A Reuters hírügynökség riportere szemtanúja volt annak, hogy a macedón rendőrök a görög határ mentén két, erős fény- és hanghatással járó villanógránátot vetettek be. A Macedóniába bejutni akaró bevándorlók, menekültek tömegét ezzel azonban nem tudták feltartóztatni, több ezer ember áttört a rendőrök vonalain és bejutott a jugoszláv utódállamba. Ismert, már pénteken is összetűzés volt a hadsereg és a migránsok között.
Pénteken több mint 1400 illegális határátlépőt tartóztattak fel a hatóságok, közben a NAV migránsnak álcázott dolgozóját vetette be, amiből kiderült, hogy gyakran átverik a bevándorlókat.
Nagyszabású akció kezdődött szombaton az olasz partok közelében a tengeren bajba jutott illegális bevándorlók kimentése érdekében. A parti őrség közlése szerint a hatóságok mintegy 2000-3000 menekült kimenekítésébe kezdtek, miután 18, a tengeren hánykódó hajóról SOS-jelzéseket fogtak.
A menekülteket szállító hajók minden valószínűség szerint Líbiából indultak útnak. A parti őrség azt jelentette, hogy a 14 felfújható csónakon, illetve 4 kisméretű halászhajó fedélzetén becslések szerint 2000-3000 ember tartózkodik. A mentésben az olasz parti őrség legalább hét hajója, továbbá a norvég tengerészet egyik hajója vesz részt. Olasz hírforrások azt jelentették, hogy a mentés délután még tartott.
Ezzel egy időben az olasz rendőrség bejelentette, hogy őrizetbe vettek több egyiptomi állampolgárt, akiket embercsempészettel vádolnak. A vád szerint a hat egyiptomi több tucat menekültet egy halászhajó rakterébe zárt be, és csak nagyobb pénzösszeg kifizetése után engedték ki őket.
A 24 és 42 év közötti embercsempészek Egyiptomból indultak útnak a hét elején, több mint négyszáz bevándorlóval egy hajó fedélzetén. A migránsoktól fejenként több mint 1700 eurót (mintegy félmillió forintot) követeltek azért, hogy eljuttassák őket Olaszországba.
A hírügynökségek emlékeztettek arra, hogy szinte naponta több száz ember igyekszik ily módon Afrikából Európába jutni. Eközben – mint azt az elmúlt hónapok bizonyították – több súlyos katasztrófa történt.
Becslések szerint ebben az évben eddig mintegy 2500 menekült vesztette életét a rendkívül veszélyes tengeri átkelés során.
Áttörte a rendőrkordont és bejutott Macedóniába több ezer bevándorló Görögországból szombaton, miután a rendőrök villanógránátokkal hasztalan próbálták feltartóztatni a tömeget. A Reuters hírügynökség riportere szemtanúja volt annak, hogy a macedón rendőrök a görög határ mentén két, erős fény- és hanghatással járó villanógránátot vetettek be. A Macedóniába bejutni akaró bevándorlók, menekültek tömegét ezzel azonban nem tudták feltartóztatni, több ezer ember áttört a rendőrök vonalain és bejutott a jugoszláv utódállamba.
Előző nap délután egy macedón belügyi szóvivő még azt állította, hogy Macedónia beenged bevándorlókat, de csak annyit, amennyit el tud látni, illetve el tud szállítani. Ezt megelőzően viszont, péntek reggel a rohamrendőrség könnygázt és villanógránátokat vetett be, hogy feloszlasson egy több ezer fős, bevándorlókból álló tömeget a határon. Az érintettek a görög Idomeni falu és a macedón Gyevgyelija város közötti senki földjén rekedtek. A rendőrök segítésére a kormány katonákat is kivezényelt, ennek ellenére néhány százan már pénteken áttörtek a határon. A hírügynökségek szerint legtöbben Szerbiába, és onnan – Magyarországon keresztül – más uniós tagállamba szeretnének eljutni.
Szkopjéban csütörtökön jelentették be, hogy a macedón kormány kihirdette a rendkívüli állapotot az ország déli és északi határsávjában a balkáni államba érkező migránstömegek miatt. A macedón rendőrség a macedón-görög határszakaszon járőrözik, ahol megpróbálják megakadályozni a migránsokat abban, hogy bejussanak az országba.
Nikola Gruevszki macedón kormányfő a rendkívüli állapotot bejelentve azt hangsúlyozta: országának nincs kapacitása arra, hogy ellássa és segítse a naponta az országba érkező mintegy kétezer migránst. Csak az utóbbi egy hónapban majdnem 39 ezer migránst regisztráltak Macedóniában, többségük Szíriából indult útnak.