Az esetről videót is készített a török Habertürk, amelyet az RT is megosztott, íme:
A török hadsereg tájékoztatása szerint öt perc leforgása alatt tízszer figyelmeztették a légtérsértő gépet a török F–16-os vadászgépek.
A repülő két pilótája katapultált, a lelőtt katonai jármű egy türkmének lakta szíriai falu közelében csapódott a földbe. Mindkét pilóta meghalhatott: a lelőtt orosz vadászbombázó mindegyik katapultáló pilótáját lelőtték még a levegőben szíriai türkmén fegyveresek – közölte kedden a felkelők parancsnokhelyettese. A török Anadolu hírügynökségnek is készült videója a zuhanó repülőről:
Egy török katonai vezető a Reutersnak azt mondta, hogy F–16-osokkal szedték le a légteret megsértő repülőgépet. Ezalatt Ahmet Davutoglu miniszterelnök találkozott a védelmi és külügyi minisztérium több tagjával tájékozódás céljából. Az erről szóló közlemény azonban még nem említette a lelőtt repülőgépet a Reuters szerint. Davutoglu azt kérte a külügyérektől, hogy konzultáljanak a NATO-val és az ENSZ-szel a legfrissebb fejleményekről.
A Reuters kereste a térségben légicsapásokat végrehajtó Oroszország védelmi minisztériumát az ügyben, ám nem érte el. Az orosz Ria.ru úgy tudja, hogy a Szu–24-est a földről, nem a levegőből lőtték le a törökök.
Az orosz légierő Szuhoj Szu–24-es vadászbombázóját lőtték le – közölte az orosz védelmi minisztérium a Ria.ru szerint. A tárcának egyelőre nincs információja a két katapultált pilótáról. Azt cáfolták, hogy megsértették volna a török légteret: a gép szerintük végig szíriai területen repült hatezer méteres magasságban, és ezt bizonyítani is tudják.
A Szu–24 – NATO-kódnevén Fencer – szovjet-orosz kétszemélyes, változtatható nyilazású szárnyú, légi utántöltésű, nagy teljesítményű fedélzeti számítógéppel felszerelt vadászbombázó. Földközeli szárazföldi és tengeri célpontok elleni nappali és éjszakai rakéta- és bombatámadások végrehajtására tervezték. Ebbe a géptípusba építették be először a Puma navigációs rendszert. A gép fegyverzetéhez bombák, irányítható és nem irányítható rakéták, illetve különböző kaliberű ágyúk tartoznak.
A Pavel Szuhojról elnevezett repülőgépgyárban és tervezőirodában tervezték az 1960-as években. Több éven át tartó kísérletek után sorozatgyártását 1971-ben kezdték meg Komszomolszk-na-Amure repülőgépgyárában és a novoszibirszki Cskalov üzemben. 1975-ben állították hadrendbe. A novoszibirszki gyárban 1983-ban áttértek a gép továbbfejlesztett változatának, a Szu–24M-nek a gyártására, amelynek előállítása 1993-ig folytatódott, amikor áttértek egy újabb korszerűsített változat, a Szu–24MK készítésére. 1988 és 1992 között Szu24–MK-kat tAlgéria, Líbia, Irán, Irak és Szíria is vásárolt Oroszországtól.
A Szu–24 alapján fejlesztették ki az 1970-es évektől a Szu–24MR felderítő és a Szu–24MP elektronikus felderítő változatot, amelyből mindössze tíz darab készült. A Szu–24 gépcsaládból összesen mintegy 1400 darabot gyártottak. (MTI)
A tárca egyúttal azt is közölte, hogy hétfőn orosz újságírókat ért támadás a szíriai fronton, hárman közülük könnyebben megsérültek, így visszavitték őket a Hmeimim légibázisra. Később egyikükről kiderült: agyrázkódást szenvedett.
A RIA Novosztyi netes kiadása hírt adott a török Ulusal tévécsatornára hivatkozva arról is, hogy a lezuhant Szu–24 darabjai megsebesítettek két török állampolgárt Hatay Yayladagi tartományban.
Eközben a török Hürriyet Daily News közölte: Szergej Lavrov orosz külügyminiszter az eredeti tervek szerint ellátogat Ankarába november 25-én, szerdán. Lavrov végül lemondta az utat az incidensre hivatkozva.
A szintén török Dogan hírügynökség Recep Tayyip Erdogan elnökhöz közeli forrásokra hivatkozva közölte, hogy a Latakia tartománybeli Yamadi falu sátrainak közelében csapódott be a gép. Rámi Abderrahmán, az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja (OSDH) nevű emigráns szervezet vezetője úgy értesült, hogy a gép a Türkmén-hegységben, a tengerparti Latakia tartomány területén csapódott a földnek – közölte az MTI.
