Ma már egyre többet tudunk a második világháború utáni legvéresebb tömegmészárlásról, ami Európában történt: dokumentumok ezrei és tanúk százai tanúskodnak a srebrenicai mészárlásról, amire 1995. július 11–13-án került sor a kelet-boszniai városban és környékén. Mióta a Hágai Nemzetközi Törvényszék előtt megkezdődtek a népirtáshoz kapcsolódó perek, egyre világosabban rajzolódik ki a főbűnösök köre. A legtöbb esetben tagadnak mindent, máskor azonban lelepleződnek, mert időnként még büszkék is tetteikre.
A montenegrói születésű politikus édesapja a második világháború idején csetnik volt, ő pedig Szarajevóba költözött, hogy a pszichiátriának szentelje életét. A neurotikus zavarokról és a depresszióról írta a diplomamunkáját, mivel őt is gyakran sújtotta ez a betegség. Miután praktizálni kezdett, gyorsan megtalálta a könnyű pénzszerzés útját: bűnözőknek állított ki hamis pszichológiai értékeléseket, ami miatt később lebukott, munkásságát a bíróság három éves börtönbüntetéssel jutalmazta. Ekkor kezdett drámákat írni, amiben már jóval nagyobb sikereket ért el, mint „tudományos” munkásságával.
Már 1989-ben pártot alapított, ami a Szerb Demokrata Párt nevet kapta, 1991-ben ennek élén szervezte meg Boszniában a szerb autonóm tartományokat. 1992-ben ő lett a boszniai Szerb Köztársaság első elnöke, ezt a pozíciót 1995-ig töltötte be. Ebben az időszakban többször is megfenyegette a bosnyák közösséget, amit a legtöbb esetben be is váltott.
A boszniai háború végeztével azonban eltűnt a felelősségre vonás elől, de a szereplésvágya nem hagyta nyugodni: természetgyógyászként kereste a kenyerét, sőt Dragan Dabic néven olykor-olykor még nyilvános előadásokat is tartott. Ez azonban nem bizonyult jó életpályának, mert egy nap valaki felismerte a hosszú fehér szakállas szökevényt. 2008 júliusában a hatóságok elfogták, és már ugyanebben a hónapban a hágai bíróság elé került.
Tárgyalása során mindvégig azt hangoztatta, hogy a srebrenicai vérengzés csupán mítosz, a bűncselekményeket a muzulmánok rendezték meg, és a boszniai szerbekre terelték a gyanút. Azt hajtogatta, hogy őt nem megbüntetni, hanem kitüntetni kellene, amiért minden tőle telhetőt megtett a véres polgárháború elkerülése érdekében. Perében a mai napig nem született ítélet, azonban jogi szakértők szerint szinte bizonyos, hogy hosszú börtönévek elé néz.