Az Iszlám Állam saját aranypénzt veret

A feltételezések szerint egy érme 139 dollár értékű is lehet. De vajon igazi új fizetőeszköz ez, vagy csak átverés?

MNO
2015. 06. 24. 9:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy szíriai aktivista csoport információira hivatkozva a brit Telegraph azt írja, hogy az Iszlám Állam (IÁ) saját pénzkibocsátásba kezdett. Az „iszlám dinárról”, amelyen a szervezet feliratai találhatók, már fényképeket is feltöltöttek az internetre.

Egy Iszlám Állam-ellenes aktivista, Abu Ibrahim Raqqawi – aki az IÁ által birtokolt területen él – töltötte fel a képeket a Twitter-profiljára. Szerinte hamarosan forgalomba kerülnek az érmék. A fényképek megjelentek az IÁ által létrehozott Twitter-oldalakon is. A hírek szerint egy aranyérme értéke 139 dollár is lehet.

A terrorszervezet már novemberben bejelentette, hogy saját pénzeszközt vezet be, hogy „fel tudják szabadítani magukat a sátáni világgazdasági rendszer alól”.

Kétfajta arany-, háromféle ezüst- és kétfajta bronzérméből fog állni a készlet. A pénzeszköz külleme az oszmán kalifátus idejében nyomott érmére hasonlít: hét búzaszárat ábrázol – Korán-szimbólum –, és egy világtérképet.

A prototípuson egy arab szöveg is található: „Iszlám Állam – Kalifátus a Prófétaság szintjein”.

Az érmék valódiságával kapcsolatban egy arabul anyanyelvi szinten beszélő, több évet Szíriában élt magyar kutatót kérdeztünk. Ő úgy véli, legnagyobb valószínűséggel egyiptomi származású lehetett, aki a pénzeszközökre a feliratokat rávéste, de semmiképpen sem szíriai vagy iraki. A felső karéjon a megnevezés nem stimmel, mert a szervezet mostani hivatalos neve nem Iszlám Állam, hanem „Iszlám Kalifátus Állama”. Erre a terrorszervezet nagyon kényes, így furcsa lenne, ha egy bevezetni tervezett pénzérmén elrontanák.

Az is visszás, hogy a nagy értékű érmék közül nem az egydináros látható, hanem az ötös. Ráadásul értékét tekintve a kutató szerint ez olyan, mintha „gyémántdarabokkal járnánk piacra paradicsomért”. Mindezek tudatában elképzelhető, hogy a nyilvánosság elé tárt érme hamis, és leginkább a csempészek pénztárcáját fogja vastagítani.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.