Figyelemre méltó, hogy Orbán Viktor milyen korán felkészült a menekültáradatra. A júniusban országszerte kitett óriásplakátok a volt nagykövet szerint nem a bevándorlóknak, hanem a magyaroknak szóltak, és azokkal megvetették az alapjait annak, hogy a magyar embereket „beoltsák” a menekültekkel érzett szimpátia ellen – vélekedik Kounalakis.
A volt nagykövet a bécsi autópályán talált teherautóban meghalt 71 menekültet ábrázoló fényképekről 440 ezer magyar zsidó második világháborús náci haláltáborokba szállítása jutott eszébe.
Az amerikai lap a hétvégén egy másik cikkben azzal a múlt hét csütörtöki esettel is foglalkozott, amikor két nap után újra beengedték a menekülteket a Keleti pályaudvarra, ahol egy vonat várt rájuk. A lap szerint a szabadság ígéretével felcsaltak több száz, „fegyveres rendőrökkel” körülvett migránst a vonatra azzal a céllal, hogy egy fogadóközpontba szállítsák őket.
Európának szembe kell szállnia a „rettenetes Orbánnal” – írta hétfői vezércikkében a The Guardian. A baloldali brit napilap online változatán megjelent szerkesztőségi írás szerint „a kontinens többi részének szembe kell fordulnia ezzel a rothadt rezsimmel”.
A lap szerint fontos a különbségtétel a magyar kormány kegyetlensége és Magyarország egésze között. Azt is írták, hogy a miniszterelnök már egy ideje gondoskodik arról, hogy országának megítélése romoljon.
Megtapossa a demokratikus alapelveket, fenyegeti az igazságszolgáltatás függetlenségét, nekimegy a sajtónak, folyamatosan provokálja az EU-intézményeket. A többi uniós fővárosnak már határozottan el kellett volna ítélnie ezeket a manővereket, de csendben maradtak, mintha az, ami Magyarországon történik, nem sokat számítana a kontinens más részein. A lap szerint a Magyarországról hallható idegengyűlölő narratívával frontálisan kell szembefordulni, még mielőtt a sovinizmus Európában máshol is biztatást nyerne belőle.
A Financial Times című brit lap internetes kiadásában Simeon Gyankov egykori bolgár miniszterelnök-helyettes úgy vélekedett, hogy Orbán Viktor meglátta a gyengeséget a bevándorlási válságra adott európai válaszban, és azt saját hangjának a hallatására használja fel.