Ha csupán a számokat nézzük, azt mondhatnánk, a világ lépett egy aprót a béke felé, hiszen a Vision of Humanity „békeindexe” alapján tavaly 81 ország békésebb volt, mint az azt megelőző esztendőben, szemben a 78-cal, ahol eszkalálódott a helyzet. Ha azonban ezeknek a konfliktusoknak a mértékét is megvizsgáljuk, láthatjuk, csak nőtt a szakadék a világ nyugodt és háborús fele között.
Azaz azok az államok, ahol harcok dúltak, 2014-ben még mélyebbre merültek az erőszakban. A békekutató szervezet 23 tényező – köztük az emberek biztonsága, a bel- vagy külföldi háborúk és a fegyverkezés mértéke – alapján felállított listája szerint a világ legbékésebb része ismét Európa, a húsz legnyugodtabb országból 15 itt található. A dobogóra Izland, Dánia és Ausztria állhat, de Magyarország is az előkelő 22. helyen található, összehasonlításképpen az Egyesült Államok ebben a tekintetben a 94. A legtöbbet négy afrikai államban, Bissau-Guineában, Elefántcsontparton, Egyiptomban és Beninben javult a helyzet az előző évekhez képest.
Ezzel szemben a leginkább konfliktusos területek Észak-Afrikában és a Közel-Keleten találhatók, nem meglepő módon az utolsó helyezettek az Iszlám Állam előretörésével Szíria és Irak. Mivel ezek a konfliktusok már régóta húzódnak, a legtöbbet mégsem itt, hanem a polgárháború dúlta Líbiában, illetve Ukrajnában romlott a helyzet, előbbi egyébként a 149., utóbbi a 150. a 162 tagú rangsorban.
A háborúk pedig véresebbek, mint korábban: a Vision of Humanity adatai alapján drámaian a 2010-es 49 ezerről tavaly 180 ezerre emelkedett azoknak a száma, akik háborúban vesztették életüket. Jellemző módon az elmúlt tíz évben tízszeresére, kétezerről mintegy húszezerre nőtt a terroristatámadásokban elhunytak száma is, de rekordot döntött a menekültek száma is. A huszonhárom szempontból két mutatóban javult a helyzet 2008 óta, amikor hasonló békétlenség jellemezte a világot: az ENSZ békefenntartó missziójára fordított pénzt tekintve, illetve a külföldi harcokban elesettek számában.
A harcok pedig nem csupán pusztítók voltak, de rendkívül költségesek is. A szervezet statisztikái szerint tavaly a háborúk 1430 milliárd dollárt emésztettek fel, ami a világ teljes bruttó hazai termékének 13,4 százaléka. Mint írják, ez az összeg egyenértékű Kanada, Franciaország, Németország, Spanyolország és Nagy-Britannia együttes gazdasági teljesítményével.