Tóásó-ügy: Bolíviában nyilvánosságra hozták a baptisták adatait

A belügyminiszter elárulta a magyar férfivel együtt az országból kilépő személyek nevét. Ezzel törvénysértést követett el.

Lukács Csaba
2015. 04. 28. 6:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Lukács Csaba, Szilágyi Béla és Marossy Géza kíséretében lépett ki a két, büntetését letöltő elítélt az országból” – jelentette ki a politikus, aki hangsúlyozta: a migrációs hivatal jelentése szerint Mario Tadic bolíviai személyazonossági igazolvánnyal (ő kettős, bolív–horvát állampolgár – a szerk.), Tóásó Előd pedig érvényes magyar útlevéllel igazolta magát. A belügyminiszter hangsúlyozta, hogy a határátlépés legális volt, nem történt törvénysértés.

Dr. Szilágyi Béla, a Baptista Szeretetszolgálat igazgatója (aki jogász végzettségű) szerint a határátlépés adatainak nyilvánosságra hozása törvénytelen, hiszen a szeretetszolgálat emberei nem sértettek törvényt, így neveik és egyéb adataik publikálását semmi sem indokolja, viszont a gesztus alkalmas a fenyegetésre és félelemkeltésre.

Bolív források szerint a belügyminiszter tettét az indokolja, a tárcavezető Evo Morales elnök felé akarja igazolni, hogy „ellenőrzésük alatt” tartották a dolgokat és nem érte őket meglepetésként a magyar és horvát férfi távozása.

Ismert, az úgynevezett terroristaper vádlottjait a Baptista Szeretetszolgálat csapata – a Külgazdasági és Külügyminisztérium technikai segítségével – menekítette ki a latin-amerikai országból Chilébe. Tóásó Előd hétfő délután érkezett meg a Liszt Ferenc repülőtérre, ahol sajtótájékoztatón elmondta, felesége sem tudott róla, hogy kimenekítették Bolíviából. A börtönéből szabadult férfi a külügynek és a Baptista Szeretetszolgálatnak mondott köszönetet.

A Santa Cruz-i El Deber elektronikus levelezésben felvette a kapcsolatot Tóásóval Budapesten még hétfő éjjel. Tóásó Előd megismételte: nem terrorizmus céljával utazott Bolíviába, mint ahogy a 2009-ben lelőtt Rózsa-Flores Eduardo sem, aki Santa Cruz védelmét akarta megszervezni.


Az Emberi Jogi Amerikaközi Bizottságánál és az Amerikai Államok Szervezetében a bolíviai állam ellen benyújtott keresete ügyében Tóásó Előd azt mondta, hogy erről még tárgyalások folynak a bolíviai kormánnyal. „Le akarom zárni ezt az egész ügyet, hogy békés magánéletet élhessek a feleségemmel és a kiskutyámmal” – mondta az El Debernek.


A Los Tiempos című lapnak nyilatkozó bolíviai ellenzéki politikusok arra számítanak, hogy Tóásó Előd leleplező adatokat fog feltárni az ügyről, akárcsak a szintén külföldre távozott Roger Pinto volt szenátor, Marcelo Soza volt ügyész és Gemán Cardona ezredes, akik Bolíviából elmenekülve „garantálták a biztonságukat”.

 

(MTI)

 

 

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.