A cikk szerint Magyarország miniszterelnöke az elmúlt időszak menekültdrámájában az EU-vezetés ellenségképévé vált, ugyanakkor bűnbakként is szolgál Brüsszelben, amiért az unió migrációs politikája csődöt mondott. A kormányfőt a cikk szerint a hivatalos Európában azért nem kedvelik, mert a menekültválságban azt mondja, amit Brüsszelben senki nem akar hallani: Európának le kell zárnia határait; az arab világból érkező bevándorlóáradat katasztrófa; ilyen sok muzulmánra nincs szükség, a többségük gazdasági menekült; Németországnak nem kellene annyira nagyvonalúnak lennie. Egy nap sem telik el úgy, hogy ilyen – politikailag inkorrekt – hangok ne hangzanának el Budapestről, írta Weimer. Emlékeztetett: az osztrák televízióban Orbán Viktor félreérthetetlenül követelte, hogy Ausztria és Németország végre tartsa be az EU-s jogot, és világosan jelentse ki, hogy nem fogad be több menekültet, különben hamarosan sok millió ember özönlik Európába, és lerombolja az itteni kultúrát.
Az európai baloldal már jó ideje dühöng, és Orbánt szívtelen rasszistaként ábrázolja, de újabban már az EU politikai elitje is szokatlanul éles szavakkal támadja – írta Weimer. A cikk utalt Jean Asselborn luxemburgi külügyminiszternek a ZDF német televízióban elhangzott szavaira, amelyek szerint „szégyenkezni kell Orbán Viktor miatt”, illetve idézte azt a kijelentését is, hogy „ha Orbán keresztény, akkor Kim Ir Szen is az”.
Az N-TV írása alcímében megjegyezte, hogy az Orbán Viktort ostorozó kritika az önmagában való kételkedés jegyeit viseli magán. Ennyire becsmérlő támadásokra eddig csak az európai nacionalizmus legsötétebb napjaiban akadt példa. Az, hogy egy európai csúcsdiplomata egy EU-tagállam kormányfőjét erkölcsileg ennyire lehordja, éles fényt vet a feszült brüsszeli helyzetre – áll a kommentárban.
Brüsszel a magyar politika elleni támadásokkal arról is el akarja terelni a figyelmet, hogy az Európai Unió migrációs politikájában jelenleg „minden rosszul megy, ami egyáltalán rosszul mehet”. Nincs sem közös stratégia, sem közös kiállás, sem megvalósítható megoldási módok. Olaszországot, Spanyolországot és Görögországot a népvándorlási rohamban továbbra is magukra hagyják, Közép-Európa és Nagy-Britannia következetesen be akar zárkózni, Németország viszont pontosan ennek az ellenkezőjét, a nyitott kapuk politikáját folytatja – vélekedett Weimer. A valóság azonban a fennálló jogi helyzetet a dublini egyezségtől a schengeni szabályokig kifordítja a sarkaiból. Orbán Viktor brutálisan felfedi a fogyatékosságokat az EU kaotikus rendszerében, mégpedig úgy, hogy csak azért is ragaszkodik az egyezség betartásához, vagyis az európai joghoz – fogalmazott a cikk.