Több vallásos pedagógus, hittantanár is a román Colectiv klubban történt tűzvész áldozatainak felelősségét firtatta az utóbbi napokban – számolt be róla a Nol az Adevarul cikkére hivatkozva.
A lap szerint az AD Xenopol gimnázium hittantanára, Ioan Iscu például olyan szórólapot terjesztett, mely szerint a rock a Sátán zenéje, célja pedig a keresztények eltántorítása a vallástól. A rockzene a fiatalok életében című nyomtatványon az szerepel, hogy a rockzene által történő propaganda egy átfogóbb terv része, melynek célja, hogy a monoteista vallások helyét átvegye a New Age. Ha rockzenét hallgat az ember, tisztátalan lelkek hatása alá kerül, káosz és öngyilkosságra való hajlam vesz rajta erőt – olvasható a nyomtatványon. A papíron emellett Paul McCartney, Mick Jagger és John Lennon nevét említik meg.
Az iskolát vezető Mihaela Iacoban elmondta, egy kilencedikes diák édesanyjától szerzett tudomást a szórólapról, amit maga is elfogadhatatlannak tart. Mint mondta, értesítette a tanfelügyelőt is a történtekről. Iscu a cikk szerint azt válaszolta a megkeresésére, hogy a nyomtatvány az ortodox pátriárka álláspontját tükrözi. Iacoban kijelentette: azért is felháborító az eset, mert az intézmény két tanulója is megsérült a Goodbye to Gravity koncertje alatt, egyiküket pedig Nagy-Britanniában kezelik.
A cikk szerint hasonló módon jártak el a bukaresti Tudor Vianu középiskolában, ahol Leonard Ioan Prunoiu vallástanár a kormányellenes tüntetők és a koncertre látogatók ellen is felszólalt. Az iskola diákjai egyébként fórumokon azt is írták, hogy a tanár a homoszexualitásról és prostituáltakról alkotott véleményét is terjeszteni az órákon. Az iskolaigazgató, Corina Vint nem kommentálta a dolgokat, mint mondta, nem tudja, mi hangzik el az órákon.
A kormánybuktató tüntetéseket kiváltó klubtragédia a Főtér hétfő esti cikke szerint eddig 47 ember, köztük a Goodbye to Gravity több tagjának halálát követelte, de az áldozatok száma még emelkedhet. Hétfő este 71 személyt kezeltek kórházakban, 14-nek volt válságos az állapota.
A november 7-ei Magyar Nemzet Magazinban írtuk: butaság a feltételezés, hogy a Sátán zenekaráról lenne szó, egy nem is túl extrém metalcore csapat játszott ugyanis. Míg black metal zenekaroknál gyakoribbak a sátánista külsőségek (nyilván ez sem jelenti, hogy a zenekar vagy rajongója valóban sátánista lenne), erre a műfajra még csak ez sem jellemző, ahogy a hasonló csapatok rajongóira sem. Ennek ellenére sokan a banda szövegei vagy épp dalcímei (a legújabb albumon szerepel a The Day We Die) alapján próbáltak efféle következtetéseket levonni.
Korábban a Magyar Kurír számolt be róla a Catholica.ro nyomán: a kisebbségben lévő Román Katolikus Egyházt vezető Ioan Robu bukaresti érsek a Colectiv klubnál imádkozott az áldozatokért és önvizsgálatra szólította fel a társadalmat. Mint mondta: „Azt hiszem, mi, az egyházak, nem tettünk eleget az elmúlt huszonöt évben annak érdekében, hogy változtassunk gondolkodás- és cselekvésmódunkon. Nagyon könnyen napirendre térünk a mulasztások, a korrupció felett, nem vesszük ezeket figyelembe, pedig lám, tragédiához vezethetnek. Nem emeltük fel szavunkat a hazugsággal, a korrupcióval, a közömbösséggel, a hanyagsággal szemben, holott ezek végzetesek lehetnek.”
A Magyar Kurír beszámolt róla, hogy felháborodást keltett: a román ortodox egyházat vezető Dániel pátriárka nem nyilvánult meg az eset kapcsán, több ortodox pap pedig úgy vélekedett, a tűzvész Isten büntetése. A The Romania Journal szerint a pátriárka úgy nyilatkozott: imádkozni kell az áldozatokért, de ezt békében kell tenni, nem háborogva vagy agitálva.
A Kurír cikke szerint a rockzenét hibáztató „megnyilvánulások nem szolgálják a tragédia mögött húzódó súlyos társadalmi kérdésekkel, mint a korrupcióval, az egészségügy kritikus helyzetével való szembenézést.”