„Pontosan tudtuk minden pillanatban, hogyan és miképp küldjük az embereket” – mondta.
Arra az újságírói kérdésre, a hatóságok tudják-e annak a 30 ezer illegális bevándorlónak a nevét, aki az elmúlt napokban áthaladt Horvátországon, Milanovic azt válaszolta: azt nem lehet tudni. „Magyarország egy évig így engedte át a migránsokat, többségüket nem vette nyilvántartásba, hogy ne toloncolhassák vissza őket” – mondta.
Előző pénteken a horvát miniszterelnök elismerte, hogy a magyar határhoz irányítják a migránsokat:
– Nem fogjuk megakadályozni őket sem abban, hogy belépjenek Horvátországba, sem abban, hogy továbbmenjenek.
– Akkor Szlovénia felé irányítják őket annak ellenére, hogy ők nem fogadják be őket?
– Hallotta, hogy mit mondanak ők, hallotta, hogy mit mondunk mi. Szlovénia sem a végső cél a menekültek számára. Mindenki a szolidaritásról szónokol.
– Akkor Szlovénia felé irányítják őket?
– Azt hiszem, hogy Magyarország háromszor közelebb van.
Ugyanakkor Milanovic később beismerte, hogy semmilyen alku nem volt Horvátország és Magyarország között a bevándorlók határra szállításával kapcsolatban.
Utalt arra is, hogy Szerbia hónapok óta nem felügyeli határait, és Belgrád már egy nappal azután megpróbált tanácsokat osztogatni Zágrábnak, hogy múlt szerdán először jelentek meg nagy számban migránsok Horvátországban, „miközben (Szerbia) már egy éve nem működik államként”. „Van szívünk, de nem vagyunk hülyék” – szögezte le.
A horvát kormányfő azt is hangsúlyozta, hogy állandó kapcsolatban áll Angela Merkel német és Werner Faymann osztrák kancellárral, továbbá Miro Cerar szlovén miniszterelnökkel, és majdnem teljes az egyetértés közöttük.
A belső határellenőrzés nélküli schengeni övezettel kapcsolatban – amelynek a már EU-tag Horvátország még nem része – annyit mondott: óvatos, és elsősorban az ország érdekeit tartja szem előtt. „Ha ilyen Schengen, akkor nekünk nem kell, Görögország sem funkcionál” – tette hozzá.
A miniszterelnököt arról is kérdezték az RTL tévében, hogy miről beszélt telefonon Angela Merkel német kancellárral, és kért-e valamit Németország Horvátországtól. Milanovic erre azt válaszolta: „Kért, különben nem lenne Németország kancellárja, de én pedig Horvátország miniszterelnöke vagyok, és nemet mondtam.”
Rövid válaszaiban Zoran Milanovic több éles hangvételű, bíráló megjegyzést tett a menekültválság magyarországi kezelésére, illetve Orbán Viktor miniszterelnökre. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden visszautasította Milanovic szavait. A tárcának az MTI-hez eljuttatott közleményében a miniszter úgy fogalmazott, hogy Horvátország miniszterelnöke „csúnyán megbukott első igazi európai tesztjén, és ezt veretes hazugságaival sem tudja elfedni”.
Többnapos „szájhősködését” követően a horvát bevándorlóellátó rendszer – amelyről azt állította, hogy tökéletesen felkészült – 24 órán belül összeomlott – közölte. A külügyminiszter kijelentette: Magyarország kikéri magának, hogy Zoran Milanovic ezek után is folyamatosan Magyarország ellen intézzen „szánalmas, hazug dühkitöréseket”.
A migránsválságról szóló aktuális percről percre tudósításunkat itt olvashatja.