Az oroszok rakétacsapást mértek az Iszlám Államra a Kaszpi-tengerről

Négy hadihajóról 26 rakétát lőttek ki a szervezet szíriai állásaira.

GB
2015. 10. 07. 11:46
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sojgu szerint két nap leforgása alatt, intenzív felderítés eredményeképpen sok IÁ-létesítményt azonosítottak, köztük irányítóközpontokat, lőszerraktárakat, haditechnikai eszközöket és kiképzőtáborokat. A légierőn kívül bevetették ellenük a Kaszpi-tengeren állomásozó orosz flottát is. Négy rakétahordozóról huszonhat Kalibr típusú robotrepülőgépet lőttek ki tizenegy célpontra. Minden célpontot megsemmisítettek, polgári létesítményekben nem keletkeztek károk – az MTI tudósítása szerint.

A Rosszija 24 tévécsatorna által közvetített találkozón a védelmi miniszter azt hangoztatta, hogy a bevetés bebizonyította a robotrepülőgépek hatékonyságát, hiszen mintegy másfél ezer kilométeres távolságból voltak képesek nagy pontossággal célba találni.

Vlagyimir Putyin azt mondta a Sojguval folytatott megbeszélésen, hogy a minapi párizsi tárgyalásain Francois Hollande francia elnök azt javasolta, egyesítsék a Bassár el-Aszad szíriai elnökhöz hű hadsereg és a Szabad Szíriai Hadsereg (SZSZH) lázadószervezet erőfeszítéseit az IÁ elleni harchoz. Putyin úgy fogalmazott: Hollande érdekes gondolatot vetett fel, miszerint „lehetne, legalábbis meg lehetne próbálni” egyesíteni erőfeszítéseiket, de Oroszország egyelőre azt sem tudja, hogy hol tevékenykedik SZSZH, és ki vezeti.

Moszkva kész felvenni a kapcsolatot az SZSZH-val

Oroszország kész felvenni a kapcsolatot a szíriai mérsékelt ellenzék fő erejének számító SZSZH-val az IÁ elleni küzdelem összehangolása és a polgárháború politikai rendezése érdekében – közölte szerdán az orosz külügyminisztérium. A Vlagyimir Putyin elnök által kifejtett álláspontnak megfelelően Oroszország kész hozzájárulni a szíriai hadsereg és az SZSZH erőfeszítéseinek egyesítéséhez az IÁ és más terrorcsoportok elleni harcban, ide értve az egyeztetést az orosz légierő műveleteiről – olvasható a tárca közleményében. Szergej Lavrov orosz külügyminiszter korábban „fantom képződménynek” nevezte a Bassár el-Aszad szíriai elnök ellen harcoló Szíriai Szabad Hadsereg nevű fegyveres csoportot, és arra kérte az Egyesült Államokat, hogy tisztázza, miféle szervezet ez, és hol tevékenykedik. A nyugati hírforrásokban mérsékeltnek beállított, a nyugati államok által is támogatott ellenzéki erőként ismert SZSZH olyan ernyőszervezet, amely több felkelőcsoport törékeny szövetségéből áll, de központi irányítással nem rendelkezik.

„Ha abból indulnánk ki, hogy az SZSZH a fegyveres szárnya az ellenzék úgynevezett egészséges részének, és sikerülne egyesíteni az erőfeszítéseket a közös ellenség, az IÁ és az An-Nuszra Front, illetve a hozzájuk hasonló terrorszervezetek elleni harchoz, akkor megteremtődnének a szíriai politikai rendezés jó előfeltételei” – fejtette ki Vlagyimir Putyin.

Az orosz elnök megismételte Moszkvának azt a javaslatát, hogy amennyiben a partnerországok azt állítják, jobban ismerik a szíriai helyzetet, mert már több mint egy éve folytatják szíriai hadműveleteiket – igaz jogellenesen –, akkor továbbítsák Oroszországnak a célpontokról rendelkezésükre álló információikat, és az orosz hadsereg megsemmisíti őket.

A francia elnök az Európai Parlament előtt beszélve szerdán közvetve ellentmondott Putyinnak. „Nem lesz lehetséges egyesíteni az ellenzéket – a mérsékelt, demokratikus ellenzékről beszélek – a szíriai nép hóhérjával” – mondta Bassár el-Aszadra utalva.

Szergej Sojgu ismét arról beszélt, hogy Oroszország egyeztetni fogja szíriai műveleteit Törökországgal és az Egyesült Államokkal, mert – mint mondta – segítségük nélkül nem lehet legyőzni az IÁ-t. „Egymás támogatása nélkül aligha oldjuk meg ezt a problémát” – idézte a Rosszija 24 a védelmi minisztert.

Sojgu szerint tárcája felvette a kapcsolatot a török védelmi minisztériummal a határ menti incidensek, légtérsértések elkerülése végett, közvetlen vonal létesült a török hadsereg központi parancsnoksága és az orosz védelmi központ között. Felvették továbbá a kapcsolatot az amerikaiakkal is, „elkezdték megvitatni” a térség biztonságát és a két fél együttműködését szolgáló kérdéseket. Szergej Sojgu azt hangoztatta, hogy kedden minisztériuma illetékesei találkoztak mindkét ország katonai attaséival, információkat kértek az IÁ szíriai állásairól, és a nap folyamán várják rá a választ.

