A muszlim szent várostól, Mekkától néhány kilométerre keletre fekvő Minában történt balesetnek a halálos áldozatok mellett nyolcszáz sérültje van. A mostani számít az évente tartott zarándoklat alatt eddig történt egyik legnagyobb tragédiának.
Körülbelül kétmillió zarándok érkezett az elmúlt napokban a világ minden tájáról Mekkába, és onnan százezrek indultak útnak kedden a Mekkától öt kilométerre keletre fekvő Mina felé, hogy megkezdjék a hagyományos éves muzulmán zarándoklatot, a haddzsot. A katasztrófát az okozta, hogy egymást taposva, pánikszerűen menekülni kezdtek. Hogy mi váltotta ki a tömeg rémületét, egyelőre nem tudni. Sajtójelentések szerint akkor történt a tragédia, amikor a zarándokok az Arafát-hegyről arra a helyre tartottak, ahol az ördög megkövezésének rítusával folytatják a haddzsot.
A tülekedés a 204-es utcán alakult ki, amely a Minán át a Dzsamarát hídra, a kövezés helyszínére vezető két főútvonal egyike. Csütörtökön kezdődött az iszlám áldozati ünnep, az Íd al-Adha, amely a hasonló tömegbalesetek szempontjából a zarándoklat egyik legveszélyesebb napjának számít, mivel rengeteg hívő egyazon helyen egyszerre vágja le áldozati állatát.
A szaúdi belügyminisztérium szerint a tragédia azért következett be, mert zarándokok két nagy csoportja összetalálkozott egy kereszteződésben. Egy, az AP amerikai hírügynökség által megszólaltatott túlélő szerint a zarándokok két hulláma egymással szemben haladt, és amikor ezt érzékelték, felfordulás tört ki.
„Azt láttam, hogy valaki átesik egy tolószékes emberen, rajta pedig még többen esnek át. Az emberek egymás hátára másztak, csak hogy levegőt kapjanak. Olyan volt, mint egy hullám. Egyszer előre mész, aztán hirtelen vissza” – mondta a 44 éves egyiptomi túlélő, aki a szaúdi hatóságok felkészületlenségét okolta a történtekért.
A szaúdi belügyminisztérium szóvivője szerint a katasztrófához a magas hőmérséklet és a zarándokok fáradtsága is hozzájárult.
A Mekka című újság főszerkesztője egy televíziós interjúban a zarándokokra hárította a felelősséget arra a kérdésre válaszolva, hogy a helyszíneket biztosító százezer rendőr miért nem volt képes megakadályozni a tragédiát. Mádzsid al-Mufaddali szerint a bajt az okozta, hogy „egyes zarándokok az ördög megkövezésére kijelölt időpontokon kívül akartak feljutni a Dzsamarát hídra”.
Az arab sajtóban terjedő helyszíni felvételeken földön fekvő sebesültek láthatók, akiken az odaérkező mentősök és a polgári védelem munkatársai próbálnak segíteni. A híradások szerint mintegy négyezer főt küldtek a helyszínre a mentéshez.
Az al-Arabíja a sebesülteket kezelő négy kórház egyikében több érintettet megszólaltatott, elmondásuk szerint a csodával határos módon menekültek meg a haláltól. Egy elhaló hangon nyilatkozó egyiptomi férfi megragadta az alkalmat, hogy a hírtelevízió közvetítésén keresztül tudassa hozzátartozóival, hogy életben van.
Mekka az iszlám legszentebb városa, a vallásalapító Mohamed próféta időszámításunk szerint 570 körüli születésének helyszíne. A hívők a világ minden táján Mekka irányába fordulva imádkoznak. A városközpontban álló nagymecsetben áll a Kába-kő, amely a vallás szerint azt a helyet jelzi, ahol isten vizet fakasztott a sivatagból, hogy megmentse Ábrahám és Hágár fiát, Ismáelt a szomjhaláltól. A zarándoklat egyik fontos részét alkotja a Kába-kő körbejárása.
Évente több millió zarándok érkezik Mekkába, a legtöbben az országon kívülről. A csütörtökihez hasonló balesetek nem mennek ritkaságszámba, az eddigi legnagyobb tragédia 1990-ben történt, akkor egy alagútban kitört pánik során több mint 1400 ember vesztette életét.
A városba érkező tömegek növekedése miatt kibővítik a nagymecsetet és környékét. A legutóbbi baleset éppen az építkezéssel hozható összefüggésbe, szeptember 11-én ugyanis a nagymecsetre zuhant egy hatalmas daru, több mint 100 ember halálát okozva. A balesetnek közel négyszáz sebesültje volt.
Irán szerint a hibás szervezés vezetett a mekkai zarándoklat alatt csütörtökön történt tülekedéshez. A szaúdi kormány viszont a zarándokok fegyelmezetlenségét okolja a történtekért. A zarándoklattal foglalkozó iráni szervezet vezetője azt közölte, hogy a szaúdi hatóságok „ismeretlen okból” lezártak egy utat annak a helynek a közelében, ahol az ördög szimbolikus megkövezésének rítusát végzik a hagyományos éves muzulmán zarándoklat, a háddzs részeként. „Ez okozta ezt a tragédiát” – hangsúlyozta Szadd Ohádi az iráni állami televíziónak nyilatkozva. Mint mondta, az említett út lezárásával csak három utat használhattak a Mekkából induló zarándokok. A szervezet egyik szóvivője a televízió élő adásában felolvasta az iráni áldozatok nevét. „A mai eset egy rossz intézkedés eredménye és annak hiánya, hogy nem vették komolyan a zarándokok biztonságát. Nincs más magyarázat. A szaúdi hatóságoknak kell felelősséget vállalniuk” – hangsúlyozta.
Amír Abdollahján iráni külügyminiszter-helyettes közölte, hogy Szaúd-Arábia iráni képviselőjét bekérették Teheránban a külügyminisztériumba, hogy adjon magyarázatot a történtekre. Az állami televíziónak nyilatkozva úgy vélekedett, hogy „nem maradhatnak közömbösek azzal a felelőtlenséggel szemben, amelyről Szaúd-Arábia tanúságot tett, és ezt az egészet diplomáciai csatornákon keresztül kell rendezni”. A miniszterhelyettes is azzal vádolta a szaúdi hatóságokat, hogy elnagyolták a zarándoklat idejére előirányzott biztonsági intézkedéseket. Abdollahján bejelentette, hogy Irán a baleset helyszínén kialakított egy különleges fogadópontot, hogy az iráni zarándokok segítségére legyen. „A szaúdi illetékesek ennek a balesetnek a felelősei, és azonnal határozott intézkedéseket kell hozniuk a krízis kezelése és a zarándokok maximális biztonságának szavatolása érdekében” – mondta az IRNA hivatalos iráni hírügynökségnek nyilatkozva.