történelem egyik legnagyobb – 1937 decemberében megkezdett –, a japán megszálló csapatok által elkövetett tömegmészárlásában „foglyok és civilek voltak érintettek”, és a tragédia „áldozatokkal járt”. A korábbi tankönyvek még úgy fogalmaztak, hogy a japán hadsereg „sok foglyot és civilt megölt”. Azt a mondatot pedig, amely arra vonatkozott, hogy Japán kegyetlen tetteit elítélték, a frissen jóváhagyott tankönyvekből kihagyták.

„A tényeket sosem szabad meghamisítani” – jelentette ki a kínai külügyminisztérium szóvivője, és arra sürgette Tokiót, hogy a tényeknek megfelelően tanítsa a fiatal generációt, teljesítse vállalt kötelezettségét, nézzen szembe a történelemmel, militarista agressziós múltjával, s konkrét lépésekkel javítsa kapcsolatait a szomszédaival. Peking legutóbb épp egy éve tiltakozott a japán általános iskolai tankönyvek általa torzítónak és valótlannak tartott megállapításai ellen, de a két szomszéd a múltban is többször keveredett úgynevezett „tankönyvháborúba”. Peking és Szöul minden egyes olyan alkalommal megszólal, amikor a japán fél részéről azt tapasztalja, hogy az egykor megszállt országok történelmi sérelmeit kisebbíteni igyekszik, vagy a valóságostól eltérően láttatja második világháborús szerepét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.