Pécset, Baját és Szegedet is elvette volna hazánktól a csetnikvezér

Az állam területét meg kell tisztítani a nemzeti kisebbségektől – írta a nemrég rehabilitált Draža Mihailović.

Majláth Ronald
2015. 05. 21. 15:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Élesen megosztotta a szerb társadalmat Dragoljub (Draža) Mihailovic rehabilitálása. Vojislav Šešelj, a radikálisok vezére és Vuk Drašković, a Szerb Megújhodási Mozgalom elnöke kitörő örömmel fogadta a döntést, ugyanakkor tizennégy civil szervezet levélben követelte az ítélet visszavonását. A csetnikvezér körüli legenda ma is él, de arról már kevesen tudnak, miféle állam kialakításán dolgozott.

Mihailović élete már a felemelkedése előtt sem volt egyhangú: az első világháborút megelőzően a Ferenc Ferdinánd és Chotek Zsófia meggyilkolásában szerepet vállaló Fekete Kéz nevű titkos szervezet tagja volt. Ezután a jugoszláv királyi hadsereg vezérkari ezredeseként szolgált, majd a második világháború kitörése után egysége maradékával visszavonult Szerbiába, ahol 1941 júliusában Ravna Gora hegyén megalapította a Ravna Gora-i csetnikmozgalmat.

A csetnikek Stevan Moljević Homogén Szerbia című művéből merítették az ideológiájukat, amely azután, hogy Mihailović megismerte a tervezetet, a mozgalom iránytűjének számított.

Moljević már programja elején leszögezte: a szerbeknek alapvető kötelességük, hogy megszervezzék a homogén Szerbiát, amely felöleli a szerbség által lakott területeket, és azokat is, melyekkel örök időkre biztosítható az ország gazdasági, politikai és kulturális fejlődése. Úgy látta, hogy a királyi Jugoszlávia szétrobbanásának oka abban keresendő, hogy 1918-ban nem rajzolták meg Szerbia határait az államon belül, ezért „ezt a hibát ki kell javítani, most vagy soha”. Tervei szerint e cél érdekében még olyan területek is igénybe vehetők lettek volna, melyen a szerbség (még) nincs többségben.

A szerb politikus még egy hevenyészett térképet is készített a művéhez, melyen megállapította Nagy-Jugoszlávia, ezen belül Nagy-Szerbia határait. Az új Jugoszláviában Szerbia már magában foglalta volna a két háború közötti Jugoszlávia területének mintegy hetven százalékát, emellett további területekre is igényt tartottak volna a szomszédos országoktól. Magyarország sem úszhatta volna meg: bennünket a Pécs–Baja–Szeged-vonalban rövidített volna tovább a tervezet.

De nem csak a megszerezni kívánt területekről szólt a program: egy olyan állam- és társadalomszervezési modellt állított fel, melyben a fasizmus és a fajelmélet elemeit elegyítette. Moljević szerint a szerbség nem tagozódhat osztályokra, így az eljövendő Szerbiában mindenkinek a munkában kell majd meglelnie életének alapját, célját, értelmét is. A megálmodott országban a tőke arra szolgált volna, hogy a szerbség betölthesse történelmi küldetését a védelem, a gazdaság és a kultúra területén. A koncepció szerint a magántőkének is a szerb nép érdekét kellett volna szolgálnia, amelyet állami ellenőrzés alá helyeznének. Moljević tehát központosított monarchiát irányozott elő, politikai pluralizmus nélküli társadalmat, egy ember vezetésével – ez lett volna Mihailović. A tervek szerint az új, homogén Szerbiában csak a szerb pravoszláv egyház ténykedhetett volna szabadon.

Mihailovićtól sosem voltak idegenek az efféle gondolatok, így már az előtt, hogy megismerte volna Moljević művét, 1941 végén megírta a montenegrói csetnikek vezetőjének, hogy „az állam területét meg kell tisztítani a nemzeti kisebbségektől és a nemzetellenes elemektől”.

A második világháború idején a Ravna Gora-i csetnik ideológia tovább formálódott. A montenegrói és szandzsáki csetnik ifjak 1942-es konferenciáján előirányozták, hogy a megnagyobbított Jugoszlávia központosított királyság lesz, ahol a horvátok és a szlovének saját területeket kapnak, Szerbiában pedig nem lesznek nemzeti kisebbségek. Az így létrejövő államban már a csetnik szervezet lett volna minden hatalom hordozója. Az állami szerveket csetnik irányítás alá akarták helyezni, de a magántulajdonnal sem kívántak kesztyűs kézzel bánni: „közérdekből” korlátozni akarták oly módon, hogy az egész gazdaságot állami szövetkezetekkel tartották volna fenn.

Kizárólag állami iskolákban látták a jövőt, ahol a nemzeti megújulás céljából nemzeti és erkölcsi oktatást terveztek bevezetni. Kijelentették azt is, hogy a hadsereg a szerbség nemzeti és erkölcsi szilárdságot nyújtó iskolájaként működik majd, a nők pedig nem lesznek egyenjogúak a férfiakkal.

Mihailović nézetei kezdetben nem zavarták különösebben a londoni jugoszláv emigráns kormányt, így 1942-ben kinevezték vezérkari főnöknek, amivel minden szerb fegyveres alakulatot a parancsnoksága alá rendeltek. Azonban a lelkesedés fokozatosan csökkent, miután azt tapasztalták, hogy a csetnikek nem szívesen bonyolódnak katonai összetűzésekbe – inkább a civilek elleni atrocitásokban jeleskedtek –, pedig a kormánynak éppen az lett volna a célja, hogy Mihailovićék a németek és a partizánok ellen harcoljanak.

A szövetségesek sem nézték már jó szemmel Mihailović ténykedését. Míg 1943-ban az amerikaiak – egy évvel a fočai vérengzés után, ahol 2000 muzulmánt gyilkoltak meg a csetnikek – filmet készítettek Mihailovićék hősiességéről, hamarosan fordult a kocka. Ugyanis konstatálták, hogy Mihailovićék inkább arra játszanak, hogy a szövetségesek szabadítsák fel az országot, ami után majd ők lesznek az egyetlen talpon maradt erő. Ezek után, 1944-ben Mihailovićot az emigráns kormányból is eltávolították. Ezt csak tetézte Tito amnesztiája, amitől kezdve a csetnik egységek tagjai folyamatosan álltak át a partizán erőkhöz.

A világháború után a Tito által vezetett ország hatóságai mindent megtettek azért, hogy lehetőség szerint élve kerítsék kézre Mihailovićot. Az akkori újságok szerint a csetnikvezért egy harcostársa árulta el, azonban ma már azt a verziót valószínűsítik, hogy a kommunista titkosszolgálat csalta tőrbe a politikust.

Mihailović bírósági tárgyalását óriási érdeklődés övezte, a rádiók élőben közvetítették a beszédeket. A perben – sok más vádlott mellett – Stevan Moljevićet is bíróság elé állították, de ő megúszta börtönbüntetéssel. Mihailović ugyan mindent megtett a maga védelmében, de ez már nem sokat segített a helyzetén: az ítélet szerint hazaárulást és népirtást követett el, amiért halálbüntetést szabtak ki rá.

Ugyan a mostani bírósági döntéssel tulajdonképpen ezt az ítéletet helyezték hatályon kívül – így a rehabilitálás szó nem pontos –, annyi bizonyos: Mihailović tettei és gondolatai aligha lennének ma szalonképesek Európában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.