Németország újra bevezeti a határellenőrzést Ausztria felől

Nem bírnak a menekültáradattal, ideiglenesen felfüggesztik a schengeni megállapodást.

MTI
2015. 09. 13. 14:43
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Spiegel Online szellőztette meg kora délután az erről szóló információt, nem sokkal később pedig Thomas de Maiziere belügyminiszter bejelentette a határellenőrzés visszaállítását.

Az intézkedés „súlypontja” a német–osztrák határ, célja pedig a Németországba igyekvő emberek „áradatának korlátozása” és a beutazás rendezett keretek közé szorítása. Erre „biztonsági okokból is sürgősen szükség van” – mondta a német belügyminiszter, kiemelve, hogy a határellenőrzés ideiglenes visszaállítása mindenben megfelel a belső határellenőrzés nélküli schengeni övezetről szóló előírásoknak.

Thomas de Maiziere kijelentette, hogy Németország „egyáltalán nem illetékes” az EU-ba érkező, „menedéket kereső emberek legnagyobb részének” ügyében.

Hangsúlyozta, hogy a menekültügyet szabályozó dublini előírások továbbra is érvényesek, és ezeket minden tagországnak be kell tartania, a menedéket kereső embereknek meg tudomásul kell venniük, hogy nem választhatják ki, melyik uniós tagországban kérnek menedékjogot.

A menekültügyet uniós szinten szabályozó dublini előírások „változatlanul” érvényesek. „Felszólítom valamennyi tagállamot, hogy a jövőben ismét tartsák magukat ehhez” – mondta a német belügyminiszter. A dublini rendelet szabályai alapján „az illetékes tagországnak a menedékkérőt nemcsak regisztrálnia kell, hanem le kell folytatnia a menekültügyi eljárást” – tette hozzá.

Az intézkedés egyben „jelzés Európának”, üzenete az, hogy Németország „vállalja humanitárius felelősségét, de a menekültek nagy számával járó terheket szolidárisan meg kell osztani Európán belül” – jelentette ki a német belügyminiszter.

A menekültválság kezelésében döntő jelentőségű a segítség a válságövezetekben, hogy ne induljon el még több ember a menekülttáborokból, illetve Szíriából vagy Irakból. Ez is súlyponti elem lesz az uniós belügyminiszterek hétfői brüsszeli tanácskozásán. Ezenkívül „a lehető leggyorsabban meg kell valósítani a várakozási övezetek európai koncepcióját Görögországban, Olaszországban, adott esetben Magyarországon”, és ez is szerepel a napirenden a belügyminiszteri ülésen – ismertette Thomas de Maiziere.

Hozzátette: a határellenőrzés ideiglenes visszaállításáról egyetértésben döntöttek a koalíciós pártok – a CDU/CSU pártszövetség és a szociáldemokrata párt (SPD) – , és az intézkedéssel a tartományi belügyminiszterek is egyetértettek. Az intézkedésről tájékoztatták a parlamenti (Bundestag) ellenzéki pártokat, és konzultáltak Ausztriával.

Első ránézésre megfelel a schegeni kódexben lefektetett szabályoknak, hogy Németország ideiglenesen ismét bevezeti a határellenőrzést az osztrák határon – közölte vasárnap este az Európai Bizottság. A brüsszeli testület emlékeztet, hogy a schengeni szabályok értelmében a tagállamok közötti határellenőrzés ideiglenes visszaállítása rendkívüli lehetőség, amelynek alkalmazására az előírások válsághelyzet esetén adnak felhatalmazást. „Erőfeszítéseinknek arra kell összpontosulniuk, hogy elősegítsük, olyan gyorsan visszatérjünk a schengeni nyitott határok normális rendszeréhez, amilyen gyorsan megvalósítható” – hangsúlyozta közleményében a brüsszeli testület, mely szerint a németországi döntés is azt támasztja alá, hogy sürgősen el kell fogadni az Európai Bizottság javaslatait a menekültválság közös kezelésére.

 

Orbán Viktor miniszterelnök a Bild című német lapnak nyilatkozva üdvözölte a német kormány vasárnap este bejelentett döntését a határellenőrzés ideiglenes visszaállításáról. A miniszterelnök a Bild online kiadásában megjelent beszámoló szerint azt mondta: „nagy megértéssel viszonyulunk Németország döntése iránt, és kinyilvánítjuk szolidaritásunkat”. Hozzátette: „megértjük, hogy Németország és Európa (...) értékeinek védelmében szükség volt a döntésre. Természetesen készen állunk az együttműködésre minden formában”. A beszámoló szerint a miniszterelnök kifejezte meggyőződését, amely szerint a határellenőrzés ideiglenes visszaállítása Németországban „csak az első lépés”, hiszen „Görögországban is a lehető leggyorsabban meg kell védeni Európa határait”, valamennyi uniós tagország és intézmény összefogásával. Magyarország ezt már az uniós belügyminiszterek legutóbbi találkozóján világossá tette – áll a Bild beszámolójában.

A Bild című lap szerint 21 készenléti rendőrszázadot vezényelnek azonnali hatállyal Bajorországba. Feladatuk a határ biztosításának segítése.

