Akik népirtással akartak új világot

Srebrenica ideális terepet jelentett az eszelős politikusoknak és szadista tiszteknek. Kik voltak ők?

Majláth Ronald
2015. 07. 11. 8:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ma már egyre többet tudunk a második világháború utáni legvéresebb tömegmészárlásról, ami Európában történt: dokumentumok ezrei és tanúk százai tanúskodnak a srebrenicai mészárlásról, amire 1995. július 11–13-án került sor a kelet-boszniai városban és környékén. Mióta a Hágai Nemzetközi Törvényszék előtt megkezdődtek a népirtáshoz kapcsolódó perek, egyre világosabban rajzolódik ki a főbűnösök köre. A legtöbb esetben tagadnak mindent, máskor azonban lelepleződnek, mert időnként még büszkék is tetteikre.

A montenegrói születésű politikus édesapja a második világháború idején csetnik volt, ő pedig Szarajevóba költözött, hogy a pszichiátriának szentelje életét. A neurotikus zavarokról és a depresszióról írta a diplomamunkáját, mivel őt is gyakran sújtotta ez a betegség. Miután praktizálni kezdett, gyorsan megtalálta a könnyű pénzszerzés útját: bűnözőknek állított ki hamis pszichológiai értékeléseket, ami miatt később lebukott, munkásságát a bíróság három éves börtönbüntetéssel jutalmazta. Ekkor kezdett drámákat írni, amiben már jóval nagyobb sikereket ért el, mint „tudományos” munkásságával.

Már 1989-ben pártot alapított, ami a Szerb Demokrata Párt nevet kapta, 1991-ben ennek élén szervezte meg Boszniában a szerb autonóm tartományokat. 1992-ben ő lett a boszniai Szerb Köztársaság első elnöke, ezt a pozíciót 1995-ig töltötte be. Ebben az időszakban többször is megfenyegette a bosnyák közösséget, amit a legtöbb esetben be is váltott.

A boszniai háború végeztével azonban eltűnt a felelősségre vonás elől, de a szereplésvágya nem hagyta nyugodni: természetgyógyászként kereste a kenyerét, sőt Dragan Dabic néven olykor-olykor még nyilvános előadásokat is tartott. Ez azonban nem bizonyult jó életpályának, mert egy nap valaki felismerte a hosszú fehér szakállas szökevényt. 2008 júliusában a hatóságok elfogták, és már ugyanebben a hónapban a hágai bíróság elé került.

Tárgyalása során mindvégig azt hangoztatta, hogy a srebrenicai vérengzés csupán mítosz, a bűncselekményeket a muzulmánok rendezték meg, és a boszniai szerbekre terelték a gyanút. Azt hajtogatta, hogy őt nem megbüntetni, hanem kitüntetni kellene, amiért minden tőle telhetőt megtett a véres polgárháború elkerülése érdekében. Perében a mai napig nem született ítélet, azonban jogi szakértők szerint szinte bizonyos, hogy hosszú börtönévek elé néz.

Nehéz gyermekkor jutott osztályrészül a Kelet-Boszniában született Mladicnak: édesapját a horvát usztasák megölték, ezért édesanyja egyedül nevelte fel három gyermekét. A fiatal Mladic ekkor még nem dédelgetett nagyra törő álmokat, tanár akart lenni, de később sebészként látta volna magát a legszívesebben. Mégis vasesztergályos lett, de később, mikor Belgrádba került, elvégzett egy katonai iskolát. Huszonkét évesen már a Jugoszláv Néphadseregben szolgált, ami mellett beiratkozott a katonai akadémiára, ahol kitűnő eredménnyel zárta a tanulmányait. A szocializmus éveiben a jugoszláv katonák egyhangú életét élte, viszont 1991-ben eljött az ő ideje: kitört a horvátországi háború. Rövidesen főparancsnok lett, és azonnal munkához látott Kijevóban, ahol gránátokkal lövette a falut.