A CNN Türk úgy tudja helyi forrásokból, hogy az egyik pilóta a szíriai türkmén kisebbség harcosainak fogságában van.
Ezek nem azok a türkmének
A szíriai türkméneknek (vagy turkománoknak) kevés közük van a közép-ázsiai Türkmenisztán lakosaihoz az elnevezésükön kívül. A szíriai türkmének török népcsoportok leszármazottai, akik az első világháborút megelőzően telepedtek meg a mai Szíria területén, amely addig az Oszmán Birodalomhoz tartozott. A kisebbség ma mindenekelőtt Aleppó, Latakia tartomány és Damaszkusz vonzáskörzetének lakója. A javarészt szunnita muszlimok anyanyelvükként a török és az azeri nyelvet beszélik. Nemzetközi szervezetek és szakértők 140-200 ezerre becsülik e kisebbség lélekszámát. A török sajtó viszont több mint 1,5 millió türkménről tud, akik beszélik anyanyelvüket és ápolják hagyományaikat. A szíriai polgárháborúban a türkmének különböző lázadó csoportokhoz csatlakozva küzdenek Bassár al-Aszad elnök uralma ellen. Törökország a kisebbség védhatalmának tartja magát. (MTI)
Egy szíriai lázadócsoport videofelvételt küldött a Reuters hírügynökségnek, amelyen a lelőtt orosz gép pilótája látható, a földön fekszik mozdulatlanul, súlyos sérülésekkel. Az egyik lázadó szerint a pilóta halott, már földet érésekor sem élt – írja az MTI.
A Türkmén-hegységben az utóbbi napokban a szíriai kormányhadsereg orosz légitámadások fedezete alatt támadott lázadókat.
Egy másik szögből is levideózták az esetet:
Két harci gép közelítette meg kedden a török határt Szíria felől, és az egyiküket lőtték le török vadászgépek, előzőleg figyelmeztetve a pilótákat a légtérsértésre – közölték az MTI szerint kormányzati tisztségviselők.
A Ria.ru azt írja, hogy a NATO hamarosan közleményt tesz közzé az üggyel kapcsolatban.
A Bloomberg szerint a líra gyengült, ahogy az európai tőzsdeindexek is esni kezdtek kedd délelőtt.
A török vezérkar adta közre a térképet – írja az MTI. Adataik szerint a Szu–24 a szíriai Kizildag hegyvidéki területen, a török határtól 11,5 kilométerre csapódott földbe. A gép Hatay tartomány délkeleti részén, nyugati irányban lépte át a határt, és mintegy négy kilométer mélyen hatolt be a török légtérbe, öt kilométert tett meg Törökország területén. Ebben térségben a határvonal keskeny öbölszerű nyúlványt képez.
Nagyon komoly incidens – mondta az esetről Dmitrij Peszkov orosz elnöki sajtószóvivő a Ria.ru szerint. Vlagyimir Putyinék addig nem nyilatkoznak bővebben, amíg nem rajzolódik ki számukra komplett kép.
„Türelmesnek kell lenniük. Ez nagyon súlyos incidens. Ám amíg nem tudunk mindent, lehetetlen bármit is mondani. Hiba lenne”
– jelentette ki a szóvivő. Elmondása szerint a kedden az orosz elnök a jordán királlyal találkozik, itt valószínűleg szóba kerül az incidens is. Hozzátette: a török média ugyan úgy értesült, hogy Putyin összehívta a biztonsági tanács rendkívüli ülését, ezt nem tudja megerősíteni.
Az orosz gép incidense bonyolíthatja a terrorellenes harc helyzetét Szíriában – mondta kedden az Egyesült Nemzetek Szervezete szóvivője, Ahmad Favzi a svájci Genfben a Ria.ru szerint. Felhívta a figyelmet, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsa nemrég rábólintott az Iszlám Állam elleni harcra, erről bővebben itt írtunk.
„Figyelemmel kísérjük a helyzetet, kapcsolatot tartva a török hatóságokkal” – közölte a NATO a Bloomberg szerint. A szervezet Törökország kérésére rendkívüli tanácskozást tart kedden délután a lelőtt vadászbombázó ügyében – jelentették be nem sokkal később az MTI szerint Brüsszelben. A tanácskozás 17 órakor kezdődik.
