Ez a határvonal (egészen pontosan 98 kilométeres szakaszról van szó) „továbbra sem védett” – mondta Earnest, amikor újságírók azt kérték tőle, hogy fejtse ki Barack Obama amerikai elnök minapi felhívását a török–szíriai határ lezárására.
A szóvivő szerint Törökország le tudná zárni a több mint 800 kilométeres szíriai–török határnak ezt a szakaszát is, csak „elszántság kell hozzá”.
A szabad folyosó fennmaradása Earnest szerint gondot jelent, mivel
„ezen át áramlik a csempészett olaj a feketepiacra, és a szélsőségesek is szabadon járnak-kelnek át rajta.”
Az észak-iraki kurd autonóm térség fővárosába, Erbílbe érkezett hétfő este Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter, hogy az IÁ elleni harcról tárgyaljon. Steinmeier korábban Haider al-Abádi iraki miniszterelnökkel találkozott Bagdadban. Abádi az eddiginél több német támogatást kért az Iszlám Állam elleni harchoz. „A terrorizmus nem csupán Irakot, hanem Európát is fenyegeti” – hangsúlyozta a találkozón az iraki kormányfő. Jelenleg német katonák Irak északi részén kurd harcosoknak nyújtanak kiképzést. Abádi azt kérte Steinmeiertől, hogy segítsenek a németek az iraki hadseregnek is.
Emlékeztetett arra, hogy az Iszlám Állam pénzforrásainak az elzárása szerves része a dzsihadisták „kifacsarására és végső soron megsemmisítésére” irányuló amerikai erőfeszítéseknek. „Washington azt szeretné, ha Törökország többet tenne a határa védelméért” – mondta Earnest, és emlékeztetett arra, hogy Ankara képes volt jelentős határszakaszok biztonságos lezárására. Az amerikai vezetés azt szeretné, ha „befejezné ezt a munkát” – fogalmazott. Hétfőn Haider al-Abádi iraki miniszterelnök is arra szólította fel Törökországot, akadályozza meg, hogy az Iszlám Állam olajat csempésszen a szíriai–török határon át.
A szervezet hiteles videók és fotók ezreinek alapos elemzése alapján jutott erre a megállapításra. A Felhalmozott készletek: az Iszlám Állam fegyverkezése című elemzés szerint a szervezet a fegyvereket főként iraki katonai készletekből zsákmányolta. Ezek a fegyverek több mint két tucat különböző országból származnak, így Oroszországból, Kínából, az Egyesült Államokból és európai uniós tagállamokból is. Ezek a fegyverszállítmányok esetenként olajkereskedelmi egyezmények, Pentagon-szerződések és NATO-felajánlások révén jutottak Irakba.
„Az Iszlám Állam által használt rengeteg és sokféle fegyver tankönyvi példája annak, hogyan járul hozzá a fegyverkereskedelem a szörnyűségekhez”
– mondta Patrick Wilcken, az Amnesty International fegyverellenőrzéssel, biztonsággal kapcsolatos kereskedelemmel és emberi jogokkal foglalkozó kutatója.
Wilcken szerint a rossz szabályozás és az Irakba évtizedek óta ellenőrzés nélkül áramló óriási mennyiségű fegyver az Iszlám Állam és más fegyveres csoportok „ölébe hullott”. Miután 2014 júniusában átvették a hatalmat Irak második legnagyobb városa, Moszul felett, az Iszlám Állam harcosai elképesztő mennyiségű, a legkülönbözőbb helyeken gyártott fegyvert zsákmányoltak az iraki készletekből. Voltak köztük az Egyesült Államokban gyártott fegyverek és katonai járművek is. Az Iszlám Állam arzenáljában találhatók komoly fegyverek is, mozgatható légvédelmi rendszerek, irányított páncéltörő rakéták, harci járművek, valamint orosz AK, amerikai M16-os, valamint Bushmaster típusú lőfegyverek is.
Eközben az amerikai hírszerzés arra a következtetésre jutott, hogy iszlamista szélsőségesek a menekültprogramot felhasználva próbálják meg embereiket bejuttatni az Egyesült Államokba – közölte a képviselőház hírszerzési bizottságának elnöke, Donald Trump republikánus politikus pedig minden muszlim előtt lezárná az USA határait.