Menekültdráma a hideg Ausztria mesevárosának határában

A tragédia helyszínén jártunk.

Tompos Ádám
2015. 08. 28. 7:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Alig háromszáz méterre onnan, ahol a sofőr magára hagyta az akkor már feltehetően megfulladt menekülteket, egy kidobott lábtörlőn az áll: „Welcome”, azaz Isten hozott. Mire átlépjük Ausztria felé a határt, már akkora a dugó az alsóbbrendű utakon és a sztrádán is, hogy órák alatt érünk csak a helyszínre. A kék útjelző tábla szerint az út Bécsbe és Pozsonyba vezet, jobbra „Parndorf”, azaz Pándorfalu, a sok magyar által is jól ismert bevásárlófalu. Az elnyűtt tornacipőkkel, vizes farmernadrágokkal, szakadt övekkel teliszórt útvonal kedvelt a bevándorlók és a csempészek között.

Ezt mi sem jelzi jobban, mint, hogy szinte minden második lépésünk után összetépett papírokat találunk, rajtuk arab írásjelek közé rejtve ismerős magyar településneveket silabizálunk ki, köztük Vámosszabadit. Akikkel a környéken beszélni tudtunk, azt mondják, nem feltétlenül a nyugat-magyarországi településről gyalogolnak át a migránsok: gyakran egyenesen a szerb határról taxizzák ide a szíreket, afgánokat, pakisztániakat. Az embercsempészésre használt teherautó körül napközben fehér védőruhába öltözött, maszkot viselő rendőrök dolgoztak, majd a kocsit délután egy sárga szervizes autó Miklóshalmára vontatta. A mesevárosszerű pándorfalui bevásárlóközpont felé gyalog indulunk el az A4-es autópálya Bécs felé vezető oldalán, a vízelvezető árokban egy átázott és elkoszlott FC Barcelona mezen ott virít a Unicef felirat. Kegyetlen jelenetek rendezésére képes az élet.

Bécsben a helyszíneléssel egy időben is zajlott az embercsempészek elleni fellépést szorgalmazó uniós találkozó, sorra húznak el mellettünk a szirénázó konvojok. A sonka és csirkefej képével dekorált furgon hosszú órákon át parkolhatott úgy a leállósávban, hogy senkinek sem tűnt fel. Minket most a rendőrök percek múltán elzavarnak, mondván, veszélyes az út mentén. Ez nemcsak az A4-esre értendő, hanem a bécsi repülőtér környékére is, itt rengeteg migráns lesz baleset áldozata.

Ezt már attól a fiatal lánytól halljuk, aki szórólapot osztogat a bevásárlófalu kapujában. Keresztnevét akkor árulja el, mikor megtudja, hogy külföldi újságtól jöttünk. Paula a fejét rázza, mikor arról érdeklődünk, hogy szokott gyanús, önmagukat taxisnak kiadó embercsempészekkel találkozni a munkahelye környékén. Viszont a kezével mutatja, hogy egyébként Ausztriában mindenhol máshol hemzsegnek a bevándorlók Kharónjai. Ami pedig a migránsok fogadtatását illeti, azt elég röviden intézi el: az osztrákok hideg emberek és többnyire összezárnak az újonnan érkezőkkel szemben.

Paula jelzi azonban, hogy különbséget tesznek az „Ausländerek”, vagyis a külföldiek és a „Flüchtlingek”, azaz a menekültek között: per pillanat egyértelműen népszerűtlenebbek a szír és afgán bevándorlók, mint például a magyar munkavállalók. A lány mondandóját egy vállrándítással fejezi be: amúgy én is külföldi vagyok, Romániából érkeztem”. Ezek után betérünk egy gyorsétterembe, a vendégek többsége török, a közeli parkoló őre bangladesi, a kiszolgáló magyar. A leárazások miatt megteltek a kávézók és a bevásárlóközpontok. Civilizációk, két világ ütközött.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.