Frontex: Sosem látott tömeg érkezett

Az év eleje óta már 630 ezren érkeztek illegálisan Európába; Németországban menekültszálláshely lángolt.

MTI
2015. 10. 05. 3:28
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Mintegy 630 ezer illegális határátlépést jegyeztünk fel idén szeptember végéig. Ez példátlan migrációs válság Európában a második világháború vége óta” – mondta a francia Ebra médiacsoportnál vasárnap megjelent interjújában Fabrice Leggeri, az ügynökség vezetője.

Legkevesebb kilencvenöt menekült holttestét vetették partra a hullámok az utóbbi öt nap során Líbiában – közölte a Líbiai Vörös Félhold szóvivője vasárnap.

Mohamed am-Miszrati arról számolt be, hogy nyolcvanöt holttestet Tripoli, tízet pedig Szabrata város közelében találtak meg. Tájékoztatása szerint a halottak túlnyomó többsége más afrikai országokból érkezett. Az illetékes hozzátette, tovább folytatják a holttestek utáni keresést.

„Ha minden ország a maga módján, a szomszédjaival való egyeztetés nélkül kezeli ezt a válságot, a migránsok folyama az egyik országból a másikba fog ömleni, mindenki kárára” – jelentette ki. „A tagországoknak meg kell érteniük, ahelyett, hogy rendőrök ezreit sorakoztatják fel a határaikon, hasznosabb lenne az Európai Unió külső határaira küldeni őket” – mondta.

Leggeri szerint az unió igazi határa Lampedusa és Leszbosz szigeténél, illetve Melilla marokkói spanyol enklávénál húzódik.

Leggeri úgy véli, hogy bár haladást jelent, hogy megduplázták, kétszázra növelték az ügynökség munkatársainak a létszámát, de „ha lenne egy-kétezer európai határőr a helyszínen a görög hatóságok kisegítésére, az látványos hatással járna”.

Recep Tayyip Erdogan török elnök szerint hazája leckét adott emberiességből Európának és a világnak azzal, hogy 2 millió menekültet befogadott Szíriából és Irakból. A franciaországi Strasbourgban a török diaszpóra alatt által szervezett terrorizmus ellenes rendezvényen Erdogan azzal vádolta az európai országokat, hogy a Földközi-tenger mélyére lökik a menekülteket.

A mintegy 12 ezer ember török zászlókat lengetve rocksztárként fogadta Erdogant, aki bírálta „azokat, akik fegyverekkel és bombákkal fenyegetik hazánkat”, és akik Törökországot „a terrorizmus sötét alagútjába” akarják taszítani. A „milliók együttes hangja a terrorizmus ellen” elnevezésű nagygyűlésre Franciaországon kívül Németországból, Svájcból és Belgiumból is hívtak törököket a szervezők.

Yasin Sayin, az Európai Török Demokraták Uniója nevű szervezet elzászi diákszervezetének szóvivője szerint a rendezvény „nem politikai nagygyűlés” volt. A rendezvénnyel párhuzamosan ugyanakkor Strasbourg belvárosában mintegy 1500-an vonultak fel és jelezték, hogy Erdogan „nem szívesen látott vendég Strasbourgban, az emberi jogok fővárosában”.

„A török elnöknek a pártok felett kellene állni, de ő itt egy választási nagygyűlést tart” – mondta Erdal Kilickaya, az ellentüntetést szervező egyesület elnöke. A megmozduláshoz számos baloldali kötődésű civil szervezet is csatlakozott. Törökországban november 1-én tartanak előre hozott parlamenti választásokat.

A német pénzügyminiszter szerint korlátozni kell az Európába jövő emberek számát, akik rekordszámban özönlenek be a háború és a szegénység elől a Közel-Keletről, Afrikából és máshonnan. Európának fel kell készülnie az emberek fogadására, „de nem tehetünk olyat, ami lehetetlen” – mondta Wolfgang Schäuble vasárnap a ZDF német adónak.

Nem érdemes mérgelődni a menekültválság miatt és megpróbálni elhajolni a feladat elől, hanem dolgozni kell – mondta Angela Merkel német kancellár egy vasárnapi interjúban; korábban már közös határvédelmet sürgetett. Ugyanakkor az egyik legtekintélyesebb német politikai tanácsadó szerint a német kancellár súlyos veszélybe került az európai menekültválságban követett politikája miatt, de egyelőre nincs senki, aki leválthatná.

Németországban több menekültszálláson tűz ütött ki a hétvégén, és ismét tüntettek a menedékkérők befogadása ellen. Vasárnap a Türingia tartománybeli Friemar nevű községben egy sportcsarnokban ütött ki tűz, amelyben tizenegy menedékkérőt szállásoltak el, köztük gyerekeket. Hasonló incidensek voltak egy másik türingiai kistelepülésen, Bischhagenben, az Észak-Rajna-Vesztfália tartományi Xantenben is.

Türingia több településén felvonulásokkal tüntettek a menedékkérők befogadása ellen a helyi, országos összevetésben jelentősnek tartott szélsőjobboldali szubkultúra csoportosulásai. A legnagyobb megmozdulás Jénában volt, ahol a mintegy 150 fős szélsőjobboldali felvonulás ellen nagyjából 2500-an tüntettek. A két csoportot sikerült távol tartani egymástól, de a hangulat feszült volt. Néhányan kövekkel, üvegpalackokkal dobálták meg a rendőröket és betörték egy rohamkocsi szélvédőjét. Öt rendőr könnyebben megsérült. Emellett több menekültellenes demonstrációt tartottak a Türingiával szomszédos Szászországban is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.