A belga média késő este azt jelentette, hogy rendőrségi művelet kezdődött Brüsszel központjában, nem messze a város főterétől. A La Libre Belgique című napilap internetes kiadása arról számolt be, hogy az akció nem sokkal este hét óra után indult az óvárosi Grand Place (Brüsszel főtere) körzetében és a Rue du Midin, és a szombat óta érvényben lévő terrorellenes készültség keretében zajlik. Részletek nem ismeretesek.
A ciprusi rendőrség kihallgatott vasárnap hat, franciául beszélő férfit, „iszlamista kapcsolatok\" gyanújával. A 25 és 32 év közötti hat fiatalember szombaton érkezett a ciprusi Larnacába a svájci Baselből egy fapados légitársaság járatával. A repülőtéren rögtön őrizetbe vették őket, mert a Interpol azt jelezte, hogy közülük hárman – két török és egy algériai származású – „közel állhat iszlám mozgalmakhoz\". A hat fiatalember azt állítja, hogy üdülni érkeztek Ciprusra. A CNA ciprusi hírügynökség azt valószínűsítette, hogy hétfőn mind a hat személyt visszaküldik Svájcba.
Névtelen bombafenyegetés miatt kiürítették és lezárták vasárnap este a prágai főpályaudvart.
A rendőrség átvizsgálta az egész épületet és a vágányokon leállított vonatokat. Az oda tartó szerelvényeket más pályaudvarokra irányították át.
A CTK cseh hírügynökség rendőrségi forrásból úgy értesült, hogy egy személyt őrizetbe vettek. Egyelőre nem ismeretes, hogy valós volt-e a fenyegetés, vagy csak rossz tréfát űzött valaki a hatóságokkal. (MTI)
A közösségi médiában közzétett fotók és bejegyzések szerint a lakosságot arra szólították fel, hogy ne menjenek az ablakok közelébe, miközben lezárták a környező utcákat. Egy, a Twitteren közzétett fotón egy szálloda halljában álló fegyveres katonát lehetett látni. A brüsszeli rendőrség később az AFP francia hírügynökségnek megerősítette, hogy „Belgium több pontján” rendőrségi művelet indult, azonban arra kérte a sajtót, hogy ne közöljön helyszíneket a folyamatban lévő akciókkal kapcsolatban.
Több helyi hírportál és televízió beszámolója szerint egy katonai helikopter is megjelent Brüsszel felett, és több kerületből érkezett jelentés rendőri és katonai akciókról. Több belvárosi étterem vendégeit arra szólították fel, hogy hagyják el a környéket. A hírműsorok rendszeresen ismétlik Belgium első számú körözött személye, a hét helyszínen elkövetett párizsi támadások egyik feltételezett elkövetője, Salah Abdeslam fényképét és a rendőrség elfogatóparancsát.
A francia nyelvű belga közszolgálati televízió és rádió, az RTBF vendége volt vasárnap Mohamed Abdeslam, a keresett terrorista testvére, aki elmondta, hogy családja az utóbbi időben sem vett észre rendkívülit Salah viselkedésében. Mohamed szerint testvére nagyon erős külső befolyás hatására cselekedhetett, és arra kérte, hogy adja fel magát.
Az ügyészség nem sokkal éjfél után ismertette a rendőrségi akciók eredményét. Közlésük szerint 16 embert vettek őrizetbe, Salah Abdeslam azonban nincs közöttük. A razziák során 19 házat vizsgáltak át Brüsszelben, ám sem fegyvereket, sem robbanószerkezeteket nem találtak. Egy ember megsérült.
Az ügyész hozzátette, hogy Molenbeekben két lövés dördült. Három épületet Charleroi-ban is átvizsgáltak.
Meghosszabbították a legmagasabb szintű, négyes fokozatú terrorfenyegetettségi készültséget Brüsszelben – jelentette be Charles Michel belga miniszterelnök vasárnap délután a nemzetbiztonsági tanács ülését követően.
Az iskolák zárva maradnak, a metró nem közlekedik hétfőn. A nagyszámú látogatót vonzó rendezvényeket korlátozzák. A miniszterelnök bejelentése szerint a nemzetbiztonsági tanács úgy ítélte meg, hogy továbbra is „súlyos és azonnali” terrorfenyegetettség áll fenn. Belgium többi részében – szintén az eddigi intézkedésnek megfelelően – a második legmagasabb, hármas fokozatú készültségi szint marad érvényben.
