Egy ingyenes jógaórát tiltottak be az Ottawai Egyetemen, miután úgy vélték, hogy csupán egy nem nyugati gyakorlat elfogadhatatlan kisajátítását jelentik a leckék – számolt be róla az Independent. Jennifer Scharf 2008 óta tartott ingyenes heti tanfolyamot a kanadai egyetemen, és állítása szerint sokkolta a váratlan üzenet óráinak letiltásáról.
A jóga tiltásáról az ottawai diákszövetség döntött, ami az egyetem egy független diákszervezete. Az Ottawa Sun szerint mindezt azzal magyarázták, hogy a jóga több vitát is kiváltott az utóbbi időkben annak kapcsán, ahogy azt gyakorolják és amilyen kultúrából az származik. „Ezek közül több kultúra is megélte az elnyomást, kulturális genocídiumot és a diaszpóralétet, erre pedig figyelemre kell lennünk, ahogy arra is, miként nyilvánulunk meg a jóga gyakorlása közben.”
Scharf ezek után javasolta, hogy a tanfolyamot kereszteljék át „tudatos nyújtás”-ra („mindful stretching”), de visszautasították. „Védve egy ember érzéseit, tönkretettük az élményt sokak, mások számára” – vélte. Elmondása szerint az egyetemtől magától még nem kapott választ, de bízik a támogatásában. „Őrület, hogy valakik a jógának az ezen a módon történő oktatását is offenzívnak találják. Ha megnézed, hogy történelmileg a jóga mennyire nem számított vitatottnak, inkább azon kellene csodálkozni, hogy nem például a kick-boxot találták offenzívnak.” Idén egyébként orosz hatóságok is betiltották a jógát, mondván, túl közeli kapcsolatban van bizonyos vallásos kultusszal.
Az Independent felidézte, hogy az előző hónapban Erika Christakist és férjét szólították fel lemondásra a Yale Silliman College-éből, ahol éltek és laktak, miután a nő egy e-mailben azt javasolta, hogy diákjai próbálják ne megtámadva érezni magukat a kulturálisan kevésbé érzékeny Halloween-jelmezek miatt.
Nemrég írtunk mi is az amerikai egyetemen dívó politikailag korrektségről, melynek keretében terjedtek el a trigger warningok és a mikroagressziótól való félelem is. (Előbbi jegyében egy kellemetlen emlék miatt nem kerülnének kapcsolatba a diákok bizonyos művekkel vagy nézetekkel, utóbbi bizonyos, támadó jellegűnek vélt megnyilvánulásokra vonatkozik.) Többek közt Mark Twain műveivel sem kívánnak így megismerkedni egyes diákok, illetve olyan szavakat is mellőznének, mint a „violate” („megsért”). Biztonságos tereket („safe space”) is kívánnak kialakíttatni azért, hogy ott ne kelljen senkinek számára kellemetlen véleményekkel, megnyilvánulásokkal szembesülnie.