A NATO szolidaritást vállal Törökországgal és kiáll az ország területi épsége mellett, egyúttal azonban arra szólítja fel az érintett feleket, hogy az orosz vadászbombázó Ankara általi lelövése teremtette "súlyos" helyzetben körültekintően járjanak el és csökkentsék a feszültségeket – közölte Jens Stoltenberg NATO-főtitkár az észak-atlanti szövetség keddi rendkívüli tanácskozása után.
A NATO politikai döntéshozó szervének, az Észak-atlanti Tanácsnak az összehívását Törökország kezdeményezte a keddi incidens megvitatása végett, amely során a szíriai-török határ térségében egy török F-16-os vadászgép lelőtt egy Szu-24-es orosz vadászbombázót. Stoltenberg sajtótájékoztatóján leszögezte: a szövetség értékelései összhangban vannak a Törökország által közölt információkkal, amelyek szerint az orosz gép megsértette a török légteret.
Az Európai Bizottság is informálódik a helyzetről – mondta a testület szóvivője, Alexander Winterstein a Ria.ru szerint. „Folyamatosan figyeljük az eseményeket, és próbáljuk kideríteni, mi történt pontosan, ezért aztán nem is mondhatunk többet az ügyről” – fogalmazott.
„Mindenki maradjon nyugodt” – kérte a feleket Twitteren az Európai Tanács elnöke, a lengyel Donald Tusk.
Nemzetközi provokáció történt – mondta a Ria Novosztyi netes kiadásának Franc Klincevics, az orosz védelmi és biztonsági bizottság alelnöke. „Oroszország kimerítő magyarázatot követel majd a török hatóságoktól” – jelentette ki. A politikus szerint csak olyan, földről indítható eszközzel lőhették le a hatezer méteren repülő Szu–24-est, amilyennel a törökök nem, csak a milicisták és a terroristák rendelkeznek. Klincevics aláhúzta:
„Törökország a NATO egyik legerősebb tagja a fegyverek tekintetében. Felfegyverzésében az Egyesült Államoknak is komoly szerepe volt.”
Függesszék fel a légi kapcsolatot Oroszország és Törökország között – kérte Nyikolaj Levicsev, a Duma helyettes szóvivője az orosz légi ügynökségtől, írja a Ria.ru. Szerinte addig kellene életben maradnia egy efféle felfüggesztésnek, ameddig fennáll a terrorveszély a török repülőtereken.
A törökök behívatták az orosz nagykövetet az eset miatt, adta hírül a Bloomberg. A Ria.ru felhívta a követség sajtóattaséját, aki sem megerősíteni, sem cáfolni nem tudta az értesülést. Moszkvában viszont bekérették a védelmi minisztériumba a török katonai attasét, írja az MTI.
Közben Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő kedden azt közölte: Moszkva nem tesz katonai válaszlépést Törökországgal szemben az orosz harci repülőgép lelövése miatt, de figyelmezteti Ankarát, hogy az esetnek „elkerülhetetlen következményei” lesznek.
Az orosz elnök a jordán királlyal folytatott beszélgetés során Szocsiban elmondta: az orosz gépek nem fenyegetik a török légteret, de az incidens hatással lesz a török–orosz viszonyra. Vlagyimir Putyin hátbadöfésként értékelte a helyzetet. Állítása szerint a Szu–24-est egy kilométerre a török határtól lőtték le – a szíriai oldalon –, és attól négy kilométerre ért földet. Putyin kijelentette: tovább elemzik az eseményeket. Kijelentette:
„Törökország nemcsak a szomszédunk, hanem a barátunk is. Nem tudom, kinek volt szüksége erre, nekünk nem.”
Elismerte továbbá, hogy levegő-levegő rakétával lőtték le a Szu–24-est. Állítása szerint megelőző csapást akartak mérni a terroristákra a gépek, amelynek egyikét F–16-ossal lőtték le. Országa régóta tudott azokról az olajszállítmányokról, amelyek a terroristák kezén lévő területekről irányultak Törökországba. Putyin szerint egyébként Törökország az amerikai koalíció tagjaként megsértette az amerikaiak és oroszok által aláírt repülési memorandumot a gép lelövésével.
II. Abdullah, Jordánia királya úgy véli, hogy az incidens ismét rávilágított, mennyire fontos a diplomáciai és katonai kommunikáció és együttműködés az Iszlám Állam ellen küzdő felek között, írja a Ria.ru.
Közben az orosz védelmi minisztérium is elemzést készített, e szerint a Szu–24-es biztosan nem sértette meg a török légteret. Az orosz turisztikai szakszervezet eközben közölte: nem törlik a törökországi utazásaikat.
