Munkáspárti balkanyar?

Corbyn államosítaná a fő ipari üzemeket és szolgáltatásokat.

2015. 08. 18. 6:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A közvélemény-kutatások szerint ugyanis a radikálisan baloldali Jeremy Corbyn már 53 százalékos támogatottságot élvez a szavazásra jogosult párttagok körében. Lehetséges, hogy a Tony Blair neve fémjelezte New Labour, a konzervatívok rettegett ellenfele, amely 1997-től kezdve három egymás utáni választást nyert meg a szemünk láttára, teljesen összeomlik? – teszi fel a kérdést Boris Johnson. Lehetséges, hogy Őfelsége ellenzékének vezetését valóban a parlamenti párt perifériájához tartozó, a monarchiát megszüntetni vágyó képviselőre bízzák? A jelek szerint a válasz igen.

A felmérések elsöprő Corbyn-győzelmet jósolnak. A választás postai szavazás útján történik, a szavazatok leadásának határideje szeptember 10., eredményt 12-én hirdetnek. Szavazásra azok jogosultak, akik augusztus 12-ig teljes jogú tagként vagy támogatóként regisztráltak a Munkáspárt honlapján. Miután a támogatói státus három font befizetésével azonnal elnyerhető, az elmúlt hetekben több százezer új regisztráció érkezett, és ezek között más politikai szervezetek támogatói is lehetnek, hogy szavazatukkal a saját érdekeiknek megfelelően befolyásolják a végeredményt. Az ilyen szavazók többsége pedig Corbynra fog voksolni: a radikális baloldaliak azért, mert szimpatizálnak vele, a konzervatív érzelműek azért, mert szerintük az általa vezetett Munkáspártnak esélye sincs kormányt alakítani.

Ezzel egyébként a másik három jelölt támogatói is egyetértenek, Tony Blair pedig úgy fogalmazott: „Akinek a szíve Corbyn felé húz, jelentkezzen szívátültetésre.” Gordon Brown, aki a skót népszavazási kampány utolsó pillanatban tartott beszédeivel sokakat visszahódított a „nem” táborba, szintén óvatosságra szólította fel a párttagokat. Bár nem említette Corbyn nevét, egyértelművé tette, hogy társadalmi és gazdaságpolitikájának több elemét nem támogatja. Lord Mandelson, Tony Blair régi szövetségese pedig hírek szerint azt javasolta, hogy a másik három jelölt lépjen vissza, és ezzel hiteltelenítse Corbynt, de utóbb kiderült, hogy a választási szabályok szerint ez csupán a radikálisan baloldali jelölt biztos győzelméhez vezetne.

Corbyn politikáját jól jellemzi, hogy vissza kívánja állítani a Munkáspárt szabályzatának IV. cikkelyét, amely kimondta: a jelentős ipari üzemeket és szolgáltatásokat – mint például a vasutakat – állami kézbe kell venni. Ezt a cikkelyt épp Tony Blair helyezte hatályon kívül, röviddel 1997-es győzelme után, ezzel is jelezve, hogy pártja szakítani kíván a múlttal. Nem csoda, hogy Boris Johnson szerint Corbyn győzelme „az 1970-es, sőt az 1790-es évekbe vetné vissza” a Munkáspártot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.