„Lukács Csaba, Szilágyi Béla és Marossy Géza kíséretében lépett ki a két, büntetését letöltő elítélt az országból” – jelentette ki a politikus, aki hangsúlyozta: a migrációs hivatal jelentése szerint Mario Tadic bolíviai személyazonossági igazolvánnyal (ő kettős, bolív–horvát állampolgár – a szerk.), Tóásó Előd pedig érvényes magyar útlevéllel igazolta magát. A belügyminiszter hangsúlyozta, hogy a határátlépés legális volt, nem történt törvénysértés.
Dr. Szilágyi Béla, a Baptista Szeretetszolgálat igazgatója (aki jogász végzettségű) szerint a határátlépés adatainak nyilvánosságra hozása törvénytelen, hiszen a szeretetszolgálat emberei nem sértettek törvényt, így neveik és egyéb adataik publikálását semmi sem indokolja, viszont a gesztus alkalmas a fenyegetésre és félelemkeltésre.
Bolív források szerint a belügyminiszter tettét az indokolja, a tárcavezető Evo Morales elnök felé akarja igazolni, hogy „ellenőrzésük alatt” tartották a dolgokat és nem érte őket meglepetésként a magyar és horvát férfi távozása.
Ismert, az úgynevezett terroristaper vádlottjait a Baptista Szeretetszolgálat csapata – a Külgazdasági és Külügyminisztérium technikai segítségével – menekítette ki a latin-amerikai országból Chilébe. Tóásó Előd hétfő délután érkezett meg a Liszt Ferenc repülőtérre, ahol sajtótájékoztatón elmondta, felesége sem tudott róla, hogy kimenekítették Bolíviából. A börtönéből szabadult férfi a külügynek és a Baptista Szeretetszolgálatnak mondott köszönetet.
A Santa Cruz-i El Deber elektronikus levelezésben felvette a kapcsolatot Tóásóval Budapesten még hétfő éjjel. Tóásó Előd megismételte: nem terrorizmus céljával utazott Bolíviába, mint ahogy a 2009-ben lelőtt Rózsa-Flores Eduardo sem, aki Santa Cruz védelmét akarta megszervezni.
Az Emberi Jogi Amerikaközi Bizottságánál és az Amerikai Államok Szervezetében a bolíviai állam ellen benyújtott keresete ügyében Tóásó Előd azt mondta, hogy erről még tárgyalások folynak a bolíviai kormánnyal. „Le akarom zárni ezt az egész ügyet, hogy békés magánéletet élhessek a feleségemmel és a kiskutyámmal” – mondta az El Debernek.
A Los Tiempos című lapnak nyilatkozó bolíviai ellenzéki politikusok arra számítanak, hogy Tóásó Előd leleplező adatokat fog feltárni az ügyről, akárcsak a szintén külföldre távozott Roger Pinto volt szenátor, Marcelo Soza volt ügyész és Gemán Cardona ezredes, akik Bolíviából elmenekülve „garantálták a biztonságukat”.
(MTI)