Törökországnak jogában áll megtennie a szükséges lépéseket, ha megsértik a légterét vagy a határait – jelentette ki a török miniszterelnök kedden Ankarában az MTI szerint. Ahmet Davutoglu beszédében úgy fogalmazott, hogy a világnak tudnia kell: Törökország megtesz minden szükséges lépést azért, hogy szavatolja az ország biztonságát.
Olakszandr Turcsinov, az ukrán nemzetbiztonsági és védelmi tanács titkára a Ria.ru szerint kijelentette:
„A török légierő és légvédelem professzionálisan cselekedett, úgy, ahogy minden civilizált ország releváns haderejének kellene, ha egy másik állam megsérti a szuverenitását.”
Hozzátette: az ukrán hadseregnek is hasonlóan kellene reagálnia egy ilyen levegőben zajló agresszió esetén. Eközben a Reutersnak egy Pentagonból nyilatkozó, névtelen forrás azt mondta: az amerikaiaknak nincs közük a Szu–24-es lelövéséhez.
Kényszerleszállást hajtott végre kedden egy orosz helikopter Szíriában, a török határ közelében, miután szíriai felkelők rakétával eltalálták – közölte az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja az MTI szerint. A londoni székhelyű szervezet közlése szerint a helikopter Latakia tartományban, a szíriai kormányerők kezén lévő egyik területen hajtott végre kényszerleszállást.
A szíriai lázadók, akik rendelkeznek – az Egyesült Államoktól kapott – TOW rakétával, azt állították, hogy páncéltörő rakétával találták el a helikoptert. Áldozatokról egyelőre nincsenek hírek. A közlés szerint a helikoptert ugyanazon a területen érte támadás, mint korábban a nap folyamán a Szu–24-es orosz vadászgépet. Jó eséllyel az egyik eltűnt pilótát kereste.
Orosz harci gépek korábban több alkalommal is megsértették a török légteret. A NATO főtitkára nyilvánosan nem hangoztatta, hogy szándékos akciókról van szó, de utalt rá. Erről bővebben itt.
A török miniszterelnök október 17-én arra figyelmeztetett, hogy hazája le fogja lőni a légterét megsértő harci repülőgépeket – írja az MTI. Egy nappal korábban a NATO-tagország lelőtt egy ismeretlen eredetű drónt a szíriai határ mentén. „Lelőttünk egy drónt. Ha hagyományos repülő lett volna, ugyanezt tettük volna. Ismert az erre vonatkozó katonai szabályzatunk. Aki megsérti határainkat, annak megadjuk a szükséges választ” – fogalmazott Davutoglu.
A hasonló incidensek elkerülése végett a két ország hadserege közvetlen telefonvonalat hozott létre.
Kényszerleszállást hajtott végre kedden egy orosz helikopter Szíriában a török határ közelében, miután szíriai felkelők rakétával eltalálták – közölte egy szíriai emigráns ellenzéki szervezet. Az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (OSDH) nevű, londoni székhelyű szervezet közlése szerint a helikopter Latakia tartományban, a szíriai kormányerők kezén lévő területen hajtott végre kényszerleszállást.
Egy szíriai lázadócsoport azt állította, hogy páncéltörő rakétával találták el a helikoptert. Erről videót is közzétettek az interneten, amelyen az is látszik, hogy a helikopter egy későbbi, második találat után fel is robban.
A helikopter kilövő felkelőcsoport a kormányerők ellen harcoló Szíriai Szabad Hadsereg (SZSZH) nevű koalíció része, amely korábban TOW típusú páncéltörő rakétákat kapott az Egyesült Államoktól. A közlés szerint a helikoptert ugyanabban a térségben érte támadás, mint korábban a nap folyamán a Szu-24-es orosz vadászgépet, amelyet a török légierő F-16-os vadászgépe lőtt le.
Rámi Abderrahmán, a szíriai konfliktus fejleményeit az országban tartózkodó informátorok hálózatán keresztül követő OSDH igazgatója közölte, hogy a helikopter fedélzetén legalább tízen tartózkodtak, amikor a felkelők eltalálták azt, de mindannyiukat evakuálták a kényszerleszállás után, még mielőtt a második találat elpusztította volna a járművet.
Az orosz védelmi minisztérium egyelőre nem reagált a helikopter kilövéséről szóló hírekre. Közben az orosz légierő azok után is folytatja légi hadműveleteit a szíriai területen lévő terrorista állások ellen, hogy a török gépek lelőttek egy Szu-24-es orosz vadászgépet – jelentette be kedden az orosz védelmi minisztérium.