A szaúdi király fia okozhatta a mekkai tragédiát?

Egy libanoni lap szerint a herceg 200 fős kíséretével komoly zavart keltett a tömegek folyamában.

MTI
2015. 09. 25. 13:28
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A mekkai zarándoklat alatt, csütörtökön a muszlim szent várostól néhány kilométerre keletre fekvő Minában kitört tülekedésben 717 embert tapostak halálra, a balesetnek 863 sérültje van. Az eddigi hírek arról szóltak, hogy negyvenhárom iráni állampolgár van a halálos áldozatok között.

Szaíd Ohadi az iráni IRNA hírügynökségnek elmondta, hogy a szaúdi kórházaknak nehézségeket okoz a sok sérült ellátása, sokan – túlélők és holtak egyaránt – még mindig az utcán hevernek. A kórházak nem engedik az iráni orvosokat az Iránból érkezett sérült zarándokokhoz – hangsúlyozta.

Haszan Róhani iráni elnök pénteken elrendelte egy különleges csoport létrehozását, amely a baleset körülményeinek kivizsgálásáról tájékoztatja az iráni lakosságot, mentőalakulatokat vezényel az arab monarchiába, illetve repülőjáratokat küld a sérültek és a halottak hazavitele céljából.

Ali Hamenei ajatollah, Irán legfelsőbb vezetője felszólította Rijádot, hogy vállalja a katasztrófáért a felelősséget, és háromnapos gyászt rendelt el a tragédia nyomán.

Teheránban nagy imát tartottak az áldozatokért, ami után a hívők elítélték a „gonosz és inkompetens” rezsimet, amelyben a tragédia történt – közölte az iráni iszlám propaganda tanácsa. Mohammed Emámi Kásáni, az imát vezénylő imám kijelentette, az arab monarchia nem képes megszervezni a zarándoklatot, s ezért a haddzs irányítását át kell adni a többi iszlám országnak.

Törökország legnagyobb politikai erejének, az Igazság és Fejlődés Pártjának (AKP) főtitkárhelyettese, Mehmet Ali Sahin közben kijelentette, hogy szükség esetén országa átvenné a haddzs szervezésének felelősségét. A politikus szerint ha Törökország irányítása alatt zajlana a zarándoklat, akkor a mostani tragédia nem következett volna be. „Az iszlám szent helyei minden muzulmánéi” – mondta, és sürgette az iszlám országokat, hogy közösen keressenek megoldást a „biztonsági problémákra”.

India jelezte, hogy tizennégy állampolgára halt meg a tragédiában, és tizenhármat ápolnak a kórházakban. Pranab Mukherdzsi köztársasági elnök részvétét nyilvánította a halálos áldozatok hozzátartozóinak.

A szaúdi belügyi tárca szerint a tragédia azért következett be, mert zarándokok két nagy csoportja szembetalálkozott egy útkereszteződésben. Az AP amerikai hírügynökség által megszólaltatott egyik túlélő szerint a zarándokok két hulláma egymással ellentétes irányban haladt, és a hátul jövők nyomása miatt már nem tudott kitérni egymás elől.

Egy libanoni lap szerint a szaúdi király fiának konvoja okozta a mekkai zarándoklat alatt történt tülekedést. Az Ad-Dijár című újság honlapján szaúdi sajtóforrásokra hivatkozva azt írja, hogy Mohamed bin Szalmán Ál Szaúd herceg a csütörtök reggel 9 és 10 óra között történt tragédia idején egy 200 katonából és 150 rendőrből álló kísérettel igyekezett az ördög megkövezését jelképező rítus helyszínére, ami komoly zavart keltett az embertömegek örvénylő folyamában.

Az időközben több arab hírportálon – az Ad-Dijárra hivatkozva – közölt hír szerint a herceg a hatalmas kíséretétől körbefogva a zarándokok között haladt át Minán, ami miatt sokan megváltoztatták útvonalukat, és az eredeti haladási iránnyal szembe menve próbáltak kikerülni a tömörülésből. A libanoni újság szerint a herceg és küldöttsége a tömegszerencsétlenséget látván azonnal távozott a helyszínről.

Az Ad-Dijár ezenkívül a szaúdi hivatalos jelentésnél is jóval több áldozatról, 912 halottról és több mint 2000 sebesültről ír. A libanoni lap tudni véli továbbá, hogy Szalmán király elrendelte huszonnyolc felelős lefejezését, az ítéletet a pénteki nap folyamán végre is hajtják, méghozzá a zarándokok szeme láttára.

A monarchia belügyi szóvivője csütörtök esti sajtótájékoztatóján minden olyan hírt cáfolt, amely valamely hivatalos konvoj jelenlétével hozta összefüggésbe a történteket. Manszúr at-Turki elmondása szerint a magas rangú látogatók nem keverednek a zarándokokkal, és az ördög megkövezésének helyt adó, négyszintes Dzsamarát hídon sem érintkeznek a többi hívővel.

A belügyi szóvivő az Ad-Dijárban megjelenthez hasonló hírekre utaló újságírói kérdésre válaszul arra szólította fel a média képviselőit, ne használjanak hivatalosan meg nem erősített sajtóforrásokat, és ne bízzanak olyan független platformokban, amelyek „magukon kívül senkit sem képviselnek”.

Turki szerint a Dzsamarát hídhoz vezető, 204-es főútra egyelőre ismeretlen okokból zúdult rá egy hatalmas embertömeg egy olyan mellékutcából, amelyet normális körülmények között csak azok használnak, akik ott is szállnak meg.

Az egészségügyi miniszter, Háled al-Fálih a zarándokokra hárította a felelősséget, akik „ha követték volna az utasításokat, el lehetett volna kerülni a balesetet”, utalva arra, hogy az érintettek egy része a megkövezési rítusra kijelölt időpontokon kívül akart a Dzsamarát hídra feljutni.

Idén több mint kétmillió ember vesz részt a mekkai zarándoklaton, amelynek egyik fő helyszíne a mintegy 160 ezer légkondicionált sátornak otthont adó Mina völgye.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.