Azonosították az egyik franciaországi merénylőt

Ketten meghaltak egy Lyon közeli vegyi üzemnél történt támadás során. Bernard Cazeneuve belügyminiszter a helyszínre érkezett, és megnevezte az egyik elkövetőt.

MNO
2015. 06. 26. 9:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Cikkünk frissül.

Az AFP közzétette: letartóztatták a támadással gyanúsított Yassin Salhi feleségét is.

A történtekkel, Franciaország várható intézkedéseivel, az ország migrációs politikájával kapcsolatban megkerestük a budapesti francia nagykövetséget. Levélben kaptuk az alábbi választ: „Folyamatban lévő nyomozást nem áll módunkban kommentálni, ám annyi bizonyos, ahogyan a francia köztársasági elnök közölte, hogy »a cselekmény kétségtelenül terrortámadás volt«. Ugyancsak François Hollande szavaival élve »válaszunk a cselekvés, a megelőzés, az elrettentés, az értékek megőrzésének hangsúlyozása és az, hogy soha ne adjuk meg magunkat a félelemnek«. A kritikus helyek őrzését megerősítették. Az Élysée-palotában ma 15:30-ra összehívták a védelmi tanács ülését, amelyre a brüsszeli EU-csúcson tartózkodó François Hollande államfő azonnal visszaindult Párizsba; a tanácskozást várhatóan nyilatkozat követi majd.”

Bernard Cazeneuve belügyminiszter a Le Monde szerint elmondta: nem sokkal a merénylet után állította meg a támadót egy tűzoltó, aki „bátorsággal és hidegvérrel ártalmatlanná tette a támadót”. Az elkövetőről, Salhiról a Le Monde ekként számolt be: 1980-ban született, és a szolgálatok nem tudnak arról, hogy korábban is részt vett volna más terrortámadásban. A belügyminiszter szerint a férfinak nem volt priusza. Bár őt letartóztatták, Francois Hollande szerint elképzelhető, hogy két támadó volt. Egy másik gyanúsítottat kora délután tartóztattak le, miután az a területen végzett felderítést a támadás előtt. Azt egyelőre nem tudni a Le Monde szerint, miért épp ezt a gyárat támadták meg.

A The Guardian egy félrefordításról számolt be: mint a lap írta, a BBC beszámolója alapján írták, hogy a tűzoltó megölte Salhit, miközben a francia belügyminiszter csak azt mondta, hogy a férfi hatástalanította a támadót. A lap szerint azt sem tudni, hogy az áldozatot az autó ütközése előtt vagy után fejezték le, esetleg még a támadás előtt egy másik helyszínen.

A The Guardian szerint megerősítették az AP-nek, hogy a lefejezett ember egy helyi üzletember volt. A biztonsági tisztviselő elmondása szerint az áldozat egy helyi szállítmányozási cég feje volt, és feltételezhetően már a robbanás előtt megölték. A nevét nem hozták nyilvánosságra. A Le Dauphine arról írt, hogy a lefejezett áldozat egy chassieu-i szállítási cég menedzsere, aki egy kézbesítés miatt járt a támadáskor a helyszínen. A lap szerint egy harmadik gyanúsítottat is őrizetbe vettek otthonában, Saint-Quentin-Fallavier-ben.

Német részről Frank-Walter Steinmeier külügyminiszter együttérzését fejezte ki a franciákkal.

Bernard Cazeneuve belügyminiszter a vegyi üzemnél tartott sajtótájékoztatóján elmondta, az elsőként letartóztatott férfit Yassin Salhinak hívják. 2006-ban már a rendőrség látókörébe került, aktát nyitottak róla, mivel kapcsolatba került egy szalafista csoporttal. Ezt az aktát viszont 2008-ban nem újították meg Cazeneuve szerint – közölte a Le Monde. A The Guardian szerint Yassin Salhi korábban egy Toulouse és Lyon között közlekedő vonaton összeütközésbe került egy zsidó származású tinédzserrel, állítólag ütésváltásra is sor került köztük, az azonban nem tisztázott, hogy lett-e belőle később bírósági ügy.

2008-ban ennek ellenére megszüntették a megfigyelését. Egy másik támadóval minden valószínűség szerint egy tűzoltó végzett.

Francois Hollande elnök kora délutáni tájékoztatása alapján a támadók autóval hajtottak be a Saint-Quentin-Fallavier-ben található üzemanyag-finomítóhoz, egy embert megöltek, többet megsebesítettek. Az államfő részvétét fejezte ki az áldozat családjának, további információkat viszont csak későbbre ígért.

 

Az üzemanyag-finomító cég az amerikai Air Products csoport tagja, Franciaországban három gyáruk van, az egyik Saint-Quentin Fallavier-ben.

A helyszínen találtak egy iszlamista zászlót, egy támadó pedig azt állította, hogy az Iszlám Állam nevű terrorszervezethez tartozik. A Le Monde arról írt, hogy a zászlót a lefejezett holttesten találták meg, és arabul írtak rá valamit.

A Lyonhoz közeli Saint-Quentin-Fallavier üzemanyag-finomítójánál egy lefejezett áldozat holttestét találták meg. A Le Figaro azt írja, hogy a fejét egy rácsra tűzték ki, egy közeli forrás szerint arabul írtak rá.

Helyszíni beszámolók hatalmas hangerővel járó robbanásról adtak hírt. A két feltételezett támadó egy kisteherautóval hajtott be a gyár területére, és nekiment a gázpalackoknak, ez vezetett a robbanáshoz.

Mivel Manuel Valls miniszterelnök Dél-Amerikában van, Bernard Cazeneuve francia belügyminiszter a hivatalos tájékoztatás szerint azonnal a helyszínre sietett. A külföldön tartózkodó Manuel Valls arra utasított, hogy helyezzék készültségbe Rhône-Alpes régió rendvédelmi erejét.

Azonnali határozott és erős intézkedésekre szólított fel az iszlamizmus ellen Marine Le Pen, a Nemzeti Front elnöke. A radikális jobboldali politikus szerint a szlogenek és nagy kinyilatkoztatások helyett végre utat kell engedni a cselekvésnek. „Évek óta semmit sem tettek az iszlám fundamentalizmus megfékezésére” – jelentette ki.

A Le Figarónak Patrick Mennucci szocialista képviselő, a dzsiháddal foglalkozó francia parlamenti bizottság jelentéstevője arról beszélt, hogy viszonylag kevéssé lepték meg a történtek, akár az Iszlám Állam, akár más az elkövető. Szerinte ma Franciaországban az iszlamizmus kettős fenyegetést jelent: egyrészt azon fiatalok révén, akik a Közel-Keletre utazva csatlakoznak a terrorszervezethez, majd hazatérnek, másrészt azok révén, akik nem mennek el, viszont francia földön csatlakoznak egy terroristasejthez.

Jean-Yves Le Drian védelmi miniszter tájékoztatása szerint Párizsban válságstáb ül össze 15 órakor. A Le Dauphine arról ír, hogy krízisközpontot hoztak létre a támadás helyszínétől 20 kilométerre, Bourgouin-Jallieu kórházában. A helyszínre rendelték a francia csendőrség elitalakulatát (GIGN) is.

A helyszínen őrizetbe vettek egy embert, akit a támadás elkövetésével gyanúsítanak, és akinek nevét – az előzetes tájékoztatás alapján – már ismerte a francia belbiztonság.

Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő a Hír Televíziónak arról beszélt, hogy az elkövetők valószínűsíthetően az Iszlám Államhoz tartoztak, de nem tudni, egyéni akcióról van-e szó, vagy közvetlen parancsot kaptak rá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.