Szombaton a főváros térségében a legmagasabb szintre emelték a terrorellenes készültség szintjét, miután az egy héttel ezelőtt Párizsban végrehajtott terrortámadáshoz hasonló terrorakció előkészületéről szereztek értesülést. A belga fővárosban az üzletek és a bevásárlóközpontok zárva maradtak, ahogy a mozik és a múzeumok sem fogadtak látogatókat. A híradások szerint a legmagasabb riadókészültség vasárnapi fenntartásának legfőbb oka az volt, hogy a feltételezett merénylők nagy mennyiségű robbanóanyaggal és fegyverekkel rendelkeznek.
A kormányfő szerint hétfőn délután újra értékelik a helyzetet. A cél az, hogy az élet a lehető leggyorsabban visszatérjen a normális mederbe – tette hozzá Charles Michel.
Szombaton több sajtóorgánum is beszámolt arról, hogy a főváros Molenbeek-Saint-Jean nevű kerületében vegyszereket és robbanóanyagot is találhattak egy házkutatásnál, de ezt az értesülést Michel a nyomozás érdekeire való tekintettel nem kommentálta.
A La Libre Belgique című napilap – a France Info francia hírcsatornára hivatkozva – internetes kiadásában vasárnap azt írta, hogy a belga rendőrség már tíz gyanúsítottat keres, akik az egész országban, valamint a főváros különböző helyein hasonló méretű robbantásos merényletekre készülnek, mint a múlt pénteki párizsi akciók voltak.
Vasárnapi brit sajtóértesülések szerint Nagy-Britannia még karácsony előtt be akar kapcsolódni az Iszlám Állam nevű dzsihadista terrorszervezet szíriai állásai elleni légi hadműveletekbe. A The Sunday Times című tekintélyes konzervatív brit lap kormányzati forrásai szerint David Cameron miniszterelnök a jövő héten pontokba szedett javaslatcsomagot terjeszt a parlament elé, stratégiai és jogi érveket felsorakoztatva igyekszik eloszlatni a szíriai brit katonai beavatkozással kapcsolatban megfogalmazott aggályokat. Az alsóház külügyi bizottsága korábban úgy foglalt állást, hogy Nagy-Britanniának nem szabad úgy katonai akcióba kezdenie Szíriában, hogy nincs koherens nemzetközi stratégia az Iszlám Állam legyőzésére és a szíriai háború lezárására.
Joachim Gauck német államfő vasárnap egy freiburgi rendezvényen elhangzott beszédében arra szólított fel, hogy a nemzetközi terrorizmus jelentette fenyegetettség ellenére védelmezni kell a szabadságon alapuló rendet.
„Negyedszázaddal ezelőtt még azt reméltük, hogy a nyitott társadalmak világméretű diadalmenete feltartóztathatatlan lesz, mára azonban a szabadság lábbal tiprásának és az elnyomásnak a tűzfészkei alakultak ki”
– jelentette ki az államfő, aki szerint éppen ezekben az időkben még inkább szükség van a szabadság alapelveinek védelmezőire és támogatóira.
A Bild am Sonntag című vasárnapi lapban megjelent felmérés szerint a németek 89 százaléka a terrorcselekmények, illetve terrorfenyegetettség ellenére sem kíván változtatni eddigi magatartásán, legyen szó akár az olyan rendezvények rendszeres látogatásáról is, mint a karácsonyi piacok, a futballmérkőzések vagy koncertek. A megkérdezettek mindössze 11 százaléka válaszolta azt, hogy eddigi szokásain változtatni akar.
A felmérés szerint a németek 77 százaléka azt szeretné, hogy a rendőrök legyenek 24 órás készültségben a terrortámadások megakadályozása érdekében. Ennek kapcsán ugyanakkor Thomas de Maiziere belügyminiszter a lapnak úgy nyilatkozott, hogy a teljes körű megfigyelés jogi szempontból is több kérdést vet fel, továbbá nincs meg az ehhez szükséges valamennyi eszköz.
Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár vasárnap a Délkelet-ázsiai Országok Szövetségének (ASEAN) Kuala Lumpur-i csúcstalálkozóján bejelentette, hogy a világszervezet a jövő év elején bemutatja a terrorizmus és a szélsőségesség elleni harc jegyében készülő átfogó cselekvési tervét. A főtitkár együttműködésre szólította fel Oroszországot és az Egyesült Államokat a terrorizmus elleni harcban.