Csak egy fizikai becsapódás miatt eshetett szét a levegőben a gép – jelentette ki egy sajtótájékoztatón Alekszandr Szmirnov, a Kogalimavia (nemzetközi nevén Metrojet) légitársaság képviselője. Nincsen a rendszerek meghibásodásának olyan kombinációja, mely a repülő levegőbeni megsemmisüléséhez vezethetett – tette hozzá. Szmirnov arra is felhívta a figyelmet, hogy a legénység meg sem próbálta jelezni a helyzetet, miközben a gép sebességet vesztett, majd gyorsan magasságot. Ezt erősítette meg később egy egyiptomi pilóta is, aki az MTI-nek nyilatkozott.
A BBC beszámolója felhívja rá a figyelmet, a társaság egy másik szakembere korábban elismerte, hogy 2001-ben megsérült a gép farka egy felszállás során, de ez nem játszhatott közre a mostani tragédiában. A Kogalimaviát tulajdonló holdingtársaság egyik képviselője azt mondta, hogy a cégnek nem voltak pénzügyi problémái, amelyek befolyásolhatták volna a repülésbiztonságot – írta az MTI.
Nem érte külső behatás a két nappal ezelőtt Egyiptomban lezuhant orosz utasszállítót, a pilóta nem adott le vészjelzést, mielőtt a repülőgép eltűnt a radarról – jelentette ki hétfőn Kairóban a gép fekete dobozainak előzetes vizsgálatát végző bizottság egyik tagja Smirnov sajtótájékoztatója után. A neve elhallgatását kérve nyilatkozó illetékes nem közölt további részleteket – számolt be az MTI.
Vlagyimir Putyin orosz elnök hétfőn „hatalmas tragédiának” nevezte az egyiptomi légi katasztrófát. „Szeretném még egyszer kifejezni részvétemet az áldozatok családjának és rokonainak” – mondta az államfő az Interfax orosz hírügynökség tájékoztatása szerint. Moszkva eközben bejelentette, hogy Egyiptomban befejezték a holttestek utáni kutatást a tragédia 20 négyzetkilométeres körzetében, és most tovább bővítik 30 négyzetkilométeresre az átvizsgálandó területet. A kutatás során pilóta nélküli repülőgépeket is bevetnek.
Még hétfő este befejeződnek a vizsgálatok a Sínai-félszigeten történt repülőgép-szerencsétlenség helyszínén – közölte az egyiptomi miniszterelnöki hivatal. Az orosz rendkívüli helyzetek minisztériumának tájékoztatása szerint moszkvai idő szerint este tíz – magyar idő szerint nyolc – órakor érnek véget a munkálatok. A tárca azt is jelentette, hogy eddig a repülőgép roncsának tizenkét nagyobb darabját találták meg.
Vasárnap egyébként a légi katasztrófák kivizsgálását végző, moszkvai székhelyű államközi légügyi bizottság (MAK) vezetője arról beszélt, hogy már földet érés előtt darabjaira hullott az Egyiptomban lezuhant orosz utasszállító repülőgép.
A Metrojet Sarm es-Sejk üdülőhelyről Szentpétervárra tartó repülőgépe a felszállás után 23 perccel zuhant le a Sínai-félszigeten szombat reggel. A több mint 18 éves Airbus A321-es típusú gépen 217 utas – köztük 17 gyermek – és hétfőnyi személyzet tartózkodott, a katasztrófát senki nem élte túl.
Az Iszlám Állam egyiptomi szárnya szombaton Twitter-üzenetben közölte, hogy fegyveresei lőtték le az utasszállítót. Katonai szakértők szerint viszont nem hiteles ez a bejelentés.
Az Egyesült Államok felajánlotta szakértői segítségét Oroszországnak és Egyiptomnak a szombati légi katasztrófa okainak feltárásához.
Az ajánlatot a Fehér Ház szóvivője, Josh Earnest jelentette be hétfőn. Azt nem tudta megmondani, hogy a segítségre igényt tartanak-e az érintettek. A szóvivő nem bocsátkozott találgatásokba a szerencsétlenség okáról.