Az orosz elnök a jordán királlyal folytatott beszélgetés során Szocsiban elmondta: az orosz gépek nem fenyegetik a török légteret, de az incidens hatással lesz a török–orosz viszonyra. Vlagyimir Putyin hátbadöfésként értékelte a helyzetet. Állítása szerint a Szu–24-est egy kilométerre a török határtól lőtték le – a szíriai oldalon –, és attól négy kilométerre ért földet. Putyin kijelentette: tovább elemzik az eseményeket. Kijelentette:
„Törökország nemcsak a szomszédunk, hanem a barátunk is. Nem tudom, kinek volt szüksége erre, nekünk nem.”
Elismerte továbbá, hogy levegő-levegő rakétával lőtték le a Szu–24-est. Állítása szerint megelőző csapást akartak mérni a terroristákra a gépek, amelynek egyikét F–16-ossal lőtték le. Országa régóta tudott azokról az olajszállítmányokról, amelyek a terroristák kezén lévő területekről irányultak Törökországba. Putyin szerint egyébként Törökország az amerikai koalíció tagjaként megsértette az amerikaiak és oroszok által aláírt repülési memorandumot a gép lelövésével.
II. Abdullah, Jordánia királya úgy véli, hogy az incidens ismét rávilágított, mennyire fontos a diplomáciai és katonai kommunikáció és együttműködés az Iszlám Állam ellen küzdő felek között, írja a Ria.ru.
Közben az orosz védelmi minisztérium is elemzést készített, e szerint a Szu–24-es biztosan nem sértette meg a török légteret. Az orosz turisztikai szakszervezet eközben közölte: nem törlik a törökországi utazásaikat.
Törökországnak jogában áll megtennie a szükséges lépéseket, ha megsértik a légterét vagy a határait – jelentette ki a török miniszterelnök kedden Ankarában az MTI szerint. Ahmet Davutoglu beszédében úgy fogalmazott, hogy a világnak tudnia kell: Törökország megtesz minden szükséges lépést azért, hogy szavatolja az ország biztonságát.
Olakszandr Turcsinov, az ukrán nemzetbiztonsági és védelmi tanács titkára a Ria.ru szerint kijelentette:
„A török légierő és légvédelem professzionálisan cselekedett, úgy, ahogy minden civilizált ország releváns haderejének kellene, ha egy másik állam megsérti a szuverenitását.”
Hozzátette: az ukrán hadseregnek is hasonlóan kellene reagálnia egy ilyen levegőben zajló agresszió esetén. Eközben a Reutersnak egy Pentagonból nyilatkozó, névtelen forrás azt mondta: az amerikaiaknak nincs közük a Szu–24-es lelövéséhez.
Kényszerleszállást hajtott végre kedden egy orosz helikopter Szíriában, a török határ közelében, miután szíriai felkelők rakétával eltalálták – közölte az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja az MTI szerint. A londoni székhelyű szervezet közlése szerint a helikopter Latakia tartományban, a szíriai kormányerők kezén lévő egyik területen hajtott végre kényszerleszállást.
A szíriai lázadók, akik rendelkeznek – az Egyesült Államoktól kapott – TOW rakétával, azt állították, hogy páncéltörő rakétával találták el a helikoptert. Áldozatokról egyelőre nincsenek hírek. A közlés szerint a helikoptert ugyanazon a területen érte támadás, mint korábban a nap folyamán a Szu–24-es orosz vadászgépet. Jó eséllyel az egyik eltűnt pilótát kereste.
Orosz harci gépek korábban több alkalommal is megsértették a török légteret. A NATO főtitkára nyilvánosan nem hangoztatta, hogy szándékos akciókról van szó, de utalt rá. Erről bővebben itt.
A török miniszterelnök október 17-én arra figyelmeztetett, hogy hazája le fogja lőni a légterét megsértő harci repülőgépeket – írja az MTI. Egy nappal korábban a NATO-tagország lelőtt egy ismeretlen eredetű drónt a szíriai határ mentén. „Lelőttünk egy drónt. Ha hagyományos repülő lett volna, ugyanezt tettük volna. Ismert az erre vonatkozó katonai szabályzatunk. Aki megsérti határainkat, annak megadjuk a szükséges választ” – fogalmazott Davutoglu.
A hasonló incidensek elkerülése végett a két ország hadserege közvetlen telefonvonalat hozott létre.
Kényszerleszállást hajtott végre kedden egy orosz helikopter Szíriában a török határ közelében, miután szíriai felkelők rakétával eltalálták – közölte egy szíriai emigráns ellenzéki szervezet. Az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (OSDH) nevű, londoni székhelyű szervezet közlése szerint a helikopter Latakia tartományban, a szíriai kormányerők kezén lévő területen hajtott végre kényszerleszállást.
Egy szíriai lázadócsoport azt állította, hogy páncéltörő rakétával találták el a helikoptert. Erről videót is közzétettek az interneten, amelyen az is látszik, hogy a helikopter egy későbbi, második találat után fel is robban.
A helikopter kilövő felkelőcsoport a kormányerők ellen harcoló Szíriai Szabad Hadsereg (SZSZH) nevű koalíció része, amely korábban TOW típusú páncéltörő rakétákat kapott az Egyesült Államoktól. A közlés szerint a helikoptert ugyanabban a térségben érte támadás, mint korábban a nap folyamán a Szu-24-es orosz vadászgépet, amelyet a török légierő F-16-os vadászgépe lőtt le.
Rámi Abderrahmán, a szíriai konfliktus fejleményeit az országban tartózkodó informátorok hálózatán keresztül követő OSDH igazgatója közölte, hogy a helikopter fedélzetén legalább tízen tartózkodtak, amikor a felkelők eltalálták azt, de mindannyiukat evakuálták a kényszerleszállás után, még mielőtt a második találat elpusztította volna a járművet.
Az orosz védelmi minisztérium egyelőre nem reagált a helikopter kilövéséről szóló hírekre. Közben az orosz légierő azok után is folytatja légi hadműveleteit a szíriai területen lévő terrorista állások ellen, hogy a török gépek lelőttek egy Szu-24-es orosz vadászgépet – jelentette be kedden az orosz védelmi minisztérium.