A kezdeményezéssel Anatolij Antonov védelmi miniszterhelyettes állt a sajtó elé kedden, miután találkozót tartott több ország – köztük az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Németország, valamint a NATO – katonai attaséival. Az orosz védelmi miniszter szerint a légi hadjárat megkezdése óta az orosz hadsereg az IÁ 112 létesítményére mért csapást, és a támadások intenzitása fokozódik.

Az oroszok minden bizonnyal egyeztettek Irakkal és Iránnal a légicsapás előtt, ugyanis e két ország légterén is keresztülhaladtak a rakéták.

A BBC azt írja, a rakétatámadással egyidejűleg orosz légi támogatással a szíriai kormányerők szárazföldi offenzívát indítottak az IÁ ellen Hama és Idlíb tartományban. Az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (OSDH) szerint a szárazföldi műveletnek a Damaszkuszt Aleppóval összekötő autóút biztosítása is célja. Az AP amerikai hírügynökség megjegyezte, hogy az IÁ fegyvereseinek nincsenek állásai a szóban forgó területeken.

A 3M-54 típusú robotrakétát szárazföldi célpontok, tengeralattjárók és hajók ellen fejlesztették ki. Különböző típusaitól függően tömege 1300-2300 kilogramm, hossza mintegy 6 méter. NATO-változata az SS-N-27A típusú rakéta. Hadihajókról és tengeralattjárókról indítják el. A hangsebességnél is gyorsabban halad, amikor célpontja közelébe ér. Oroszország mellett többek között Algéria, India, Malajzia, Észak-Korea és Kína is rendelkezik ilyen robotrepülővel.

Orosz harci gépek lerombolták az amerikaiak által kiképzett egyik szíriai lázadó csoport legnagyobb fegyverraktárát – közölte szerdán a csoport parancsnoka.

Hasszán Hadzs Ali, a Liva Szukor al-Dzsabal nevű ellenzéki csoport vezetője egy héten belül már másodszor számolt be arról, hogy orosz légi csapások célpontjává váltak. Október elsején állítólag mintegy húsz rakétát lőttek ki szervezetének katonai kiképzőtáborára Idlíb tartományban.

Hadzs Ali szerint a Liva Szukor al-Dzsabal azért került az oroszok célkeresztjébe, mert ez a szervezet az egyik legerősebb szárnya a Bassár el-Aszad elnök rendszere ellen harcoló Szíriai Szabad Hadseregnek.

A távirati iroda tájékoztatása szerint a bagdadi parlament védelmi és biztonsági bizottságának elnöke elmondta, Irak hamarosan felkérheti Oroszországot, hogy mérjen légicsapásokat területén az Iszlám Államra, és vállaljon nagyobb szerepet a terrorszervezet elleni harcban, mint az Egyesült Államok. „Lehet, hogy hamarosan, már a következő napokban vagy hetekben rákényszerülünk orosz légitámadásokat kérni. Ez attól függ, hogy mennyire sikeres az orosz légierő Szíriában” – jegyezte meg Hakím az-Zamili a Reuters brit hírügynökségnek.

Oroszország egyre nagyobb mértékben erősíti szíriai katonai jelenlétét, hadihajókat, nagy hatósugarú rakétákat, valamint korszerű harckocsik által támogatott szárazföldi zászlóaljat küldött az országba – mondta szerdán Brüsszelben az Egyesült Államok NATO-nagykövete. Douglas Lute a szövetség védelmi miniszteri találkozójának előestéjén beszélt erről. Hangsúlyozta: Moszkva döbbenetesen nagy katonai erőket összpontosított az elmúlt hetekben Szíriában a Tartúsz kikötővárosban lévő haditengerészeti és a Latakiában lévő szárazföldi katonai támaszpontján.

„Jelentős és egyre növekvő az orosz hadihajók jelenléte a Földközi-tenger keleti részén, több mint tíz hadihajó van ott, s ez a szokásosnál jóval nagyobb mennyiség”

– mondta a nagykövet. Hozzátette: Moszkva az utóbbi hetekben zászlóaljnyi szárazföldi erőt is Szíriába vezényelt tüzérséggel, nagy hatósugarú rakétákkal, légvédelmi felszerelésekkel együtt. A Reuters hírügynökség ezzel kapcsolatban emlékeztetett arra, hogy egy zászlóalj jellemzően mintegy ezer emberből áll.

Az orosz légierő szeptember 30-a óta hajt végre légicsapásokat az Iszlám Állam állásai ellen Szíriában. A hadműveletben több mint ötven harci repülőgép és helikopter vesz részt. A védelmi minisztérium illetékesei hangsúlyozzák, hogy az orosz harci gépek kizárólag az iszlamisták állásait támadják, „és egyetlen légicsapást sem terveztek, és nem is mértek olyan polgári infrastruktúra ellen, ahol békés lakosok tartózkodhatnak”. Moszkva azt is hangsúlyozza, hogy az orosz fegyveres erők Bassár el-Aszad szíriai elnök kérésére tevékenykednek Szíriában – emlékeztetett a TASZSZ orosz állami hírügynökség.

Az AFP francia hírügynökség viszont azt emelte ki, hogy Oroszország, amely Damaszkusz régi szövetségese, az Iszlám Állam, valamint más iszlamista lázadók és a mérsékelt szíriai fegyveres ellenzék állásai elleni légicsapásokkal a damaszkuszi rezsimet segíti.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.