Az OSDH közlése szerint ezek a gépek „nemrég” érkeztek Szíriába, és szíriai pilóták vezették őket. A harci repülők az Aleppó tartomány keleti részén fekvő, a dzsihadisták által körbezárt, kormánykézen lévő légi támaszpont környékét támadták.
Egy név nélkül nyilatkozó szíriai katonai vezető kedden arról számolt be, hogy a kormányhadsereg legalább öt harci repülőgépet, valamint a célpontok azonosításában segítő felderítő gépeket kapott Oroszországtól.
Moszkva korábban közölte: sohasem rejtette véka alá azt, hogy haditechnikai eszközökkel támogatja a Bassár el-Aszad szíriai elnök kormányához hű fegyveres erőket, illetve a közel-keleti országban tartózkodó orosz katonák a fegyverek használatának elsajátításában segédkeznek, de nem vesznek részt harci cselekményekben. Amerikai tisztviselők szerint a szíriai kormányerőknek szállított haditechnikai eszközök között harci repülőgépek, helikopterek, tüzérségi lövegek vannak.
A Kreml a napokban azt nyilatkozta: nem zárja ki, hogy a szíriai elnök kérésére katonákat is küldjön a négy és fél éve polgárháború sújtotta országba. Moszkva, amely Damaszkusz szövetségese, a segítségnyújtást az Aszad-rezsimnek azzal magyarázta, hogy a kormányhadsereg a leghatékonyabb erő az ország egy jelentős részét uraló Iszlám Állam terrorszervezet ellen.
Az orosz védelmi miniszter eközben közölte, hogy szeptember végén és októberben haditengerészeti gyakorlatokat tartanak a Földközi-tenger keleti részén. A manőverekben egyebek közt egy irányított rakétákkal felszerelt cirkáló és egy romboló, illetve egy partra szállító hajó vesz részt. A védelmi minisztérium hangsúlyozta, hogy Oroszország az évnek ebben az időszakában mindig hadgyakorlatozik, a földközi-tengeri manővereket pedig már egy éve jóváhagyta az orosz kormány.
A közelmúltban számos nyugati lap arról cikkezett, hogy Moszkva erősíti katonai jelenlétét Szíriában. Friss műholdképek tanúsága szerint Oroszország vélhetően két újabb katonai bázist épít a közel-keleti országban – közölte kedden a The Wall Street Journal (WSJ) című amerikai napilap.
Szakértők szerint az orosz lépés a háború sújtotta közel-keleti országban több célt is szolgálhat. Amellett, hogy megerősíti Aszad kormányát és a hozzá hű fegyveres erőket, megalapozhat egy, a szíriai rezsimet és Iránt tömörítő új, az Iszlám Állam elleni koalíciót, illetve sokkal nagyobb befolyást biztosíthat Moszkvának Szíria jövőjének alakításában, miközben elvonja a figyelmet az ukrajnai konfliktusról.
A Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Hadtudományi és Honvédtisztképző Karának docense szerint Oroszország már most rendelkezik akkora erőkkel Szíriában, hogy egy támadás során súlyos vérveszteséget okozzon a magát Iszlám Államnak nevező terrorszervezetnek – írja az MTI.
Kaiser Ferenc hangsúlyozta, hogy az orosz katonai erősítés nem csupán korszerűbb haditechnikai eszközei vagy létszáma miatt fontos, hanem a katonák képzettsége és morálja miatt is. A Szíriába küldött különleges műveleti erők, tengerészgyalogosok, légi deszantosok ugyanis nemcsak Oroszországban, hanem világszinten is elitnek számítanak.