1992-ben már egyenesen Mladicot bízták meg a Boszniai Szerb Hadsereg megteremtésével, így ő vezényelte le Szarajevó ostromát. A három évig tartó öldöklés több mint tízezer áldozatot követelt Szarajevóban, nagyrészt a szerb tüzérség akciói miatt. De ez még nem volt elég: 1995 júliusában az ő vezényletével nyolcezernél is több bosnyákot végeztek ki a szerb alakulatok Srebrenica közelében.

A háború után továbbra is élvezte a boszniai szerb köztársaság vezetőinek bizalmát. Miután ez már végképp tarthatatlanná vált, elmozdították a tisztségéből, ő pedig meg sem állt Szerbiáig. Habár nemzetközi körözést alatt volt, túlságosan sok energiát nem emésztett fel neki a bujkálás. Családi eseményeken tűnt fel, fotósok kapták le az Adrián, amint napozik, de Milosevic bukása után egyre inkább szorult a hurok. Most már ritkábban tűnt fel, a családtagjai pedig olyan pletykákat kezdtek terjeszteni, hogy Mladic már meghalt: még a holttá nyilvánítását is kérelmezték a szerb hatóságoknál.

Végül 2011-ben groteszk módon éppen egy rokonánál találtak Mladicra a vajdasági Lázárföldön. Habár a szerb radikálisok ezután hatalmas tüntetést rendeztek, Mladicon ez már nem segített, egyenesen Hágába vitték. A népirtással, emberiesség elleni bűncselekményekkel, valamint a háborús törvények és szokások megsértésével vádolt egykori katonatiszt már a perének első napján cinikus tapssal üdvözölte az ügyében ítélkező bírót. Amikor pedig a srebrenicai asszonyokra nézett, akik a fiukat vagy férjüket vesztették el, jelzett nekik: a nyakán végighúzta az ujját.

Magabiztossága ellenére igencsak megszervezte a védelmét: 336 tanút sorakoztatott fel a tárgyalásain. Mindez azonban aligha lesz majd elég: számos dokumentum bizonyítja a bűnösségét, amiért valószínűleg – a főnökéhez, Karadzichoz hasonlóan – több évtizedes börtönbüntetésre számíthat.

A két főbűnös mellett természetesen többen is vannak, akik kivették a részüket a srebrenicai tömeggyilkosságból. Mindeddig 14 személy ügyében született ítélet, az első ezek közül Radislav Krstic volt, aki a boszniai szerb hadsereg tábornokaként dolgozott Mladic mellett.

Az eljárás során Kristic miden vádpontot tagadott. Azt állította, hogy ő nem adott parancsot a tömegmészárlásra, ráadásul nem is Srebrenicában tartózkodott a gyilkosságok idején. Ez azonban meglehetősen könnyen cáfolható állításnak bizonyult, mert a tiszt beszélgetését annak idején lehallgatták, melyen a vádlott azt mondta: „öljétek meg mind”. Tetteiért több évtizedes börtönbüntetésre ítélték. Társa, Vidoje Blagojevic a több ezer muzulmán fogoly lemészárlásárt felelős szerb egység parancsnoka volt: ő megúszta 18 év börtönbüntetéssel, amit később 15 évre mérsékeltek.

Vujadin Popovic és Ljubisa Bearát ezzel szemben már életfogytiglani börtönbüntetésre ítélte a hágai törvényszék: az esetükben annyira egyértelműek voltak a bizonyítékok, hogy esélyük sem volt arra, hogy büntetésüket elkerüljék. Az ügyükben további öt vádlottat is elítéltek, ők 5-től 35 éves börtönbüntetést kaptak. De számos kis hal ma is szabadon éli az életét: a Skorpiók nevű szerbiai paramilitáris egységből – melynek gaztetteit videofelvételekkel is megörökítették – mindössze hat személyt ítélt el a bíróság.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.