A tunéziai egészségügyi miniszter arról számolt be a Le Monde szerint: 28 a halottak száma, és köztük vannak belga, német és brit turisták. Eközben a belga Jetairfly lemondta a Tunézia felé tartó járatait,
Szijjártó Péter pénteki sajtótájékoztatóján közölte: nincs magyar áldozata a szúszai mészárlásnak, a külügyminisztérium úgy értesült, hogy a sebesültek között sincs magyar. Ezt az ottani belügyi szervek is megerősítették. A szállodakomplexumban 9 magyar tartózkodik jelenleg, egyikükkel sikerült beszélni telefonon, és rajta keresztül folyamatosan tartják a kapcsolatot a csoporttal. Korábban sikerült egy helyszínen tartózkodó orvost elérnünk, Ben Ali Nour pedig ugyanerről tájékoztatta az MNO-t. Az orvos információi szerint a két hotelben főképp angolok és németek szállnak meg, így az érintettek is főleg közülük kerülhettek ki. Német jelentések szerint még belgák lehetnek a külföldi sebesültek között. A környéken tartózkodó magyarok a támadás helyszínétől legalább 20 kilométerre tartózkodnak. Az orvos épp most járt hazai betegeknél egy Szúsza melletti szállodában, de pánikhangulatot nem tapasztalt. Információi szerint a helyiek arra számítanak, hogy a támadást az Iszlám Állam vállalja magára.
Nemrég egy másik, 21 fős magyar turista csoport is megérkezett Tunéziába, és a szúszai komplexumban lett volna a szállásuk. Őket egy másik szállóba irányították át, de a külügyér szerint nem kizárt, hogy a történtek után többen hazaszállításukat fogják kérni.
A magyar terrorelhárítók közlése szerint készen állnak, ha mégis bajba kerülnének magyarok a térségben.
Szijjártó elmondta, hogy a magyar nagykövetség kapcsolatban van a telepített idegenvezetőkkel. A külügyminiszter hangsúlyozta: mivel nincs garancia arra, hogy a merénylet elszeparált akció volt, ezért senkinek sem ajánlják az amúgy is kiemelt biztonsági kockázatúnak minősített Tunéziába a kiutazást. Aki mégis erre vállalkozik, azt arra kérik, hogy előtte regisztráljon a kinti külképviseleten.
Végezetül kitért a pénteki franciaországi – tévesen párizsi merényletről beszélt, a terrorakció Lyon mellett történt – és kuvaiti robbantásokra, de az eddigiekhez képest nem szolgált új információkkal.
A Guardian egy helyszínen tartózkodó férfi Twitter-bejegyzéseire hivatkozva közölte, hogy egy gyerek is van a halálos áldozatok között. Több sebesült is van, köztük legalább öt brit.
A fegyveres támadás az ötcsillagos Imperial Marhaba Hotel előtti tengerparti részen történt. A Le Monde arról számolt be, hogy minisztériumi források szerint az elkövető egy tunéziai diák volt, aki ismeretlen a rendőrség számára.
A Le Monde-nak sikerült megszólaltatnia egy, a hotelben tartózkodó francia turistát. A támadás során a szomszédos tengerparton lévő Grégoire elmondta: a második lövöldözéssorozatnál lett világos számukra, mi is történik éppen. Visszatért a szállodába, ahol azt látta, hogy mindenütt halottak fekszenek a földön. „Kerestünk egy rejtekhelyet. Az volt az érzés, hogy valaki meg fog ölni mindenkit, azonnal. Teljes sokk.”
A híradások szerint az egyik merénylőt elfogták, a másikat viszont agyonlőtték. A Le Monde a tunéziai belügyminiszter szavait idézi, miszerint a lelőtt turisták nemzetiségét egyelőre nem tudták megállapítani.
David Cameron tájékoztatása szerint a COBRA kormányzati válságbizottság péntek este összeül a tunéziai vérengzés ügyében – írja a Telegraph brit lap. Egy tunéziai rádiónak, a Mosaique FM-nek azt nyilatkozta egy helyi üzletember, hogy csónakkal érkezett az érintett partszakaszra a két támadó.
Az egyik elkövető turistának öltözött és egy Kalasnyikovval kezdett lövöldözni a szállodavendégekre meg a strandolókra – mondta egy hotelalkalmazott a brit Mirrornak. „Csak egy átlagos fiatal férfi volt rövidnadrágban. Úgy nézett ki, mint bármelyik vendég” – fogalmazott.
Egy szemtanú szerint lövöldözés zaja és robbanások hallatszottak a strandról, a fürdőzők ezt hallva menekülni kezdtek és bezárkóztak szállodai szobáikba. Gary Pine brit turista az AP hírügynökségnek azt mondta, a fia látta, hogy valakit lelőttek a tengerparton.
Szúsza városában találhatók az észak-afrikai ország legnépszerűbb tengerparti üdülőhelyei, amelyeket rengeteg külföldi turista, köztük sok európai látogat.
Portálunk érdeklődött a Magyar Utazási Irodák Szövetségénél arról, hogy van-e az áldozatok közt magyar. Molnár Judit alelnök arról tájékoztatott bennünket, hogy jelen információk szerint nincsen: az utazási irodák a két hotel egyikébe sem utaztattak magyar turistákat.
Egy kuvaiti hírügynökség információi szerint ezt a támadást is az Iszlám Állam követte el, ahogy a franciaországit és a kuvaitit is.
A mai három támadás csak napokkal követi az IÁ szóvivőjének, Abu Mohamednek a felhívását, melyben arra kérte a dzsihadistákat, hogy a ramadán hónapját a sorozatos csapások időszakává tegyék a „hitetlenek” számára. Az egyelőre nem tiszta, hogy koordinálták-e a mai cselekményeket vagy véletlen egybeesésről van-e szó.
A tuniszi Bardo Múzeum látogatói ellen márciusban elkövetett, 20 halálos áldozatot követelő iszlamista terrortámadás óta a tunéziai biztonsági szolgálatok magas fokú készültségben vannak.