Ugyancsak a Bild információi szerint a szövetségi rendőrség a határhoz közeli térségekben – azaz a határ mentén maximum 30 kilométeres szélességben – különleges „mobil, ellenőrző és megfigyelő egységek” közreműködésével folytatja majd az embercsempészek utáni kutatást. Ez a német–cseh, illetve a német–lengyel határrégiókra terjed ki, célja pedig az, hogy ily módon akadályozzák meg az osztrák–német határon bevezetett határellenőrzés megkerülését.

A schengeni megállapodás tartalmazza annak lehetőségét, hogy a közrend vagy a belbiztonság súlyos veszélyeztetése vagy fenyegetése esetén ideiglenesen ismét határellenőrzést vezessen be egy tagállam a belső határon. Az intézkedés 30 napra korlátozódhat vagy olyan hosszú időre, ameddig a fenyegetettség fennáll. Az Európai Bizottságot és a többi tagállamot előzetesen tájékoztatni kell.

Ausztria megerősíti a keleti és a déli határának ellenőrzését – közölte Reinhold Mitterlehner osztrák alkancellár a kormány vasárnap tartott rendkívüli válságülését követően az osztrák oe24 hírportál beszámolója szerint. Ugyanezt közölte Reinhold Mitterlehner osztrák alkancellár is.

Az osztrák kormány nem akar további ellenőrzést bevezetni az osztrák-magyar határon – mondta Werner Faymann kancellár a kormány vasárnap tartott válságülését követően. Eddig csupán szúrópróbaszerű ellenőrzések voltak a magyar határon, ezt az eljárást akarják folytatni. A kancellár szerint azonban azt nem lehet megjósolni, hogy a Németország által bejelentett határellenőrzés milyen hatással lesz az ausztriai helyzetre.

Közben az osztrák vasúttársaság (ÖBB) bejelentette, hogy vasárnap 17 órától Németország leállítja a vasúti közlekedést Ausztria felé. Az ÖBB szerint a Németország felé irányuló vasúti közlekedést ugyancsak leállítják.

Csehország megerősíti az osztrák-cseh határ ellenőrzését a menekültválság miatt – közölte a Milan Chovanec cseh belügyminiszter vasárnap. A miniszter szerint az Ausztriában tartózkodó migránsok Csehországon keresztül próbálhatnak továbbjutni Nyugat-Európába, mivel Németország átmeneti határellenőrzést vezet be. Chovanec megjegyezte, a cseh intézkedés is átmeneti. További lépéseket a menekülthelyzet fejleményeinek függvényében hoznak – mondta.

A németek lépése nem volt teljesen váratlan: naponta 12-15 ezer migráns lépte át a határukat Ausztria felől. A közlekedési miniszter, Alexander Dobrindt vasárnap úgy fogalmazott: Németország teherbírásának határához érkezett a menekültek befogadása terén. A politikus ezért többek között azt javasolta, hogy Németország hatékonyabban védje meg határait, „az Európai Unió teljes kudarca miatt ugyanis az unió külső határainak védelme nem működik.”

Dobrindt nyilatkozatával egy időben a német tartományi belügyminiszterek – pártállástól függetlenül – a Németországba érkezett menekültek elszállásolásának területén kialakult káoszra figyelmeztettek. A rajna-pfalzi belügyminiszter kijelentette, hogy a tartományok a menekültek elszállásolása terén teherbíró képességük határához érkeztek. „A menekültek beáramlásának sebességével egyedül már nem tudunk megbirkózni” – fogalmazott a szociáldemokrata politikus, utalva arra, hogy a szövetségi kormány részéről még több támogatásra lenne szükség.

Sigmar Gabriel német alkancellár, gazdasági miniszter a Der Tagesspiegel című berlini lapnak adott interjújában azt mondta, hogy Németország eléri teljesítőképessége határait a menekültek befogadása terén. „Ez igaz: a menekültválságban tanúsított európai tétlenség a teljesítőképessége határára taszítja Németországot” – mondta a CDU/CSU pártszövetséggel koalícióban kormányzó szociáldemokraták (SPD) elnöke.

Nem is annyira a menekültek száma, hanem az érkezésük sebessége jelenti a fő problémát a német hatóságoknak – hangsúlyozta Gabriel, aki szerint Németországnak és Európának 1,5 milliárd euró azonnali segélyt kellene elkülönítenie a jordániai és libanoni menekülttáboroknak. A tárcavezető emellett arra sürgette az Egyesült Államokat és a Perzsa-öböl menti államokat, hogy hasonló mértékben járuljanak hozzá a menekültek ellátásához.

A hatóságok attól is tartanak, hogy a migránsok között szélsőségesek szivároghatnak be Németországba. A német szövetségi bűnügyi hivatal olyan jelzések birtokában van, amelyek arra utalnak, hogy a menekültek között terrorista szervezetek harcosai is lehetnek – emlékeztetett a dpa hírügynökség, hozzátéve ugyanakkor, hogy erre vonatkozó konkrét bizonyítékokkal a hivatal nem rendelkezik.

A migránsáradattal foglalkozó percről percre tudósításunkat ide kattintva olvashatja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.